Gdzie najpopularniejszy jest iOS, a gdzie Android i jak w tej walce radzi sobie Windows Phone? - Tabletowo.pl

Gdzie najpopularniejszy jest iOS, a gdzie Android i jak w tej walce radzi sobie Windows Phone?

Z raportu DeviceAtlas możemy wyczytać całe mnóstwo bardzo ciekawych informacji. W poprzednim tekście skupiłem się na najpopularniejszych rozmiarach i rozdzielczościach ekranów w 10 wybranych krajach. Teraz przyszedł czas na podsumowanie popularności poszczególnych systemów operacyjnych w każdym z badanych państw.

Gwoli przypomnienia: pod lupę wzięto mieszkańców Australii, Indii, Japonii, Nigerii, Stanów Zjednoczonych, Francji, Niemiec, Włoch, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Dane o ich urządzeniach zebrano przy okazji odwiedzania przez nich określonych stron internetowych.

Jak widzicie na grafice powyżej, na mapie zaznaczono kraje, w których przewagę ma iOS lub Android. Tych pierwszych jest zdecydowanie mniej i należą do nich m.in. Stany Zjednoczone, Kanada, Australia, Japonia, Szwecja, Norwegia, Dania, Szwajcaria, Francja, Belgia, Wielka Brytania i Irlandia. Drugi „obóz” jest znacznie liczebniejszy i obejmuje m.in. Amerykę Południową, Azję oraz część Afryki i Europy. Dokładny wykaz państw znajdziecie w poniższej tabeli:

Tabletowo.pl Gdzie najpopularniejszy jest iOS, a gdzie Android i jak w tej walce radzi sobie Windows Phone? Android Ciekawostki iOS Raporty/Statystyki Windows

Raport zwraca też uwagę na trzeci najpopularniejszy system operacyjny na świecie, czyli Windows Phone. Poniższe wykresy obrazują jego pozycję w każdym z 10 państw oraz jej wzrost lub spadek na przestrzeni ostatnich czterech kwartałów, począwszy od Q4 2014, a skończywszy na Q3 2015.

Od razu widać, gdzie smartfony z Windows Phone są o wiele chętniej wybierane. Chodzi oczywiście o Indie, Włochy i Nigerię. Stały wzrost popularności tego systemu operacyjnego widać we wspomnianych już Indiach, ale też w Wielkiej Brytanii i Niemczech. Względnie stałą pozycję ma on natomiast w Hiszpanii, Australii i Stanach Zjednoczonych. Najgorzej radzi sobie za to w Japonii, gdzie dosłownie jest ledwo zauważalny.

DeviceAtlas przygotowało też zestawienie 10 krajów, w których Windows Phone jest najpopularniejszy. Wynik jest (przynajmniej dla mnie) dość zaskakujący. Okazuje się, że najwierniejsi są mu Finowie, skąd wywodzi się Nokia. Widać, że pomimo przejęcia marki Lumia przez Microsoft mieszkańcy Finlandii nadal są do niej bardzo przywiązani i najchętniej sięgają właśnie po smartfony z kafelkami na pokładzie.

Z europejskich państw w TOP 10 znalazły się jeszcze Włochy, Polska i Chorwacja. Oprócz tego w zestawieniu obecni są również przedstawiciele tzw. krajów rozwijających się: Indie i Bangladesz. Wątpliwości pojawiają się jednak co do pierwszego z nich, ponieważ inne badania pokazują, że Hindusi o wiele chętniej wybierają ostatnio budżetowe Samsungi z Tizenem niż tanie Lumie.

Tabletowo.pl Gdzie najpopularniejszy jest iOS, a gdzie Android i jak w tej walce radzi sobie Windows Phone? Android Ciekawostki iOS Raporty/Statystyki Windows

Powyższe dane pokazują (mniej więcej), jaki system operacyjny jest najpopularniejszy w danym kraju. Jak wspomniałem wcześniej, najbardziej zaskoczyła mnie pierwsza pozycja Windows Phone w niektórych państwach, w tym w Polsce. Należy jednak pamiętać, że każde badanie obarczone jest pewną granicą błędu i nigdy nie jest w 100% dokładne, a przez to reprezentatywne dla danego regionu.

Mimo wszystko dzięki raportowi DeviceAtlas posiadamy pewien pogląd na globalną sytuację i popularność poszczególnych systemów operacyjnych, co i tak w wielu przypadkach pokrywa się z naszą obecną wiedzą.

Źródło: DeviceAtlas

Jeżeli znalazłeś literówkę w tekście, to daj nam o tym znać zaznaczając kursorem problematyczny wyraz, bądź zdanie i przyciśnij Shift + Enter lub kliknij tutaj. Możesz też zgłosić błąd pisząc na maila.

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona