Recenzja tabletu Surface Pro 3 z klawiaturą Type Cover

Z tabletami Microsoftu jest trochę tak, jak z iPadami – albo od razu przypadają do gustu i zyskują gorących fanów, albo zostają ocenione bardzo krytycznie, rodząc negatywne uczucia. Jest to głównie zasługą zastosowanych materiałów, systemu operacyjnego i… ceny.

Na tym podobieństwa się jednak kończą – szczególnie, jeśli chodzi o wyniki sprzedażowe. Na razie żadnego z modeli Surface nie możemy nazwać rynkowym sukcesem. Czy Surface Pro 3 będzie pod tym względem przełomowy?

Wprowadzenie

Surface Pro 2 pokrywał wszelkie moje potrzeby związane z użytkowaniem tabletu i komputera. Nie twierdzę jednak, że to urządzenie idealne. Nie był najlepszym tabletem, jaki miałem w rękach, nie był też najlepszym komputerem PC, na jakim miałem okazję pracować. Dlaczego zatem zdecydowałem się na jego zakup? Dlatego, że był WYSTARCZAJĄCO dobrym tabletem i WYSTARCZAJĄCO dobrym laptopem, zastępującym te dwie rodziny produktów.

SurfacePro3_05

Jakie wady mam na myśli? Waga i grubość. 13,5 mm oraz 930 g to dużo jak na tablet. Bardzo dużo. Proporcje 16:9 z kolei sprawiły, że tryb pionowy był niemalże nieużywalny i groteskowy. Nóżka pozwalała na dość komfortowe korzystanie z urządzenia na kolanach, ale dwie wymuszone pozycje nie zawsze były optymalne. Do tego, 10,6 cala to dużo jak na tablet, ale bardzo mało jak na laptop. Dłuższa praca bez zewnętrznego monitora byłaby (i bywała) mocno utrudniona. Do tego rysik Wacoma – w rogach ekranu jego precyzja pozostawiała wiele do życzenia, co uprzykrzało życie, gdy próbowałem używać górnego menu czy palet przyklejonych do prawej krawędzi w Photoshopie. Głośniki? Głośne, wyraźne, stereo, ale skierowane „na boki” zamiast do przodu. Aktywne chłodzenie. Wolałbym tablet bez wiatraka, choć muszę przyznać, że wentylatory w SP2 włączały się BARDZO rzadko. Pierwszy raz usłyszałem je po tygodniu użytkowania.

SurfacePro3_01

Czy Surface Pro 3 eliminuje te wady? Większość, ale nie wszystkie. Po kolei. Dwie najważniejsze rzeczy – ekran i wymiary. Przejście na wyświetlacz dwunastocalowy o proporcjach 3:2 zamknięty w obudowie o grubości 9 mm było strzałem w dziesiątkę. Mimo większego ekranu udało się zredukować wagę całego urządzenia o ok. 150 g. Dzięki temu SP3 rozmiarami i wagą bardzo zbliżył się do pasywnie chłodzonego Samsunga Galaxy Note Pro 12.2. Miałem w ręku oba te modele i ciężko byłoby mi stwierdzić, który jest cieńszy i lżejszy. 12 cali dużo lepiej sprawdza się jako ekran pełnoprawnego laptopa, a proporcje 3:2 pozwalają komfortowo używać go w trybie pionowym. Nowa nóżka wreszcie pozwala na ustawienie dowolnego kąta w zakresie od 20 do 150 stopni, a dzięki większym rozmiarom i dodatkowemu magnesowi w pokrywie klawiaturowej używanie na kolanach jest bezproblemowe. Rysik. N-Trig ma mniej poziomów nacisku, ale jego dokładność w każdym miejscu ekranu jest perfekcyjna. Większy i cięższy długopis lepiej też leży w dłoni. Jak na razie nieźle, prawda?

SurfacePro3_03

Linia Surface do tej pory nie przynosi Microsoftowi zysków. Jest jednak pewnym rodzajem wzorca dla pozostałych producentów jak powinno się robić urządzenia z nowym Windowsem. Firma z Redmond zainwestowała w Surface bardzo dużo. Zarówno w reklamy, jak i badania oraz rozwój. Nic nie wskazuje na to, żeby Microsoft postanowił uśmiercić tę linię z uwagi na brak realnych profitów, tak jak przez długie lata pozwalał żyć Xboxowi czy Bingowi. Powiem więcej – jeśli Surface Pro 3 nie doczeka się następców, w przyszłości opuszczę statek Microsoftu przesiadając się na rozwiązania od Apple’a czy (w ostateczności) Google’a. Satya Nadella na razie jednak wypowiada się w tej kwestii bardzo enigmatycznie, a ostatnie ruchy kadrowo-marketingowe wskazują, że jest on pragmatykiem, który będzie wycinał niedochodowe biznesy. Z drugiej strony, bez linii Surface Windows nie będzie miał flagowego sprzętowego reprezentanta. Jak dotąd żaden z producentów nie stanął na wysokości zadania i nie stworzył urządzenia, które byłoby jednocześnie przełomowe, ale też solidnie wykonane i dobrze wyglądające. Partnerzy OEM na razie kopiują rozwiązania znane z MacBooka Air w przypadku Ultrabooków oraz proponują tanie hybrydy oparte na Atomach (w tym Asus Transformer Book T100). Nawet jeśli Surface nie będzie przynosił dużych zysków, w moim mniemaniu na tym etapie Microsoft nie może sobie pozwolić na przerwanie tego projektu. A przynajmniej nie z takimi partnerami jak Toshiba, Samsung, Asus, Lenovo, Acer, Dell czy HP.

SurfacePro3_04

To są jednak moje mocno subiektywne odczucia – przejdźmy więc do szczegółów i bardziej obiektywnych opinii związanych bezpośrednio ze specyfikacją i oprogramowaniem.

Specyfikacja techniczna

  • Przekątna ekranu: 12 cali (2160 x 1440, 3:2)
  • System operacyjny: Windows 8.1 Pro
  • Procesor: Intel Core i5-4300U 2,90 GHz (dostępne również i3 oraz i7)
  • Pamięć RAM: 4GB (dostępne również 8 GB)
  • Bateria: 42 Wh
  • Grafika: HD Graphics 4400 (HD 4200 dla i3 oraz HD 5000 dla i7)
  • Pamięć wbudowana: 128GB SSD (dostępne również 64, 256 i 512 GB)
  • Kamera: 2x 5Mpx
  • Wejścia: USB 3.0, microSD, MiniDisplay port, mini jack
  • Waga: 0,78 kg
  • Wymiary: 292,1 x 201,4 x 9,1 mm
  • Dodatkowe dane: żyroskop, Bluetooth 4.0, Wi-Fi 802.11ac/802.11 a/b/g/n, Surface Pen
  • Kolor: srebrny, obudowa ze stopu magnezu

SurfacePro3_07

Zawartość pudełka

Surface Pro 3

  • tablet SP3
  • ładowarka sieciowa
  • Surface Pen
  • bateria AAAA
  • instrukcja obsługi

Type Cover

  • klawiatura typu Type Cover
  • przyklejane oczko dla Surface Pen
  • instrukcja obsługi

SurfacePro3_06

Jeżeli znalazłeś literówkę w tekście, to daj nam o tym znać zaznaczając kursorem problematyczny wyraz, bądź zdanie i przyciśnij Shift + Enter lub kliknij tutaj. Możesz też zgłosić błąd pisząc na powiadomienia@tabletowo.pl.

Komentarze

82 Komentarze
  1. Odpowiedz
    afam 12 sierpnia 2014 at 09:37

    Genialna maszyna. Szkoda, ze taka droga.

    • Odpowiedz
      Egzo 12 sierpnia 2014 at 11:20

      I niedostępna w Polsce co bardzo źle wpływa na możliwy jej tańszy zakup -zniżka studencka / odliczenie podatku VAT. Już o problemach z gwarancją i możliwej późniejszej wymianie baterii nie wspominając.
      Chyba rynkowego sukcesu to ten tablet nie uzyska z tą dostępnością, sama obecność urządzenia na półkach sklepowych jest najlepszą reklamą.

      • Odpowiedz
        Atomy intela 12 sierpnia 2014 at 18:43

        Niestety klasyczna metoda otwierania hot air by wymienic baterie w sp3 zawiodla. Nad tym problemem pracuja juz specjalisci z firmy dremel aby wykonac odpowiednia tarcze do ciecia. Rownolegle szwajcarscy chirurdzy pracuja nad metoda laparoskopowa dostania sie do srodka przez jack audio. Prace sa w toku trzeba byc dobrej mysli.

  2. Odpowiedz
    Tomasz Lenartowski 12 sierpnia 2014 at 09:46

    Nie było obiecanych testów gier czy przeoczyłem?

    • Odpowiedz
      Piotr Górecki Jr 12 sierpnia 2014 at 09:52

      A zanim pełna odpowiedź – Battlefield 4 na SP3 z padem – Scott Hansleman

      instagram.com/p/reCgpUD2eQ/

      • Odpowiedz
        Tomasz Lenartowski 12 sierpnia 2014 at 10:04

        Mało miarodajne bo wygląda jakby ciął a ludzie piszą, że to wina instagrama.

    • Odpowiedz
      Piotr Górecki Jr 12 sierpnia 2014 at 09:48

      Odpowiedzi Q&A będą w osobnym wpisie – recenzja wyszła zdecydowanie zbyt długa.

  3. Odpowiedz
    vvaz 12 sierpnia 2014 at 10:04

    Dla monitorów graficznych referencyjną przestrzenią kolorów jest AdobeRGB, która jest sporo większa od sRGB. 98% sRGB to ok. 65% aRGB – na poziomie monitora biurowego a nie graficznego.

    • Odpowiedz
      Piotr Górecki Jr 12 sierpnia 2014 at 10:29

      Monitory biurowe / laptopy rzadko zbliżają się do 65% sRGB, nie mówiąc już o AdobeRGB.

      W domu korzystam z EIZO i przy obróbce zdjęć nie widzę żadnej różnicy, nawet w zieleniach. A przynajmniej nie na tyle, żeby w jakikolwiek sposób wpłynęło to na obróbkę. Dodatkowo, poziomy większe niż 100% sRGB mają sens jedynie wtedy gdy mówimy o obróbce zdjęć do druku. Jeśli cały workflow zaczyna się i kończy w przestrzeni sRGB (zdjęcia i publikacja w sieci / cyfrowo), AdobeRGB mija się z celem.

      To, że 98% sRGB = 65% Adobe RGB, to też lekka przesada. sRGB pokrywa ok 80% przestrzeni AdobeRGB.
      http://cdn.cambridgeincolour.com/images/tutorials/colormgt_CIExy-comp.jpg

      • Odpowiedz
        vvaz 12 sierpnia 2014 at 12:47

        aRGB to ok. 50% widocznych kolorów, sRGB to 35% – 70% a odejmij sobie jeszcze kilka procent.
        Jeśli nie widzisz różnicy to masz źle skalibrowany monitor lub coś skopane w workflow.

        • Piotr Górecki Jr 12 sierpnia 2014 at 13:54

          Przykład:

        • Piotr Górecki Jr 12 sierpnia 2014 at 13:29

          albo nie, szkoda czasu

          Powiem tylko, że w DTP siedzę od +12 lat, a zbiory pokrycia przez dane urządzenie nie muszą być zbiorami pokrywającymi. Ba, (rozkalibrowany) ekran może pokrywać 90% sRGB i ponad 90% AdobeRGB.

  4. Odpowiedz
    Patryk Mroziński 12 sierpnia 2014 at 10:15

    Teraz to jestem pewien kupna. Dzięki :D

  5. Odpowiedz
    Tomek Mach 12 sierpnia 2014 at 11:40

    Panie Piotrze, gdzie Pan znalazł office 365 na 3l ata za ~100zł. Poproszę o link :). Z góry wielkie dzięki. A co do recenzji to wielkie dzięki, czekałem aż ktoś w Pl w końcu przetestuje Surface. Niestety (a może stety) załapałem się na promocję Samsunga więc teraz jak co to raczej laptop będę chciał zakupić, No, ale może jak Microsoft szarpnie się na taką promocję jak Samsung to kto wie :) nadal nie rozumie dlaczego w Polsce nie ma sklepu MS, a w stanach w jakiejś gów*&^nej galerii na środku pustyni jest ? Ktoś mi to wytłumaczy? Z tego co mi wiadomo to PL jest jednym z największych rynków WP więc może już pora na jakiś sklep z okienkiem

  6. Odpowiedz
    Sony 12 sierpnia 2014 at 12:40

    Szkoda, że nie ma Modemu w opcji. Bo akurat mi jest on bardzo potrzebny.
    Kolejna sprawa – „bawiłem” się SP3 przez dwa dni – znajomy mi pożyczył – i niestety Kick Stand nie jest tak uniwersalny – owszem jest wygodny – jak trzymamy kolana złączone, siedzimy wygodnie czy mamy płaską przestrzeń – jest świetnie. Wystarczy trochę większa „gimnastyka” – i po zawodach. Już kilka razy musiałem użyć sprzętu na słupie mając za podstawę kwadrat 15×15 cm – a raz wręcz trzymają sprzęt jedną ręką :) – i niestety Kick Stand zupełnie się nie sprawdzi. ALE sama koncepcja jest fajna i dla 95% ludzi zupełnie wystarczająca.
    Tak czy inaczej – czekam co powie konkurencja – ale na 100% następnym moim urządzeniem będzie coś w stylu SP3 – jeśli HP, Dell, Lenovo i reszta się nie postara to właśnie SP3 będzie moim wyborem.
    Natomiast się zgadzam – i pisałem to – Wacom jest MOCNO przereklamowany w tabletach – zarówno N-Trig jak i Synaptics maja znacznei lepszą czułość i dokładność na krawędziach.
    Sam posiadam „normalny” osobny tablet graficzny Wacom i jest on ZNACZNIE lepszy niż to co „pakują” do tabletów.
    Trochę mi brakuje doku jak w Asus T100, Venue 11 Pro czy Acer Switch – OK – niech będzie ciężki, niech będzie gruby :) :) – KIJ Z TYM – ale jak by miał wygodną klawiaturę z długim skokiem, dodatkowy akumulator, z 3 – 4 porty USB oraz port RJ45 :) było by IDEALNIE.
    Mielibyśmy – może grubszy i cięższy – ALE – laptop, który miał by komplet wyjść – a po od dokowaniu świetny tablet.
    W końcu ma on zastąpić laptopa :) – powinien mieć więc w doku – to co ma laptop : czyli sporo USB oraz RJ45 :) – a jak by było w takim doku miejsce na 2.5 calowy dysk :) – był by to ideał – przynajmniej dla mnie :)
    Tak czy inaczej – końcem roku kupuję nowy sprzęt – i jak konkurencja się nie postara – to mimo wszystko kupię Surface Pro 3. :) Tyle że, jeśli się da :) wezmę Core i3 z 8 GB RAM’u :) i 256 GB SSD

    • Odpowiedz
      Patryk Mroziński 12 sierpnia 2014 at 13:19

      Jeśli chodzi o dobór parametrów, to taki, który wybrałeś nie istnieje i raczej istnieć nie będzie.

      • Odpowiedz
        Sony 12 sierpnia 2014 at 19:38

        Szkoda – bo Dell do Venue 11 Pro pozwala wybrać dowolną wielkośc dysku i pamięć RAM 4 lub 8 GB.

  7. Odpowiedz
    asegPL 12 sierpnia 2014 at 12:45

    Że tak spytam, wiem, że ciut off topic, ale: co złego jest w serii Venue PRO od Della?
    Brakło mi info o minimalnej jasności, a to też, wbrew pozorom, istotny parametr
    „Fani Androida mogą uważać Windows 8 za totalne nieporozumienie.” mogą, ale nie muszą. Mocno lubię Androida, a W8 na tabletach też mi mocno przypasował.

    • Odpowiedz
      Piotr Górecki Jr 12 sierpnia 2014 at 13:27

      Złego… pewnie nic. Jest inna. Inne rozmiary, inne materiały obudowy, inna technologia rysika (Synaptics), inne akcesoria, trochę inna cena (mówię tutaj o DV11P). Zależy o co pytasz – temat-rzeka.

      Minimalnej jasności nie mierzyłem, ale zrobił to DisplayMate (1 nit = 1 cd/m2):

      Lowest Peak Brightness (Brightness Slider to Minimum) – 8 cd/m2

      Black Brightness at 0 lux (Maximum Brightness Setting) – 0.35 cd/m2

      • Odpowiedz
        asegPL 12 sierpnia 2014 at 13:30

        Moje pytanie o Della było oczywiście nawiązaniem do stwierdzenia, że Surface nie miało by co zastąpić. Jak dla mnie największą wadą DV11P jest zbyt luźno spasowany tablet w docku z klawiaturą, jeżeli chodzi o kwestie jakości wykonania.
        No i ceny też są „średnio przystępne” ujmując to eufemizmem.
        Ad ceny, o tym chyba też w recenzji nie napisałeś, a to może być przydatne i ciekawe info.

        • Sony 12 sierpnia 2014 at 19:41

          Wersja z Atomem – jest „lużna’ wersja z Core i3 / i5 pasuje IDEALNIE. :)

          Wersja z Atomem jest 0 2.5 mm CIEŃSZA – a doki sa te same :)

          Moje wersja 7310 pasuje idealnie i nie ma luzów.

          Dell Venue 11 Pro – to sprzęt BIZNESOWy – Dell tego nie ukrywa :) stąd cena.

        • asegPL 12 sierpnia 2014 at 19:51

          Nie jest idealnie spasowane, nagram film jak będę recenzję pisał, to podrzucę.

        • Piotr Górecki Jr 12 sierpnia 2014 at 13:35

          Cen nie podawałem ze wględu na to, że nie ma tego w oficjalnej dystrybucji i nie chcę też nikogo zachęcać do kupna.

          Wracając do Della – to konkurent dla SP2. Podobne ekrany, podobne wymiary. SP3 wyprzedza go znacznie – lekki, cienki i dużo bardziej „laptopowy” ekran.

        • Sony 12 sierpnia 2014 at 19:45

          Dokładnie – SP3 to nastepna generacja – nikt inny nic nie przedstawił.

          Sam czekam na konkurencję – bo mimo początkowych obaw SP3 jest wygodne jako tablet.

          A po zadokowaniu znacznie lepiej sie sprawdza jako zamiennik Laptopa / Ultrabooka niż 10 calowce.

        • asegPL 12 sierpnia 2014 at 13:37

          Mocno mnie zaciekawiłeś SP3 w takim razie, szkoda, że prawdopodobnie nie będę miał okazji „pobawić” się nim, choćby na chwilę

        • Piotr Górecki Jr 12 sierpnia 2014 at 13:38

          Może na jakimś tech-spotkaniu w wwa. Zawsze noszę go w torbie ;)

        • asegPL 12 sierpnia 2014 at 13:39

          Chętnie, chętnie :)

  8. Odpowiedz
    paul123 12 sierpnia 2014 at 12:59

    wkoncu podswietlana klawiatura do tabletu… to jest po prostu wow. Natomiast ciagly brak 3G/GPS nie wyroznia w zaden sposob tego produktu. Jest to spory wydatek by pracowac na tym jak na laptopie a duzo taniej kupimy laptopa 10, 12 lub 13″ z podobna specyfikacja i wieksza iloscia PELNYCH portow. Wiec strach Microsoftu by przypadkiem nie dac za duzo w Surface spowoduje znowu ze beda sie zastanawiac czemu produkt sie nie sprzedaje. Dodatkowo nie wiem czemu w stacji dokujacej zrezygnowano/nie pomyslano o pelnym SD podczas gdy karty nie wyszly z uzytku i sa stosowane w kazdym aparacie.

  9. Odpowiedz
    Mack 12 sierpnia 2014 at 13:00

    Czy nie powinno być tak że fanatyk windowsa testuje androida i na odwrót ? Dla mnie testy czy recenzje zagorzałego użytkownika danego systemu nie są wiele warte ponieważ nie są obiektywne ;)

    • Odpowiedz
      asegPL 12 sierpnia 2014 at 13:40

      Powiem tak, widziałem dużo bardziej fanatycznych fanatyków ;]

    • Odpowiedz
      Piotr Górecki Jr 12 sierpnia 2014 at 13:21

      Słyszałeś kiedyś o obiektywnych recenzjach? Ja nie. Musiałyby być tworzone przez roboty :)

      Mam nadzieję, że z tekstu udało Ci się odcedzić obiektywne informacje, takie jak specyfikacja, wyposażenie, benchmarki, bateria, wymiary, możliwości… Moją opinią nie musisz sie sugerować, bo tak jak mówisz – jest nieobiektywna. Tak jak opinia kogokolwiek na jakikolwiek temat.

    • Odpowiedz
      Tomasz Lenartowski 12 sierpnia 2014 at 13:06

      Wtedy nikt w redakcji Tabletowo nie testowałby Windowsa.

      • Odpowiedz
        Piotr Górecki Jr 12 sierpnia 2014 at 13:53

        Testowałem już dla Tabletowo urządzenia z Androidem i dalej testuję. Jeśli pamiętasz, moja ocena LG G3 była BARDZO pozytywna.

        • Tomasz Lenartowski 12 sierpnia 2014 at 13:55

          Ale nie jesteś „fanatykiem androida” jak życzył sobie Mack. Wo weźcie wyplujcie te kije od mioteł :p

        • Piotr Górecki Jr 12 sierpnia 2014 at 13:57

          O, to, to teraz ja potrolluje:
          „życzył”

        • Tomasz Lenartowski 12 sierpnia 2014 at 14:05

          Ja tu nie widzę trolla. Poprawiam orta i jest git :)

      • Odpowiedz
        Katarzyna Pura 12 sierpnia 2014 at 13:16

        Nikt w redakcji nie zna się na Windowsie lepiej od Piotra. Poza tym, to prywatny sprzęt Piotra, które sam sobie kupił.

        Ale jeśli już chcesz koniecznie wiedzieć, to aktualnie mamy trzy różne tablety z Windowsem 8.1 w testach i każdy jest u innego redaktora. Zaskoczony pewnie?

        • Sebastian 13 sierpnia 2014 at 10:07

          Witam, kiedy pojawi się test Toshiba Encore? Zapowiadany był prawie dwa miesiące temu.

        • Tomasz Lenartowski 12 sierpnia 2014 at 13:51

          Oj przecież żartuję. A poza tym chyba nie zrozumiałaś tego żartu :P. Uważam, że u Was jest przewaga wielbicieli Windowsai gdyby postąpić tak jak proponuje Mack (windowsa recenzowali fani androida) to windowsa nie recenzowałby nikt. Wyjaśnianie żartów jest takie smutne. Proszę nie spinać :P

  10. Odpowiedz
    asegPL 12 sierpnia 2014 at 13:43

    >mało wartościowych aplikacji w Windows Store
    Zdaje się, że to największa wada W8. Te wszystkie śmieci w sklepie są mocno irytujące.

    • Odpowiedz
      Tomasz Lenartowski 12 sierpnia 2014 at 13:52

      Od kiedy w sklepie Windows jest My Little Pony dostał on ode mnie małego plusa ;P

      • Odpowiedz
        asegPL 12 sierpnia 2014 at 15:22

        Hahahaha :D

    • Odpowiedz
      Piotr Górecki Jr 12 sierpnia 2014 at 13:51

      Śmieci są w każdym sklepie. App Store i Play również. Ale Windows ma dwa problemy. Po pierwsze silnik wyszukiwarki i „promowanych appek” słabo filtruje te śmieci, a po drugie – brakuje aplikacji-flagowców. Takich „must have” typu Instagram, Snapchat, Google Maps, itd…

      • Odpowiedz
        asegPL 13 sierpnia 2014 at 17:14

        Tylko, że apki typu „jak zainstalować BBM” a BBM nie ma na W8 powinny być do sklepu w ogóle nie wpuszczone

      • Odpowiedz
        ffff 12 sierpnia 2014 at 16:11

        Przecież masz do tego dostęp przez przeglądarkę :O
        Bez jaj, na 12 calach, można się obyć bez tych idiotycznych apek.

  11. Odpowiedz
    Mihau 12 sierpnia 2014 at 14:05

    Gdybym potrzebował takiego sprzętu, to bym nawet kupił, ale jedna rzecz mnie rozczarowała: dużo gorsze parametry termiczne niż SP2. Grzeje się szybciej, przez co ma mniejszą wydajność na dłuższą metę. SP2, z tego co czytałem, nie miał problemów z utrzymywaniem turbo przez dłuższy czas, w SP3 można tylko o tym pomarzyć. Widać, że poszli bardziej w stronę tabletu niż laptopa – i podejrzewam, że większości to przypasuje, ale ja osobiście wolałbym jednak trochę grubszy, ale lepiej chłodzony sprzęt. Z drugiej strony i tak moim następnym zakupem będzie komputer stacjonarny, więc marudzę tak dla sportu.

    Recenzji, przyznam, nie przeczytałem w całości, ale to, co mnie interesowało, zostało opisane jasno i wyczerpująco. Pozostaje mi tylko pochwalić autora za dobrze wykonaną pracę :>.

    • Odpowiedz
      Piotr Górecki Jr 12 sierpnia 2014 at 14:12

      Gorsza charakterystyka termiczna będzie widoczna tylko w grach oraz ew. przy jakimś renderowaniu 3D. Jeśli komuś na tym zależy – rzyczywiście będzie różnica w porównaniu do SP2. Ja w moim „workflow” nie zauważyłem żadnych zmian i przez 95% czasu wiatrak nawet się nie włącza, nie mówiąc już o dławieniu CPU spowodowanym przegrzewaniem.

  12. Odpowiedz
    adam 12 sierpnia 2014 at 14:51

    Tablet za 4000 złotych. No k… pięknie!

    • Odpowiedz
      Piotr Górecki Jr 12 sierpnia 2014 at 14:58

      Skąd taka kwota? Przecież nie ma tego w oficjalnej dystrybucji w PL. A to ile liczą sobie handlarze z allegro czy jacyś importerzy, to już…

      W USA, za wersję 64 GB z 4 GB RAM płacimy 800$ (650$ jeśli jesteś studentem).
      Dla porównania – iPad Air z 64 GB i 1 GB RAM kosztuje 700$, a Note Pro 12.2 z 32 GB – 750$.

  13. Odpowiedz
    kamil 12 sierpnia 2014 at 16:07

    czym jest spowodowany brak tego taba w naszym kraju? Skoro sprzedaż jest marginalna to MS sam sobie szkodzi takim ruchem. Może ktoś to sensownie wytłumaczyć? będe wdzięczny

    • Odpowiedz
      Piotr Górecki Jr 13 sierpnia 2014 at 08:54

      Dwa powody. Brak rozwiniętej infrastruktury sprzedażowej i polski rynek. Pierwszego nie trzeba objaśniać. Drugi? W Europie zachodniej gdzie sprzedają Surface, najlepiej sprzedającym się tabletem są iPady. W Polsce? Bieda-tablety z Biedronki. Nie dziwne, że Microsoft podchodzi sceptycznie do potencjału naszego rodzimego rynku.

  14. Odpowiedz
    Piotr Górecki Jr 12 sierpnia 2014 at 20:07

    Wersje przeglądarkowe tych appek nie dają możliwości dodawania treści (instagram, snapchat), a obsługa GMaps dotykiem to koszmar. Dedykowane aplikacje zawsze będą dużo wygodniejsze, będą miały dynamiczne kafelki i głęboką integrację z systemem.

    • Odpowiedz
      asegPL 13 sierpnia 2014 at 17:14

      Tak, zdecydowanie dedykowana apka to całkiem co innego niż web apka. Kto nigdy nie używał tabletu z W8 nie zdaje sobie raczej z tego sprawy.

  15. Odpowiedz
    SyoMas 12 sierpnia 2014 at 20:14

    Informacja o Miracast ucieszyła mnie niezmiernie. A fakt, że działa dodatkowo w wydaniu wielomonitorowym uszczęśliwia mnie jeszcze bardziej. Teraz niech się jeszcze upowszechnią projektory z tą technologią i będzie miodzio. Bycie 12-calowym odbiornikiem obrazu też jawi mi się obiecująco, bo to całkiem pokaźna ramka do zdjęć pokazywanych z telefonu w różnorakich sytuacjach, gdy do większego ekranu daleko.

  16. Odpowiedz
    niwix 12 sierpnia 2014 at 20:49

    200% racji z tym, że projektanci Asusa niech wracają do roboty. Tak grube i źle spasowane sprzęty jak wymyśla Asus to glowa mała. Procesor Arm albo Atom a obudowa 11 czy 12 mm. śmiech

  17. Odpowiedz
    tobi 12 sierpnia 2014 at 21:38

    Tylko, że większość osób ma już tablet albo laptop. I tak jak na koniec mówiłeś w wideorecenzji, te osoby nie kupią surface, tylko drugie brakujące urządzenie. Nie znam prawie nikogo z mojego pokolenia kto nie ma ani tabletu ani laptopa.

    • Odpowiedz
      pawel 9 września 2014 at 11:23

      rocznik 84, laptop tylko firmowy, tableta brak :-)

  18. Odpowiedz
    maichi 12 sierpnia 2014 at 21:44

    Mocno palcuje się ta obudowa? I jak z grzaniem?

    • Odpowiedz
      Piotr Górecki Jr 13 sierpnia 2014 at 09:08

      Dużo mniej niż tytanowy kolor z SP2.

      W trybie normalnym obudowa jest ledwie letnia. Jednak podczas grania w gry nagrzewa się do ok 50 stopni.

  19. Odpowiedz
    pawel_nike 12 sierpnia 2014 at 22:43

    Witaj :) No zdążyłeś z recenzją przed otrzymaniem przeze mnie mojego SP3 (to już ten weekend) :D

    Przechodząc do rzeczy, chciałbym Cię jeszcze zapytać o:

    1. Czy można zakupić jakiś Power Bank do tego Surface? Wejście ładowania jest dosyć nietypowe, stąd moje pytanie, Jak wiesz co i jak to proszę o linka np. do jakiejś aukcji na Allegro lub sklepu komputerowego.

    2. Na innych forach wielu użytkowników skarży się o zrywanie połączenia WIFI po którejś tam aktualizacji. Czy Ty doświadczyłeś takiej sytuacji w fazie testów swojego sprzętu? Pisałeś coś o tym w swojej recenzji, ale bez szczegółów.

    3. Czy w razie problemów mógłbym liczyć na Twoją pomoc drogą e-mail w momencie spolszczania? Sugerowałem Ci wcześniej poradnik jak to zrobić (przyjąłeś ten pomysł z aprobatą), ale widać nie było już miejsca w recenzji :D No chyba, że umieścić coś podobnego dla wszystkich w osobnym filmiku.

    P.S. Ja już nie mogę doczekać się na swój egzemplarz :D

    • Odpowiedz
      Piotr Górecki Jr 12 sierpnia 2014 at 23:38

      1. Są ładowarki np samochodowe do SP1/SP2, ale do SP3 na razie nie widziałem żadnych nieoficjalnych akcesoriów dostępnych w pl.

      2. Ja nie miałem z tym żadnych problemów – tzn z WiFi.

      3. Jasne, choć sam proces jest banalny.

      • Odpowiedz
        pawel_nike 13 sierpnia 2014 at 21:31

        A jak z klawiaturą? dokładnie chodzi mi, czy po okresie użytkowania klawisze na klawiaturze lub gładzić zaczęły się wycierać?

        • Piotr Górecki Jr 15 sierpnia 2014 at 10:47

          Miałem Type Cover przez 4-5 miesięcy z SP2 i nic takiego nie miało miejsca. Userzy w necie też nigdy się na to nie skarżyli. To klawisze podświetlanie, więc litery nie są namalowane farbą.

  20. Odpowiedz
    Tomasz 16 sierpnia 2014 at 08:49

    Aktualnie używam Surface Pro głównie do robienia notatek (onenote). Czy Surface Pro 3 przez swój większy rozmiar ekranu i mniejszą grubość jest praktyczniejszy ? Używam tabletu jak notes leżący na stole.

  21. Odpowiedz
    Fulminat 25 sierpnia 2014 at 11:22

    …..i co na to entuzjastycznie i z wypiekami na twarzy nastawiony recenzent tego sprzętu ?
    Gula skacze ?

    „Microsoft Surface 3 z Core i7 przegrzewa się
    Adrian Kotowski, Poniedziałek, 25 sierpnia 2014, 11:07
    Tagi: core i7, Microsoft, microsoft surface 3, problem, procesor, przegrzewanie, seria surface, tablet, temperatura

    Microsoft długo opierał się wejściu na rynek tabletów, czego efektem jest raczej słaba kondycja działu firmy odpowiedzialnego za konstrukcje z rodziny Surface. Gigant z Redmond nie zraził się jednak i jakiś czas temu zaprezentował modele Surface Pro 3 wyposażone m.in. w procesory Core i7. Jak się okazuje niekoniecznie było to dobre rozwiązanie.
    Na początku sierpnia na rynek zaczęły trafiać tablety Surface Pro 3 wyposażone w najwydajniejszą serię procesorów mobilnych Intela. Core i7 zamknięty w tak małym „opakowaniu” jest czymś naprawdę ciekawym, ale jak się okazuje także nie do końca przemyślanym.
    Użytkownicy tabletów Surface Pro 3 wyposażonych właśnie w tę wersję procesora skarżą się na przegrzewanie konstrukcji. System chłodzenia mający odprowadzić ciepło nie daje rady, co objawia się z a m k n i ę c i e m wszystkich aplikacji – praca może być wznowiona dopiero wtedy, gdy tablet ostygnie(!!!!!!!!!!). Problem ten nie dotyczy prawdopodobnie mniej wydajnych modeli.”

    • Odpowiedz
      Fulminat 25 sierpnia 2014 at 12:16

      „dotyczy 0,01% tabletów z i7 i rozwiązany zostanie dzisiejszą aktualizacją”

      dobra, dobra chyba sam w to nie wierzysz. Nie trzeba być specjalnym ‚znafffcą’ , żeby wydedukowac że wiatrak + i3/5/7 + multitasking + volume w obudowie 9 mm to będzie kupa problemów termicznych do rozwiązania , nie mówiąc o tym że wiatrak w układzie mobile i tak zassie po pewnym czasie kurz/pył/ziarna piasku/itd , a czyszczenie w serwisie to 300 stówy zeta bo sam se nie rozbierzesz /nie ma bata !/
      .
      Poza tym ‚kożystaj’ pisze się przez ‚rz’

      • Odpowiedz
        Piotr Górecki Jr 25 sierpnia 2014 at 12:25

        Dlaczego miałbym wierzyć? Tu nie ma nic do dedukcji, i7 był wielokrotnie recenzowany i problemy z grzaniem są marginalne i do rozwiązania software’owo – chodzi o proces Windows Update i Windows Search, które w wyniku błędu indeksowania zaczynają zużywać 70-90% CPU przez dłuższy czas, co powoduje przegrzanie i ogromne zużycie baterii (do 40%/h) – bo te systemowe procesy z automatu nie podlegają throttlingowi, w przeciwieństwie do procesów zewnętrznych. Poza tym nie wrzucaj do jednego worka i3 i i7 – i3 to Haswell-Y o zupełnie innych parametrach termicznych niż Haswell-U z i5 czy i7.

        • Fulminat 25 sierpnia 2014 at 15:22

          …problem w tym , że sam pomysł wsadzenia ‚młyna’ do skrzyneczki o pojemności kilkudziesięciu cm3 z ‚małą zapałką’/świeczką w środku jest chybiony.
          Weź taki sprzęt na plażę z wiatrem i popracuj/pobaw się przez 2 tyg ; nie tędy droga ; ten sprzęt to po prostu tabletop a nie tablet
          Top Tablet to będzie jak wsadzą Skylake-a a pewno niższą litogtrafię bez fana – za 3-4 lata

        • Piotr Górecki Jr 25 sierpnia 2014 at 15:43

          No tak, bo po to jadę na wakację na plażę, żeby brać ze sobą tablet 12 cali z klawiaturą. Hmm, 2 tygodnie na plaży to nawet stacjonarkę opłaca się przytargać.

          Bez wentylatora jest już Broadwell Core M dostępny pod koniec roku i niektóre odmiany i3 Haswella-Y (w produktach, które trafiły na rynek jeszcze w roku 2013).

        • Fulminat 26 sierpnia 2014 at 12:32

          ..to dalej żaden argument dla mnie.
          Właśnie wróciłem znad bałtykmorza 2 tyg , na plaży tablet szczelny, bez klawy i bez wirnika ; web+stream+mail ; no problems.
          Powtarzam : nie widzę takiego sprzętu jako tablet do zabawy/pracy w takich warunkach.
          Jako alternatywa dla Lapa/PC-ta jak najbardziej, ale nie jest ‚mobilny’ w pełnym znaczeniu tego słowa /w każdym razie jest ułomny eksploatacyjnie/

    • Odpowiedz
      Piotr Górecki Jr 25 sierpnia 2014 at 11:48

      Jak podaje Microsoft, problem dotyczy 0,01% tabletów z i7 i rozwiązany zostanie dzisiejszą aktualizacją. Zadowolony? :)

      A teraz idź trollować gdzieś indziej i korzystaj z kończących się wakacji.

      • Odpowiedz
        fulminat 27 sierpnia 2014 at 11:15

        dementuję twoją informację ; powód nie został podany w oficjalnym komunikacie producenta:

        Oświadczenie Microsoftu w tej sprawie prezentuje się następująco: „Zespół Sufrace wie, że w niewielkiej liczbie urządzeń zdarza się zbytnie przegrzanie, prowadzące do zatrzymania pracy i wyświetlania ikonki termometru, a następnie restartu. Nasze śledztwo wykazało, że u niektórych osób ten problem występuje często po ponownym włączeniu urządzenia, rzadziej zdarza się to podczas pracy tabletu. Przygotowujemy aktualizację, która powinna zlikwidować ten problem. Będzie ona dostępna najszybciej jak to tylko możliwe”.

        A więc problem jest !

        • Piotr Górecki Jr 27 sierpnia 2014 at 11:59

          Zdementowałeś jedynie swoją informację, jakoby był to problem sprzętowy :)

  22. Odpowiedz
    Filip 3 września 2014 at 18:35

    Mam pytanie odnośnie pisania za pomocą rysika, a mianowicie, czy podczas pisania dłoń może być oparta o ekran i jak z lagami przy pisaniu, mocno przeszkadzają?

    • Odpowiedz
      Piotr Górecki Jr 23 października 2014 at 09:18

      Tak, jest tak zwany palmblock i dłoń może być oparta na ekranie.

      Lagów praktycznie nie ma wcale przy pisaniu – zupełnie tego nie odczuwam.

  23. Odpowiedz
    schabu 27 września 2014 at 18:32

    Mam wersję pierwszą RT. Jeżeli chodzi o serwis to paczuszkę odsyłamy do Holandii i po kilku dniach tablet jest u nas – albo naprawiony albo nowy. Mi przy okazji wymienili porysowaną tylną część obudowy, mimo że nie było to poważna rysa. Płacimy tylko raz za wysyłkę – odsyłane jest na koszt Microsofta. Jeżeli uda się nam kupić np na wyprzedaży w USA – black friday – to opłaca się i tak kupić tablet w nie polskiej dystrybucji. W każdym razie wiem, że jak będę chciał kupić następne urządzenie mobilne, to będzie to Surface. Tak jak było napisane w recenzji – jeżeli tworzymy treści a nie tylko je konsumujemy, to trudno kupić coś lepszego. MacBook Air IMHO nie zachwyca w porównaniu do SP3.

  24. Odpowiedz
    Szach 23 października 2014 at 08:33

    Trochę taki wioskowy głupek jestem. Dopiero co kupiłem trójkę z i3 w prezencie dla swojej kobiety. I gul mi skacze, że sam takiego nie mam! Długo by pisać – autor opisał to lepiej. Świetnie to leży w ręku i fajnie się z tym siedzi w łóżku pod kołdrą. Gdybym nie grywał to sprzedałbym swojego desktopa i kupił drugiego dla siebie… Ale poczekam, jeśli ktoś wymyśli dobrą alternatywę dla klawiatury i myszki w grach FPS, to – shut up and take my money! Moja ocena: ten sprzęt jest wart każdego Złotego Smoka!!

  25. Odpowiedz
    lupus 23 października 2014 at 11:23

    Idzie kupic na firmę surface 3 w PL?
    Na razie kilka miejsc co sprawdzilem to faktury VAT marża tylko, czyli komisy.

  26. Odpowiedz
    moondala 29 grudnia 2015 at 12:47

    Jakie inne tablety z dołączaną klawiaturą by można je stosować jako laptop polecacie? Zależy mi na tym, by był mega lekki i kompaktowy, służyłby do surfowania po internecie, pracy z word, powerpoint ew., czytania ebooków. Ważne też by wytrzymywał bez kabla co najmniej 2h. Z góry dziękuję za wszelkie porady :)

    Dodaj odpowiedź

    Tabletowo.pl