Prawie 50% użytkowników Lumii nie dostanie aktualizacji do Windows 10 Mobile!

Zaktualizowaniem wszystkich Lumii Microsoft miał szansę mocno podbudować swój wizerunek – w końcu który producent dba i pamięta o każdym jednym modelu w swoim portfolio? Ok, Apple, ale to nie ta liga. Jak się jednak okazało, użytkownicy Windows Phone 8.1 mogą się poczuć dokładnie tak samo, jak Androidowcy.

Największą bolączką tych ostatnich jest brak wsparcia ze strony producentów, który nie zamierzają w ogóle aktualizować tańszych modeli – ten przywilej najczęściej zarezerwowany jest dla części mid-range’ów i high-endów. Wyjątkiem jest – do niedawna budżetowa – seria Android One oraz smartfony Moto z serii E (chociaż i tu nie zabrakło zawirowań).

Użytkownicy Windows Phone 8.1 mogli uniknąć zszarganych nerwów, bowiem Microsoft w przeszłości obiecał wszystkim aktualizację do Windows 10 Mobile. Na swoją niekorzyść dodatkowo odwlekał rozpoczęcie tego procesu przez około trzy miesiące! Początkowo bowiem mówiło się o grudniu, później o styczniu, lutym, a jak się skończyło, wszyscy wiemy – Windows 10 Mobile zaczął oficjalnie trafiać na pierwsze Lumie dopiero 17 marca.

To niestety był dopiero początek sromotnej porażki wizerunkowej. W tym samym czasie okazało się bowiem, że wbrew wcześniejszym obietnicom, część smartfonów nie otrzyma aktualizacji. Teraz jednak, dzięki AdDuplex, wiemy, jak duża grupa użytkowników pozostała samym sobie. Niestety, szacunki są okrutne i pokazują dobitnie, że aż 50% (!) starszych Lumii nie dostanie najnowszej wersji mobilnych okienek.

Oznacza to, że wielkie nadzieje, jakie żywiliśmy pozostaną niespełnione. Owszem, wkrótce liczba smartfonów, pracujących pod kontrolą Windows 10 Mobile powinna znacznie wzrosnąć, ale udział tej wersji systemu operacyjnego na tle innych będzie można zapewne porównać bardziej z tym, jaki posiada Android Lollipop czy KitKat niż iOS 9.

*Na zdjęciu wyróżniającym Microsoft Lumia 550 z preinstalowanym Windows 10 Mobile

Źródło: @ailon przez MSPoweruser

Komentarze

 • kamil

  80% użytkowników nie zauważy tego braku. nie róbmy jaj, że ktoś kupuje lumie za 500 zł i jeszcze ma wymagania co do aktualizacji systemu. Telefony z oknami użytkowane są głównie przez osoby w średnim wieku i starsze( tak wynika z moich obserwacji) i one raczej nie zapłaczą z tego powodu,

 • fff

  Szklanka jest do połowy pełna… Jednak
  Użytkownicy androida nawet na 50% nie moga liczyć ;p

  • Użytkownicy androida maja w pełni funkcjonalny ekosystem czego nie da się powiedzieć o Windows Phone.
   Na androidzie brak aktualizacji systemu nie odcina cie od aktualizacji usług i aplikacji. Na Windows Phone niestety tak jest…

   • W teorii tak. W praktyce to zależy od kupionego modelu i producenta.

    Przykład z mojej rodziny. Wujek ciągle mnie prosi o pomoc przy swoim Samsungu Galaxy Xcover 2. Kupił go, bo chciał pancerny telefon z funkcjami smart.

    Na papierze wygląda to ok. W praktyce? Brak aktualizacji, 800 MB pamięci wolnej (reszta zajęta przez system i appki, których się nie da usunąć). Telefon ciągle trąbi, że nie ma miejsca. Wgranie map niemal niemożliwe. Ba, system nawet uniemożliwia instalowanie appek na karcie microSD (?!).

    Zgoda, to nie wina Googla, ale tak właśnei kończą użytkownicy Androida z względnie nowymi telefonami.

    Ostatecznie wujek dostał ode mnie 3,5-letnią Lumię 920 z wgranym Windows 10 Mobile – powiedziałem, że może mieć on drobne problemy z wydajnością i płynnością działania. Po dwóch dniach, wujek powiedział, że tak szybkiego i stabilnego telefonu to jeszcze nigdy nie miał.

    Zanim powiecie: “trzeba było kupić Nexusa”, pamiętajcie, że 98% rynku Androida to NIE są Nexusy i rozmawianie o wirtualnych sytuacjach co by było gdyby wszyscy mieli urządzenia prosto od Google jest bezcelowe.

    • sam miałem lumie 620 oraz 925.
     Nie twierdze ze to było złe. Twierdze ze to było przedewszystkim bardzo słabo wspierane i niekonsekwentnie nierozwijane.
     Mapy here jak słabo dziłały no poczatku tak też i na koniec. A była to nawigacja co z Gdańska do Ełku chciała mnie prowadzić przez Kaliningrad. Nigdy tego nie poprawili. Skype od poczatku do samego konca miał problem z powiadomieniami.
     ect ect.
     A teraz kolejna wielka zmiana planów, strategii i oprogramowaniaa użytkownicy starych wersji znowu zostają na lodzie.
     Oczywiście argument pt: “mnie wystarcza” ma jakaś wartość ale chyba MS miał inne plany i ambicje niż wylądować na półce z feature phonami.

    • Tyran1918

     Warto jednak zauważyć, że Lumia 920 była niegdyś flagowym modelem kosztującym ponad 2000 zł, a Xcover 2 to niska półka, która kosztowała na początku 1000 zł.

     Na stronie wpworld były pytania do deweloperów aplikacji czy mają zamiar wydać swoje programy na WM 10. Oto jedna z ciekawszych odpowiedzi:
     “Witam.
     Platforma Windows nie będzie wspierana.
     (ciąg dalszy) Niewielki udział w rynku. Proszę spojrzeć, że nawet więksi gracze na rynku omijają tą platformę. W zasadzie jest to takie błędne koło. Programiści omijają z powodu niewielkiej ilości użytkowników. Użytkownicy omijają ponieważ niewielu programistów przenosi tam swoje aplikacje.
     (ciąg dalszy) Przyznam, że były plany, nawet kroki w tym kierunku poczynione aby wydać aplikację na Windows Phone. Był to jednak pomysł nietrafiony i został porzucony zanim zaczął przynosić dalsze straty. Poza tym, za dużo zmian/komplikacji Microsoft wprowadza. W przypadku nowego Androida przestawiam jedną cyferkę na wyższą i aplikacja wspiera nowego Androida (+ ewentualne zmiany w kodzie, raczej niewielkie). Microsoft ciągle kombinuje Windows Phone -> Windows Mobile -> Universal App -> nawet nie wiem jak to teraz wygląda ale pewnie równie sporo prac trzeba włożyć aby dostosować aplikację do nowej platformy.”
     Oto jest problem mobilnego Windowsa.

 • gray

  Bo po zainstalowaniu np. na takiej Lumi 620 nie byłem w stanie normalnie pracować.Ciągłe przeładowania na Windows 10.I to mowa o ostatnich kompilacjach.Nie będę nawet pisał co było rok temu.
  Za mało RAM-u.Kryterium jest jedno minimum 1GB. Microsoft zdał sobie sprawę że chcąc przygotować Widnows 10 dla telefonów z 512MB musiał by zrezygnować z tylu nowych funkcjonalności że użytkownicy równie dobrze mogą pozostać przy Windows 8.I nie ma tu znaczenia czy mamy 2 czy 4 czy więcej rdzeni.
  Na ten sam problem natrafił Apple przygotowując kolejne aktualizacje dla Iphone 4s dodając po drodze kolejne funkcjonalności które w gruncie rzeczy zaczęły tylko zamulać ten telefon i znaleźli się pod ostrzałem użytkowników.Z drugiej strony gdyby tego nie zrobili i zostali przy IOS 7 albo stworzyli specjalne mocno okrojone wersje IOS 8/9 to także bym im się dostało tak jak teraz obrywa Microsoft.
  Szkoda że tylko robili płonne nadzieje gdzie ja już 2 miesiące temu widziałem że to nie możliwe.

  • Miodek

   Jak myślisz “musiał by” piszemy razem czy osobno?

 • Waldek W (valdi71)

  W mnie to nie fair mimo wszystko. Miało być dla wszystkich i to by miało sens. Teraz starsze lumioki pójdą w odstawkę, a nowi użytkownicy się zastanowią czy nie zostaną za 3 lata z WM10, a M$ wprowadzi WM11 nie dla wszystkich.
  Szkoda słuchawek…

 • gosc

  Przeżywacie tego mobilnego Windowsa jak stonka wykopki.

  Lepiej napiszcie, że za tydzień MS podczas BUILD pierwszy raz pokaże legendarny 3D Touch z McLarena, który zmiażdży wszystkich a nie klepcie jednego i tego samego i to jeszcze z kilkudniowym opóźnieniem.
  https://m.youtube.com/watch?v=DThJDAPxtxM

 • mrarcheros94

  AdDupex czy AdDuplex? : D

 • To znaczy czego konkretnie nie będą mieli ? Przeglądarki do netu? Playera do ogg i filmów? Angry Birds?
  .
  5 lat temu była analogiczna dyskusja z Androidem 4.0, że ileśtam tabletów nie dostanie go. Mój nie dostał i żyje do dziś.

 • MarcinJS

  i co z tego? O co darcie szat? Użytkownicy starych samsungów też nie dostaną Marshallowa. Nikt jakoś nad tym nie płacze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona