Ważne

Apple i Samsung idą łeb w łeb, a reszta producentów… cóż, pozostaje daleko w tyle

Wiadome jest, że Samsung i Apple zajmują – odpowiednio – pierwsze i drugie miejsce pod względem liczby sprzedawanych smartfonów. Jak jednak wygląda sytuacja w poszczególnych państwach – odpowiedź na to pytanie przynosi nam raport przygotowany przez DeviceAtlas.

Autorzy zbadali, jakie marki cieszą się największym powodzeniem w Australii, Indiach, Japonii, Nigerii, Stanach Zjednoczonych, Francji, Niemczech, Włoszech, Hiszpanii oraz Wielkiej Brytanii. Potrzebne dane o urządzeniach zebrali, gdy mieszkańcy ww. krajów odwiedzali różne strony internetowe.

Na poniższych wykresach zestawiono ze sobą pozycję smartfonów Apple i Samsunga, czyli dwóch największych producentów oraz konkurentów na świecie. Pojedynek wygrywają (tylko) jednym punktem Amerykanie – ich urządzenia cieszą się większym powodzeniem w Australii, Japonii, Stanach Zjednoczonych, Francji, Niemczech oraz Wielkiej Brytanii. Warto jednak zauważyć dwie istotne rzeczy: w Niemczech różnica pomiędzy oboma producentami jest najmniejsza (wręcz niezauważalna), za to w Japonii Samsung przegrał z Apple z kretesem. Sporą przewagę mają też Amerykanie w Australii, Stanach Zjednoczonych, Francji i Wielkiej Brytanii.

Smartfony Koreańczyków są natomiast bardziej popularne w Indiach, Nigerii, Włoszech i Hiszpanii. Jednak ich przewaga nad konkurentem nie jest już tak spektakularna, jak ma to miejsce w drugą stronę. Urządzenia Samsunga pracują przede wszystkim pod kontrolą systemu operacyjnego Android, zaś te od Apple na iOS, więc zebrane tu dane pokrywają się tymi o popularności każdego z OS-ów w poszczególnych krajach.

Przy okazji badacze zebrali informacje o popularności poszczególnych modeli iPhone’ów i Samsungów. Jednak w przypadku tego drugiego portfolio jest tak rozbudowane, że skupiono się tylko na sześciu smartfonach: Galaxy S III, Galaxy S4, Galaxy S5, Galaxy S6/S6 Edge i Galaxy Note 3.

Jeśli chodzi o iPhone’y, to zdecydowanie na prowadzenie wysuwa się piąta generacja (5 i 5S). Drugie miejsce zajmują iPhone’y 6 i 6S, trzecie (z wyjątkiem Japonii i Stanów Zjednoczonych) iPhone’y 4 i 4S, natomiast czwarte (z wyjątkiem Japonii i Stanów Zjednoczonych) iPhone’y 6S i 6S Plus. Widać też, że najmniej użytkowników jest w Indiach i Nigerii, co specjalnie nie dziwi.

Jak wspomniałem wcześniej, w przypadku Samsunga zestawiono tylko sześć modeli z serii Galaxy. Najwięcej można zauważyć użytkowników zeszłorocznego flagowca, czyli Galaxy S5, przede wszystkim w Australii, Stanach Zjednoczonych, Francji, Niemczech i Wielkiej Brytanii. Niestety, są to “bastiony” Apple, więc smartfon z Androidem niestety mimo wszystko “ginie” wśród iPhone’ów.

Najpopularniejsze Samsungi Galaxy Q3 2015

Warto jeszcze przypatrzyć się kilku innym producentom: Sony, HTC, LG i Motoroli, mimo że ich udziały zamykają się w najlepszym przypadku w 10%. W tym zestawieniu liderem jest (o dziwo) Sony – zajmuje on pierwszą lokatę w 6 z 10 krajów: Australii (ex aequo z HTC), Japonii (gdzie dosłownie miażdży konkurencję, ale w tym przypadku nie ma się co dziwić – w końcu stamtąd pochodzi ta marka), Francji, Niemczech, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii.

LG lepiej radzi sobie za to w Stanach Zjednoczonych (przyczynił się do tego na pewno sukces modelu G4) i we Włoszech. HTC wygrywa natomiast w Nigerii, zaś w Indiach Motorola. Co ciekawe, tylko tam ta marka cieszy się taką popularnością.

Przyznam, że również i tym razem jestem zaskoczony danymi zebranymi przez zespół z DeviceAtlas. Nie spodziewałem się takiej popularności smartfonów od Sony. Jednak wygląda na to, że mimo wszystko nie jest ona jeszcze na tyle wysoka, aby Japończycy mogli przezwyciężyć doskwierające im od dłuższego czasu problemy.

Źródło: DeviceAtlas

Komentarze

 • Raul

  Co to znaczy ex aeguo?

  • Widocznie klawiatura Grzesiowi spłatała figle. Dzięki!

   Pamiętaj też o naszym systemie zgłaszania błędów – wystarczy, że zaznaczysz błąd w tekście, klikniesz shift+enter i automatycznie wysyłasz do nas zgłoszenie (do mnie i do autora wpisu). Szybkie i proste!

   • smartmaniak

    Ostatnio zaczełem regularnie czytać wasz portal i jestem pod wrażeniem. Wcześniej zaglądałem tu sporadycznie ale to był błąd. Odwalacie naprawdę dobrą robotę. Mam tylko zastrzeżenia do kanału na yt-prowadzicie go trochę mało profesjonalnie.

    • Też ostatnio zaczęłam dostrzegać, że częściej się u nas udzielasz. Bo widzisz, ja zapamiętuję ludzi. Zwłaszcza tych, którzy piszą z sensem i dokładają swoją cegiełkę do tworzenia fajnej społeczności wokół Tabletowo.

     Zatem dzięki Ci wielkie za to, że jesteś. I za te miłe słowa, które są odskocznią od ciągłego hejtu i wyzwisk (z czym chyba skutecznie udaje nam się walczyć). Przekazałam całej redakcji.

     A kanał na YT… Po prawdzie: on się sam prowadzi. Cóż, potrzebowałabym klona, żeby to wszystko ogarnąć tak, jakbym chciała. Albo wygranej w totka, żeby mieć na to wszystko fundusze. Wierzę, że i na YT przyjdzie w końcu większe natchnienie. Ale do tego potrzeba przede wszystkim więcej czasu (którego wciąż brak). Bo chęci są.

 • Artur Węgliński

  Jestem zaskoczony, że pomimo tylu modeli które wydaje samsung apple dalej jest przed nimi również pomimo hejtu internetowego :), za to jestem niemile zaskoczony pozycją LG. Posiadałem model G3 i byłem z niego bardzo zadowolony naprawdę jest to świetny telefon a LG dba o klijentów i cały czas ulepsza androida na swoich modelach. G4 nie kupiłem ze względu na wygląd który mi się nie spodobał. Obecnie posiadam iphone 6, który udało mi się zdobyć w UK w bardzo dobrej promocji i jestem z niego bardzo zadowolony. Pozdrawiam.

  • Xd

   Dlaczego zmieniłeś lepszy telefon na gorszy?

   • Artur Węgliński

    Napisze Ci tak że w sumie to była niespodzianka iphone 6, ale zdumiewające jest to że z takimi podzespołami jest wydajniejszy niż G3 i yoga tab 2. Widzę po aplikacjach i grach choć bateria nie powala.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona