Już dawno iPhone’y nie sprzedawały się tak dobrze w USA i Europie jak w drugim kwartale 2016 roku

Pierwszy kwartał 2016 roku nie był zbyt udany dla Apple. Jego system operacyjny tracił udziały na wszystkich badanych rynkach (Stany Zjednoczone, zurbanizowane Chiny i Wielka Piątka w Europie), a nowych użytkowników zyskiwał tylko Android. W ostatnim trymestrze role się jednak odwróciły – klienci znów bardzo chętnie zaczęli sięgać po iPhone’y. Wyjątkiem są tylko Chińczycy.

W Stanach Zjednoczonych iPhone’y stanowiły łącznie 31,8% wszystkich smartfonów, sprzedanych w drugim kwartale 2016 roku. Jest to wynik o 1,3 punktu procentowego lepszy, niż Apple osiągnęło w analogicznym okresie rok wcześniej. Android za to nieco stracił w USA w ostatnich trzech miesiącach. Bo choć wciąż był to najchętniej wybierany system operacyjny i na sprzęt z tym OS-em zdecydowało się 65,5% klientów, to jest to wynik słabszy o 0,6 p.p. niż w Q2 2015.

Ciekawie wygląda też TOP3 najpopularniejszych smartfonów w drugim kwartale 2016 roku w Stanach Zjednoczonych. Pierwsze miejsce przypadło iPhone’om 6S i 6S Plus – 15,1%. Wcale nie gorzej poradziły sobie Samsungi Galaxy S7 i Galaxy S7 Edge – 14,1%. Trzeci w kolejności jest iPhone SE – 5.1%. Analitycy zaznaczają, że to właśnie dzięki dużej popularności tego ostatniego Apple udało się powrócić na ścieżkę wzrostu.

W większości krajów Wielkiej Piątki w Europie iOS również poprawił swoją pozycję. W drugim kwartale 2016 roku w Wielkiej Brytanii klienci najchętniej wybierali iPhone’a SE (9,2%) oraz iPhone’a 6S (9,1%). Dzięki temu udziały systemu operacyjnego Apple w tym kraju wzrosły o 3,1 p.p. do 37,2%. Podobnie sytuacja wyglądała w Niemczech, z tym, że był to pierwsza hossa od pierwszego kwartału 2015 roku! We Francji, w Q2 2016, iPhone’y stanowiły 20,2% wszystkich sprzedanych od kwietnia do czerwca smartfonów.

I mimo że małe spadki zaobserwowano w Hiszpanii i Włoszech, to biorąc pod uwagę całą ww. piątkę, iOS zyskał 0,7 p.p w porównaniu z analogicznym okresem rok wcześniej. W drugim kwartale 2016 roku iPhone’y stanowiły 18,2% wszystkich sprzedanych smartfonów w krajach Wielkiej Piątki w Europie.

Jedynym rynkiem, na którym iOS ponownie zanotował spadek, są zurbanizowane Chiny. W drugim trymestrze 2016 roku iPhone’a wybrało 17,9% klientów, podczas gdy w Q2 2015 było to 19,7%. Przez to Apple spadło na trzecią pozycję, zaraz za Huawei (25,7%) i Xiaomi (18,5%). Co ciekawe, w tym okresie iPhone’y 6S i 6S Plus były najlepiej sprzedającymi się smartfonami, jednak z uwagi na dużą konkurencję, nie uchroniło to iOS od spadku. Tutaj nic nie zdziałał iPhone’a SE, ponieważ sięgnęło po niego tylko 2,5% użytkowników.

Na koniec analitycy podają ciekawą informację: biorąc tylko pod uwagę tylko klientów Apple, okazuje się, że 49% Amerykanów i 51% Chińczyków jest w posiadaniu iPhone’a 5S lub jeszcze starszego modelu. Oznacza to, że naprawdę sporo osób może jeszcze sięgnąć po iPhone’a SE. Albo po najnowsze iPhone’y, które zostaną zaprezentowane na początku września.

Źródło: Kantar Worldpanel

Komentarze

 • ГАСООП

  Muszę powiedzieć ze iPhone se jest po prostu dobrym telefonem, i nie jest wcale drogi

  • Kupiłem, poużywałem, moja ocena to 6/10.
   Jest dobry, ale ma swoje denerwujące wady – główną jest chyba to, że nie wykorzystasz jego pełnego potencjału, jeśli na co dzień nie “poruszasz się po ekosystemie Apple”.
   Ja sobie pozwolić na to, na razie nie mogę, ale pewnie kiedyś spróbuję jakiegoś maca.
   W porównaniu z obecnym trendem wzrostu cen flagowych modeli, faktycznie wielką drożyzną nie jest. Ale wcześniej, jak na to, co oferował i oferuje teraz sam sprzęt, na tle głównych konkurentów wypada już bladziej. Bo nie nazwałbym tego najlepszym, co można dostać w tej cenie – i wcale nie chodzi mi stricte o podzespoły. Płacimy w dużej mierze za prestiż marki, nie za produkt sam w sobie, a ten, nie zawsze jest taki super, jak go malują.

   • ГАСООП

    No cóż to racja, nie mowię ze jest najlepszy czy super jednak jest dość dobry trzeba przyznać. Działa bardzo szybko jak na telefon, co mnie zaskoczyło to bateria tez dobrze trzyma, cena jednak wciąż jest za wysoka.. I ta wytrzymałość zerowa.. To powinni poprawić bo te telefony się rysują od patrzenia

  • Subiektywnie-obiektywny:)

   Jest tani to fakt, dobry oewnie tez, ale jednak… Ja bym nie dal wiecej niz tys za telefon ktory jest swoim klonem sprzed prawie 3 lat. Moze gdyby zmienili w nim cokolwiek to uznalbym ze ten telefon ma jakikolwiek sens. No i…4 cale…

   • ГАСООП

    Przeszedłem z 6 całowca, i na prawdę bardzo szybko można się przyzwyczaić, teraz z kolei gdy biorę chociażby honora 4c do ręki to wydaje się gigantem.. 4 człowiec jest bardzo poręczny i wygodny jedyny minus to słabsza widoczność treści niż na większym ekranie

    • Subiektywnie-obiektywny:)

     Ja po przesiadce z 5,7 na 5,2 czuje negatywma roznice, dlatego biore note 7.
     Z tego co widze to w wiekszosci kobiety wola mniejsze smartfony, co mnie akurat dziwi bo zawsze maja torebki ze soba:D

  • Kewin Karlos

   Co takiego ma (co uzasadnia jago cenę) iPhone 6s plus 128 GB, że musi kosztować 4 699 zł?

   • marcus1212

    Jak to co? Z księżyca spadłeś? Apple, Apple, Apple. Znaczek kosztuje, podobnie jak w Mercedesie, BMW, Infinity itd… Chcesz mieć to wyskakuj z kasy i tyle. Taka marka. Podobnie jest zresztą z RedBull’em.

    • ГАСООП

     Ale przecież redbull jest najlepszy… Kto inny ci da za darmo na miesiąc stan darmowy i 100gb internetu lte? Nie mowię już o pieniądzach które masz za doładowanie

    • Tony Iro

     Tyko BMW się nie produkuje w Chinach

    • ГАСООП

     BMW to bardzo dobra marka, i tam nie płacisz za znaczek akurat

   • ГАСООП

    Nie wiem bo nie mam ani nie miałem tego modelu tymbardziej w tej wersji. Mowię o najtańszym iPhone, który kosztuje teraz około 1730zl nowy w iSpot

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona