W Polsce jest już ponad 100 tys. smartfonów Huawei bez usług Google

Wydawałoby się, że smartfony, które nie mogą korzystać z podstawowych aplikacji od Google, na przykład Map czy Google Pay, skazane są na porażkę w kraju, w którym jesteśmy do nich przyzwyczajeni od lat. Okazuje się, że nie do końca.

Smartfony Huawei z HMS – obecność w Polsce

Wczoraj odbyła się konferencja Huawei, na której podano polską cenę Huawei P40 Pro+. Oprócz tego, reprezentanci firmy zdradzili kilka interesujących danych dotyczących rozwoju tej marki w Polsce, a dokładniej – kwestii wzrastającego zapotrzebowania na aplikacje działające po pobraniu ze sklepu AppGallery.

Jefferson Zhang, dyrektor zarządzający Huawei CBG Polska, przekazał, że od czasu premiery Huawei P40 Lite, firmie udało się znaleźć ponad 100 000 klientów na smartfony bez sklepu Google Play i usług GMS (Google Mobile Services). Zamiast tego nowe urządzenia działają bazując na HMS (Huawei Mobile Services). Choć wciąż znacząco ustępują popularnością smartfonom z Androidem korzystającym z wszystkich dobrodziejstw Google’a, ich sprzedaż nie jest zła.

Można to wytłumaczyć polityką promocji smartfonów Huawei, które w ostatnich trzech miesiącach nie dość, że startowały z bardzo dobrych przedziałów cenowych, to oferowane były w różnego rodzaju zestawach z dodatkowymi gadżetami czy bonusami.

Wzrasta liczba pobrań aplikacji z AppGallery

Skoro rośnie liczba sprzedanych przez Huawei smartfonów, to nie dziwne, że został odnotowany skok w liczbie pobrań aplikacji przeznaczonych na urządzenia z HMS – w końcu użytkownicy muszą znaleźć zastępcze programy dla tych, którymi posługiwali się dotąd na Androidzie z GMS.

Zgodnie z danymi firmy, na które powołuje się GSMONLINE, pod koniec kwietnia liczba pobrań aplikacji z AppGallery oscylowała wokół 120 tys., by w następnym miesiącu sięgnąć liczby 500 000. To spory wzrost i obietnica dalszego rozwoju.

(fot. GSMONLINE)

Dużo zależy od tego, jak skutecznie aplikacje współpracujące z HMS będą zastępować te ze sklepu Google Play. Automapa na przykład, została już pobrana ponad 200 tys. razy i jest darmowa dla użytkowników smartfonów Huawei z HMS.

Z chęcią przyjrzymy się podobnym statystykom z kilka miesięcy. Wtedy okaże się, na ile Huawei udało się przekonać klientów do sklepu AppGallery, a na ile wzrost pobrań został spowodowany atrakcyjnymi cenami niższych modeli smartfonów.