Ważne
Wiko VIEW

Mikrobiolodzy zalecają codzienne czyszczenie smartfona, ponieważ gromadzi się na nim mnóstwo groźnych bakterii

Nasze dłonie, mając każdego dnia kontakt z różnymi powierzchniami i rzeczami, stają się siedliskiem ogromnej ilości przeróżnych i czasem bardzo groźnych dla naszego zdrowia bakterii i wirusów. Część z nich przenoszona jest na smartfony, ale ich – w przeciwieństwie do rąk – tak często nie czyścimy. A to błąd.

Ponad połowa posiadaczy smartfonów sprawdza swój telefon kilka razy każdej godziny. Przeciętny użytkownik robi to 46 razy każdego dnia. W przypadku młodych osób liczba ta wzrasta i trudno nie zauważyć, że ta grupa praktycznie nie wypuszcza swojego urządzenia z rąk.

Za każdym razem, gdy sprawdzamy smartfon, przenosimy na niego mikroby, znajdujące się na naszych dłoniach. Codziennie mamy kontakt z różnymi powierzchniami i rzeczami, których dotykali inni i na których gromadzą się niezliczone ilości różnych bakterii i wirusów. Łatwo więc sobie wyobrazić, co może znajdować się na naszych rękach.

Dlatego też Philip Tierno, mikrobiolog i patolog na New York University School of Medicine zaleca, aby codziennie czyścić swój smartfon (sam tak też robi). Badania bowiem wykazały, że wiele typów bakterii i wirusów, które normalnie bytują m.in. na skórze, w drogach oddechowych czy – uwaga – w fekaliach gromadzi się na powierzchni urządzenia.

Wiele z nich jest potencjalnie niegroźnych, ale uczeni znaleźli również przypadki pojawienia się pałeczek okrężnicy (E. Coli), gronkowca złocistego opornego na metycylinę czy paciorkowców, a to tylko kilka z wielu przykładów. Zwykle kontakt z pojedynczym (lub małą ilością) patogenu nie wywoła choroby, jednak są takie przypadki (na przykład Norowirusy), że i taka ilość będzie wystarczająca, aby rozwinęła się choroba.

Dlatego tak ważne jest, aby przynajmniej raz dziennie przeczyścić smartfon. Wystarczy użyć ściereczki z mikrofibry, która usuwa większość zarazków. Można też użyć środków czyszczących, dostępnych w różnych sklepach i przeznaczonych do tego celu.

*Na zdjęciu wyróżniającym Samsung Galaxy S7 Edge

Źródło: Tech Insider

Komentarze

 • asa

  Trzeba prać w pralce z cypiskiem?

 • pawelpp

  temat rzeczywiście ciekawy … w zasadzie czym możemy dezynfekować ??? ręce myjemy często a telefon ???
  czy przetarcie ściereczką z mikrofibry wystarcza mam wątpliwości…
  nie wszystkie smartfony są wodoodporne… mydło i woda to nie zawsze najlepszy pomysł … chemiczne środki dezynfekcyjne ( … często są na bazie alkoholu z dodatkiem innych substancji … ) mogą mieć wpływ na materiały obudowy czy ekranu (zmatowienie, odbarwienie itp ….szczególnie, że powinniśmy często je stosować) ….
  może macie jakieś sprawdzone “chemikalia” oraz przepisy …

 • bdhrjthbr

  Moje wnioski są takie, że jeżeli jest to prawda to ludzie niewłaściwie używają funkcji wibracji i tyle w temacie.

 • kuba

  Ja raczej codziennie przecieram laptopa (klawiaturę, myszkę), tablet, smartfon ściereczką nasączoną środkiem do czyszczenia urządzeń i okularów – zawiera alkohol. Oczyszcza z tłustych odcisków palców i dlatego to stosowałem.

 • Kewin Karlos

  Chyba jednak mamy zbyt wielu “naukowców”.

 • GieKa

  Czy ci mikrobiolodzy zalecają też codzienne pranie banknotów, mycie wszystkich klamek czy poręczy w środkach komunikacji? A co z kranami czy spłuczkami w toaletach? Nagle okazuje się że największym zagrożeniem dla człowieka są bakterie na telefonie. Ciekawe czy pan Philip Tierno takie samo ostrzeżenie wydał lata temu dla telefonów 2G albo jeszcze wcześniej dla budek telefonicznych?

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona