Ważne

Ekrany Pixel Qi z dwoma trybami działania

Tegoroczne targi Computex bezsprzecznie należały do tabletów. Pokazy zdominowały premiery urządzeń Asusa, MSI, WeTab, Gigabyte i Viewsonic. Nie możemy jednak zapominać o zaprezentowanych tam technologiach, które, przy dobrych wiatrach, zobaczymy w tabletach przyszłości.

Jedną z nich są nowe ekrany Pixel Qi – firmy, której wyświetlacz znalazł się w Notion Ink Adam i zdobył rzesze fanów. Podczas targów Computex 2011 Pixel Qi zaprezentował zupełną nowość, czyli ekrany LCD, które mogą działać w dwóch trybach.

Pierwszy z nich to zwykły tryb LCD, nie różni się niczym od produktów konkurencji: zapewnia żywe kolory i dobre kąty widzenia. Drugi tryb, zwany “eReader”, zmienia zwykły, kolorowy ekran LCD w wyświetlacz pokroju tych, które znajdziemy w czytnikach książek elektronicznych. Znaczy to, że jego pobór energii jest znikomy, a wyświetlany obraz czytelny nawet w pełnym słońcu.

Na stoisku Pixel Qi w Taipei znalazły się dwa ekrany: 7-calowy o rozdzielczości 1024 x 600 oraz 10-calowy o rozdzielczości 1280 x 800. Producent zachwalał, że ten ostatni zapewnia nawet 80% więcej oszczędności energii, niż tradycyjny ekran LCD i jest to prawda, ponieważ w zwykłym trybie działania jego pobór wynosi 2.7W i zaledwie 0.4W w trybie “eReader”.

A teraz dobra wiadomość dla wszystkich, którzy wstrzymali się z zakupem swojego wymarzonego tabletu z systemem Android – wiele wskazuje na to, że wyżej opisane ekrany trafią do kolejnej generacji “dachówek” z zielonym robocikiem na pokładzie. Któż by nie chciał posiadać urządzenia, które będzie w stanie wytrzymać 14-15 godzin na pojedynczym ładowaniu?

źródło informacji i obrazów

Komentarze

 • “wiele wskazuje na to, że wyżej opisane ekrany trafią do kolejnej generacji „dachówek” z zielonym robocikiem na pokładzie.”
  A nie przypadkiem niebieskim ;) ?

  • Android jest zielony… ;-)

  • A pszczółka niebieska. Jednak powszechnie przyjęto, że Androida, niezależnie od wersji, nazywa się “zielonym robocikiem”.

 • Tomasz

  Notion Ink Adam już zapowiadał kilkanaście godzin pracy na baterii – co z tego wyszło – wszyscy wiemy.
  Nie uwierzę, póki nie wsadzę palca :-)

  • “Nie uwierzę, póki nie wsadzę palca ”
   Zawiało grozą :D .

 • Co mi się wydaje że takie właśnie ekrany będą posiadać nowe tablety Amazona ;-)

  • aaa

   Nie będą. Pixel Qi w praktyce to porażka. Tryb kolorowy blady, tryb czarnobiały ciemny i nieczytelny.

 • klopsik

  Już istnieje tablet który wytrzyma nawet 16 godzin. To przecież Asus Transformer z klawiaturą.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona