W Polsce najpopularniejsze są Lumie 535, 640 i 735

Agencja AdDuplex dostarcza nam comiesięczne raporty na temat tego, jak radzi sobie na rynku mobilna wersja systemu operacyjnego Windows. Ostatnio dzięki niej dowiedzieliśmy się również, że prawie połowa smartfonów z okienkami nie otrzyma aktualizacji do Windows 10 Mobile. Teraz mamy okazję zapoznać się z danymi, jakie Lumie są najpopularniejsze w Polsce.

Okazuje się, że ponad 1/4 udziałów w rynku przypadła dwóm modelom: Lumii 535 (15,3%) oraz Lumii 640 (15,2%). Szczerze mówiąc, nie dziwi mnie ten fakt, ponieważ są to dwie “najsensowniejsze” Lumie jak do tej pory, które pod każdym względem “przebijają” zaprezentowane w ostatnim czasie Lumię 550 i Lumię 650.

Na dalszych miejscach znalazły się Lumia 735 (8,0%), Lumia 635 (6,6%), Lumia 520 (6,4% – co ciekawe, jest to wciąż najpopularniejsza Lumia na świecie), Lumia 630 (6,1%), Lumia 625 (5,3%), Lumia 532 (4,5%), Lumia 920 (3,2%) oraz Lumia 640 XL (2,8%).

Warto jeszcze przywołać, jak rozkładały się udziały poszczególnych wersji mobilnej wersji systemu operacyjnego Windows jeszcze przed udostępnieniem globalnej aktualizacji do Windows 10 Mobile. Najwięcej, bo 81,1% przypadło Windows Phone 8.1, na drugim miejscu, niemal ex aequo z Windows Phone 8.0 (7,4%), znalazł się Windows 10 Mobile. Stawkę zamyka Windows Phone 7.x z 3,9%.

Nokia Microsoft Lumia Windows Phone 8.1 Windows 10 Mobile

Nie można też nie powrócić do kwestii (nieszczęsnej) aktualizacji starszych Lumii do Windows 10 Mobile. AdDuplex potwierdził swoje wcześniejsze szacunki, że blisko połowa smartfonów, pracujących obecnie pod kontrolą Windows Phone 8.1, nie otrzyma nowej wersji systemu operacyjnego.

Tym razem jednak pokuszono się o stworzenie odpowiedniego wykresu, prezentującego najważniejsze dane:

 • 15,2% urządzeń, mogących pracować pod kontrolą W10M już to robi,
 • 50,4% wszystkich urządzeń w użyciu może pracować pod kontrolą W10M,
 • dla deweloperów oznacza to potencjalny, sześciokrotny wzrost popularności aplikacji UWP,
 • 49,6% wszystkich urządzeń w użyciu nie będzie pracować pod kontrolą W10M.
Windows 10 Mobile

Źródło: AdDuplex przez SlideShare

Komentarze

 • Tyran1918

  Pewnie nowe Lumie w naszym kraju już nie będa cieszyły się taką popularnością. Wszystkie znaki na ziemi i niebie mówią, że wielu klientów po ostatnich wybrykach M$ zraziło się do tego systemu i już tak chętnie nie kupią ich sprzętu. Warto zauważyć, że nowe Lumie zerwały z charakterystyczną kolorystyką żywych kolorów i teraz niczym już nie wyróżniają się, bo są białe lub czarne,a do tego mocno plastikowe. Trendy, szczególnie we flagowcach, są takie, że z powodzeniem sprzedaje się aluminium.
  Nie chcę szerzyć teorii spiskowych, ale to wszystko wygląda jakby Microsoft wcale już nie miał zamiaru inwestować w mobilnego Windowsa. Jeszcze wszystko można by było zrozumieć, gdyby inni producenci szturmem mieli zamiar wydać sprzęt z WM 10, ale jest ich dosłownie garska i zazwyczaj są obecnie mało znaczącymi producentami w świecie smartfonów.

 • Pitt er

  Przez ponad półtora roku sprzedawcy opowiadali klientom o aktualizacji ich telefonów do W10 Miał być to (system) takim kompromism między Androidem a Apple iOS. I na tym że “miało być” się skończyło.Ciekaw jestem, czy wersje dual sim z wolnej sprzedaży dostaną aktualizację…wygląda na to,że nie..

  • rdf

   klasyczny Microsoft. takie numery to w tej firmie standard. nie warto inwestować w ich produkty i rozwiązania.

   • Arkadiusz

    oooo, znam Cię z innego portalu :D tylko tam tak nie pisz bo Cię zjadą broniąc Microsoftu przedstawiając Ci tak zmyślne usprawiedliwienia każdego ich poczynania, że nie sposób z nimi walczyć;)
    Do rzeczy: masz rację, firma która jest niestabilna i miota się w decyzjach jak rozwydrzone dziecko w dziale z zabawkami nie budzi zaufania. Chyba szczególnie mam na myśli poczynania mobilne bo to one mnie osobiście dotknęły najbardziej.

    • rdf

     jeszcze rok temu mój stosunek do tej firmy był bardzo pozytywny, ale bardzo mnie zawiedli. – począwszy od serwisu, poprzez usługi, po produkty. np. BAND okazał sie niestety tandetą
     nie pisząc już o numerze, który wycięli wiernym testerom – zero updatu do 10 pomimo wielu konkretnych obietnic..

 • Andrzej Jaworski

  Nie ma co narzekać na windows mobile sam system jest dobry a że nie zaktualizował starych modeli nie ma się co dziwić posiadam 820 i dalej śmiga na w10m a że wersja testowa jakoś nad tym nie ubolewam telefon ponad 3 lata ☺ Nokia to był gigant nie do pobicia szkoda że umarła przy Microsoft

  • rdf

   “a że nie zaktualizował starych modeli nie ma się co dziwić”
   nie zgadzam się. MS przez rok mamił klientów obietnicą aktualizacji. tak się po prostu nie robi, niech spadają, ja już nie zostawię u nich nawet złotówki.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona