Ważne

Nie potrafimy “odkleić” się od swoich smartfonów. Patrzymy na nie non stop

Choć zjawisko, opisane w tytule tego artykułu jest powszechnie znane, to przy okazji boomu na Pokemony jeszcze bardziej się natężyło. Kolejne statystyki pokazują, że dosłownie nie potrafimy odkleić się od smartfona i na wpatrywanie się w jego ekran poświęcamy zdecydowanie zbyt dużą część swojego życia.

Najnowsze dane, dotyczące naszych przyzwyczajeń, są zatrważające: przeciętny użytkownik dotyka wyświetlacz swojego smartfona… 2617 razy dzienniepatrzy na niego przez 2,42 godziny każdej doby. W przypadku tzw. heavy userów powyższe liczby wzrastają do – odpowiednio – 5427 razy i 3,75 godzin. Zauważono też, że przeciętny użytkownik spogląda na ekran swojego smartfona 221 razy każdego dnia. Oznacza to, że (odejmując 7-8 godzin na sen), robi to średnio co 4,5 minuty.

Powyższe dane są naprawdę niepokojące. Częste sprawdzanie, czy nie mamy nowych powiadomień powinno zapalić w nas czerwoną lampkę i być impulsem do zastanowienia się, czy aby przypadkiem nie robimy tego za często. Nierzadko bowiem jest tak, że z przyzwyczajenia wyjmujemy telefon i spoglądamy na jego ekran.

Wszystko jest dobre, ale należy zachować umiar. A Wy jak często sięgacie po swoje smartfony?

P.S. Gdyby ktoś nie wiedział – dzisiaj jest Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego ;)

*Na zdjęciu wyróżniającym Meizu M3 Note

Źródło: DscoutTomi Ahonen przez Phone Arena

Komentarze

 • Mika

  P.S. Gdyby ktoś nie wiedział – dzisiaj jest Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego ;)

  Takie pseudo święta obchodzi się za miedzą i w Usa.

  • Jak w przypadku tego typu “świąt”, najważniejsze jednak jest, aby poświęcić chwilę na autorefleksję i pomyśleć, czy smartfon nie stał się “zbyt” integralną częścią naszego życia i czy nie da się obejść bez notorycznego spoglądania na jego ekran.

   • dgh

    tak zrobiłem i powiedziałem sobie NIE , teraz możemy nie obchodzić tego święta bo jednak smartfon jest tak samo potrzeby w dzisiejszym świecie jak inne wynalazki sracz czy koło, bez tego zostajemy w tyle

    • Misio

     W jakim tyle? Większość tego co przeglądacie na telefonie nie ma kompletnie żadnego znaczenia i jest zapychaczem czasu.

     • Bxbxb

      Nawet nie chodzi o internet ale o komunikacje

     • owczy pęd

      Nikt ci się do tego nie przyzna, zasłaniając się wyświechtanymi sloganami o pracy na smartfonie. Owszem, jest grupa ludzi, którym smartfon służy jako narzędzie ułatwiające pracę, ale dla większości, przeważającej większości, to właśnie zapychacz czasu. Do lansu na Fejsie też nikt ci się nie przyzna. Nie, nie, nie, wszyscy traktują jedynie jako komunikator, a foteczki liczone już chyba w miliardach, same się wklejają. Podobnie z lajkami pod każdą bzdurą. Sytuacja analogiczna do tej z disco – polo. Niby nikt nie słucha, a we wszelakich rankingach oglądalności telewizyjnych kanałów muzycznych, prym wiodą stacje pokroju Polo TV :) Skąd w ludziach strach przed byciem sobą? Lubisz lansik na Fejsbusiu? Nie zaprzeczaj. Chociaż tam, możesz przez chwilę poczuć się celelbrytą, będącym w centrum uwagi. Nic w tym złego. Każdy ma jakiegoś bzika, każdy jakieś hobby ma :)

    • Konrad Uroda-Darłak

     A bzdura – nie mam smartphona o 2 miesięcy i jakoś funkcjonuję, ze wszystkim jestem na bieżąco.

 • Radek

  trochę prawda, nooo. szczególnie, jak ktoś uzywa telefonu jako jednego z narzędzi pracy i musi być na bieżąco. ja swój telefon czasem odkładam, ale raczej na wakacjach lub po prostu jak siedzę przy kompie. normalnie działa non stop, zużywając szalone ilości danych z pakietu i minut (co prawda abonament mam spoko, bez dodatkowych kosztów w tmobile, wiec tego jakoś specjalnie nie czuje, ale jednak…).

 • stark2991

  W takim razie jestem heavy userem a ludziom nic do tego. Siedzę dużo na telefonie bo moje życie jest nudne i nic innego nie mam do roboty. Jak jadę autobusem albo czekam na zakupach na kobity to sięgam po telefon. Gdybym nie miał telefonu to bym czytał gazetę albo książkę albo robił coś innego. Jaki problem? Jeśli ktoś nie potrafi się kontrolować to niech się leczy, a ci co potrafią mają to gdzieś.

 • tex666

  Chodzi o userów 12 do 20? Jakoś mnie specjalnie do smartfona nie ciągnie.

 • Wredny Cenzor

  Dzień bez telefonu to dzień spokojny. Telefony komórkowe to przekleństwo naszych czasów. Używam go nie więcej niż kilkanaście minut dziennie, tylko do dzwonienia. Są ciekawsze rzeczy do roboty niż wpatrywanie się w 5 calowy ekran.
  Praca na telefonie, poza dzwonieniem? Bzdura, nikt nie wmówi, że pracuje klikając w taki mały ekranik.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona