Ważne

Recenzja tabletu Asus Transformer Book T100 (wideo)

Recenzja tabletu Asus Transformer Book T100

Pierwsze urządzenia hybrydowe, łączące w sobie możliwości tabletów i netbooków, pojawiły się na rynku ponad dwa lata temu, za sprawą Asusa. Wtedy to jednak wszystkie pracowały pod kontrolą systemu operacyjnego Android i właśnie ten argument wszelkie dyskusje na temat możliwości zastąpienia netbooka tego typu hybrydą ucinał. Bo tablet z Androidem, nawet z klawiaturą, nie zastąpi pełnoprawnego netbooka. A tym bardziej laptopa. Sytuacja się zmieniła, gdy w sprzedaży zadebiutowały pierwsze tego typu urządzenia z systemem Windows 8.1. Zwłaszcza, gdy ich cena stała się bardzo przystępna. Z naciskiem na: bardzo. Bo 1499 złotych za hybrydę z platformą Microsoftu i klawiaturą, to niewielka kwota. Kto uważa inaczej, ten ma problem.

Problemem mogła się okazać jakość wykonania i ogólnie samo działanie sprzętu. A o jakim w ogóle mowa? O Asusie Transformer Book T100, który gościł w moich rękach dość długo. Na tyle długo, bym mogła sobie wyrobić na jego temat opinię. I… w jakiś sposób się do niego przywiązać.

Wideorecenzja Asusa Transformer Book T100:

W sieci zbiera bardzo dobre opinie wśród recenzentów i końcowych użytkowników. Oferuje doskonały stosunek parametrów technicznych do ceny i możliwości. Założeniem producenta było bowiem stworzenie urządzenia, które w jednej chwili będzie zwykłym tabletem, by dosłownie sekundę później móc zamienić w pełnoprawną stację roboczą. No dobra, z tym może nieco przesadziłam, ale w netbooka, który nadaje się do tworzenia treści o wiele bardziej niż dotykowy ekran tabletu, zwłaszcza z Androidem, z pewnością już tak. Jak wypadł Asus Transformer Book T100 w moich testach? Ku mojemu początkowemu uprzedzeniu: bardzo dobrze.

Recenzja tabletu Asus Transformer Book T100

Parametry techniczne Asusa Transformer Book T100:
– ekran IPS 10,1″ 1366 x 768 pikseli, 5-punktowy multitouch,
– czterordzeniowy procesor Intel Atom Bay Trail-T Z3740 1,3GHz z grafiką Intel HD,
– 2GB RAM,
– 64GB pamięci wewnętrznej eMMC,
– system operacyjny Windows 8.1 w wersji 32-bitowej,
– port microUSB,
– wyjście microHDMI,
– slot kart pamięci (odczyt 23 MB/s, zapis 17 MB/s),
– 3.5 mm jack audio,
– Bluetooth 4.0,
– WiFi (2,4 GHz i 5 GHz),
– akumulator o pojemności 8060 mAh,
– kamerka 1,2 Mpix,
– wymiary: 263 x 171 x 10,5 mm (24 mm ze stacją),
– waga: 1,07 kg (0,55 kg tablet, 0,52 kg dock),
– pełnowymiarowy port USB 3.0 w stacji dokującej.
Cena: 1499 złotych (32GB WiFi)

Porty, złącza, pierwsze wrażenia

Ważniejsza część, tabletowa, jest wykonana solidnie – po wzięciu w dłonie nic nie trzeszczy ani nie ugina się pod naciskiem palców. Ale niestety jest to plastik (mimo wszystko bardzo dobrej jakości), który błyszczy się, odbijając w sobie wszystko, co znajduje się wokół nas i, w dodatku, zbiera odciski palców. Wizualnie, niestety, tablet nie przypadł mi do gustu.

Recenzja tabletu Asus Transformer Book T100

Na drugim biegunie jest jednak świetnie wyglądający, elegancki dock, który nijak pasuje do dotykowej części tego sprzętu. Stacja dokująca nie jest akcesorium, jakim znamy z androidowych transformerów – nie uświadczymy tu dodatkowego akumulatora, który mógłby znacznie wydłużyć jego czas pracy, ani pełnowymiarowego slotu kart SD. Jest to tylko i wyłącznie stacja dokująca z klawiaturą i touchpadem i jednym pełnowymiarowym portem USB w standardzie 3.0, który obsługuje wszystkie zewnętrzne akcesoria peryferyjne – pod warunkiem, że są do nich odpowiednie sterowniki.

Recenzja tabletu Asus Transformer Book T100

Za jej stabilną pozycję podczas pisania odpowiadają cztery gumowane nóżki, które jednak nie do końca spełniają swoje zadanie – hybryda lubi się ślizgać nawet na płaskich powierzchniach, na których byłam pewna, że taka sytuacja mieć miejsca nie powinna. Ekran odgina się pod maksymalnym kątem umożliwiającym swobodne pisanie, tj. ok. 120 stopni.

Recenzja tabletu Asus Transformer Book T100 Recenzja tabletu Asus Transformer Book T100 Recenzja tabletu Asus Transformer Book T100

Zacznijmy może od tego, w jaki sposób tablet łączy się ze stacją dokującą. Jak to w przypadku Asusowych Transformerów bywa, także i tym razem mamy do czynienia z zawiasami. W dolnej krawędzi tabletu umieszczone zostały dwa otwory, w które wpina się dwa wystające z klawiatury zawiasy. Żeby całość trzymała się stabilnie, na środku docka jest jeszcze wtyczka, łącząca obie części urządzenia. Wyjęcie tabletu ze stacji, jak również jego ponowne włożenie, jest bardzo proste i przebiega bezproblemowo. Zazwyczaj. Raz na jakiś czas zdarzy się jednak, że tablet nie do końca wciśniemy, przez co całość nie połączy się w odpowiedni sposób. Ale to bardzo rzadkie przypadki.

Recenzja tabletu Asus Transformer Book T100 Recenzja tabletu Asus Transformer Book T100 Recenzja tabletu Asus Transformer Book T100 Recenzja tabletu Asus Transformer Book T100

Klawiatura oferuje standardowy układ QWERTY, ale w nieco pomniejszonym rozmiarze, co raczej nikogo nie powinno dziwić. Klawisze są nieco mniejsze niż w laptopach (warto zwrócić uwagę na skrócony enter i shift), podobnie ma się z odstępami pomiędzy nimi. To sprawia, że pisanie na klawiaturze Transformer Booka T100 początkowo jest niekomfortowe i niewygodne. Dopiero po jakimś czasie człowiek się przyzwyczaja i przestaje zwracać na to uwagę. W późniejszym czasie napisanie dłuższego tekstu nie sprawia większych trudności. Do klawiatury można oczywiście podłączyć myszkę, dzięki czemu obsługa całego zestawu staje się jeszcze bardziej komfortowa. W sumie to dzięki możliwości podłączenia stacji dokującej i myszki oraz dzięki pełnej wersji Windowsa, urządzenie to bardzo zyskało w moich oczach.

Tablet ma 10 mm grubości, a po dołożeniu do niego stacji dokującej wzrasta do 24 mm. Waży niecałe 600 gramów, natomiast cały zestaw – nieco ponad kilogram. Mimo wszystko, jak na taki zestaw, jest to znośna wartość.

Recenzja tabletu Asus Transformer Book T100

Przyciski na krawędziach urządzenia rozmieszczone zostały ergonomicznie – bezpośrednio pod palcami. Na lewej krawędzi umieszczony został tajemniczy przycisk wielkości włącznika, który wcale nim nie jest – ten znajdziemy bowiem na górnej krawędzi. Co to zatem jest? Przycisk Home, którego naciśnięcie powoduje przejście do ekranu głównego kafelkowego trybu (ekranu startowego). Ponowne wciśnięcie wraca do ostatnio otwartego widoku. Tę rolę w tabletach z Windowsem pełni zawsze przycisk Windows umieszczony w centralnej części ramki pod ekranem. Niestety (a może stety, bo się nie dublują przyciski), Windowsowe logo w Asusie Transformer Book T100 nie jest dotykowe. Czym jest to spowodowane? Zapewne chęcią zaoszczędzenia przez tajwański koncern. I w sumie nie ma się co dziwić.

Recenzja tabletu Asus Transformer Book T100 Recenzja tabletu Asus Transformer Book T100 Recenzja tabletu Asus Transformer Book T100 Recenzja tabletu Asus Transformer Book T100

Nad omawianym przyciskiem mamy regulację głośności. Na górnej krawędzi, jak już wspomniałam, włącznik, służący również do usypiania. Z kolei na prawej mamy do czynienia ze slotem kart microSD (karta minimalnie wystaje, może się zdarzyć, że przypadkowo odklikniemy, przez co wyleci z portu – dosłownie… wyleci), portem microUSB, wyjściem microHDMI oraz 3,5 mm jackiem audio. Przyciski, niestety, są słabo wyczuwalne pod palcami.

Z tyłu, w centralnej części, znajdziemy logo Asusa, a po obu jego stronach, bliżej boków tabletu, umieszczone zostały głośniki. Te grają głośno (o wiele głośniej niż większość tabletów, które dotychczas miałam w rękach), donośnie i, co najważniejsze, stosunkowo czysto. Nawet na najgłośniejszym ustawieniu z trudnością można dosłyszeć się charczenia czy trzeszczenia. A to bardzo dobrze o nich świadczy.

Włączamy tablet, który oferuje 64GB pamięci wewnętrznej. Ile jest do wykorzystania przez użytkownika? Po pierwszym włączeniu jest niby 49GB, ale w rzeczywistości zostaje jeszcze mniej (resztę zajmuje system i jego pliki oraz recovery). Przypomnę, że tablet pracuje w oparciu o Windowsa 8.1 w wersji 32-bitowej, a za jego działanie odpowiada czterordzeniowy procesor Intel Atom Z3740 o częstotliwości taktowania 1,3GHz, wspierany przez 2GB RAM.

Recenzja tabletu Asus Transformer Book T100

Wyświetlacz

Wyświetlacz Asusa Transformer Book T100 nie powala na kolana, ale wśród 10-calówek i tak jest niezły. Jego rozdzielczość mimo tego, że do najwyższych nie należy, i tak jest wyższa niż wśród większości androidowych tabletów – mamy tu bowiem do czynienia z rozdzielczością 1366 x 768 pikseli. Dzięki temu swobodnie możemy czytać tekst na stronach internetowych i w przeglądarkach PDF-ów. Ekran wykonany został w technologii IPS, dzięki czemu zapewnia szerokie kąty widzenia. Co ważne, jest również odpowiednio czuły, dzięki czemu szybko i precyzyjnie reaguje na polecenia wydawane przez użytkownika.

Jasność ekranu wynosi ok. 250 cd/m2, co przekłada się na komfortowe użytkowanie urządzenia w pomieszczeniach. Gorzej, jeśli przyjdzie nam pracować na nim w pełnym słońcu – wtedy wartość ta jest niewystarczająca, co w połączeniu z błyszczącą taflą ekranu sprawia, że wyświetlacz staje się bardzo mało czytelny.

Recenzja tabletu Asus Transformer Book T100

Najdziwniejsze jednak dla przeciętnego użytkownika urządzenia może być fakt, że po włączeniu aplikacji Czytnik, ekran tabletu automatycznie staje się bardziej żółty, co może denerwować, ale w rzeczywistości ma się to przekładać na komfort czytania. Istnieje bowiem tzw. Asus Reading Mode, który odpowiada właśnie za wspomniane podświetlenie ekranu. Jeśli komuś to przeszkadza – może wyłączyć, przechodząc do ustawień tegoż właśnie trybu.

Asus tłumaczy Reading Mode następująco:

Jasne światło może przeszkadzać w ciemnym otoczeniu, natomiast światło widzialne o wysokiej energii emitowane przez tradycyjne wyświetlacze komputerowe może przyczyniać się do zwyrodnienia plamki żółtej związane z wiekiem. Transformer Book T100 oferuje specjalny “tryb czytania”, który ma temu zapobiec. Po włączeniu go ustawienia ekranu są tak dostosowywane, by zmniejszyć udział światła niebieskiego/fioletowego o wysokiej częstotliwości i zapewnić tym samym bardziej komfortowe czytanie

Recenzja tabletu Asus Transformer Book T100 Recenzja tabletu Asus Transformer Book T100

Działanie

Windows 8 jest specyficzny i trzeba się do niego przyzwyczaić. Opiera się głównie na ogarnięciu gestów i ważniejszych funkcji oraz skrótów, które znacznie ułatwiają życie. Wśród nich jest wysuwanie działających aplikacji z lewego boku w prawą stronę. Jest to świetne rozwiązanie, gdy chcemy szybko przełączyć się pomiędzy programami. Nieco jednak również uciążliwe – zwłaszcza, gdy tablet oddajemy w ręce najmłodszych. Zdarzyło się, że na kilka chwil zostałam “tabletową nianią”, która musiała skutecznie zająć dwulatka zainteresowanego testowanym przeze mnie tabletem. Pobrałam grę Whack a Turkey, która polega na trafianiu w wyskakujące z kryjówek indyki. Gdy dzieciak jeździł palcem po ekranie często zdarzało się, że niechcący (w końcu nieświadomie) przełączał się pomiędzy aplikacjami. Ale nie jest to problem – w końcu sprzęt przeznaczony jest dla sporo starszych użytkowników.

Wielokrotnie słyszałam wśród znajomych opinie, że jeśli mamy do czynienia ze sprzętem z Windowsem, to pewnie długo się włącza. W przypadku Asusa Transformer Book T100 proces ten wcale nie trwa długo, bo jedyne 15 sekund. Już samo to napawa optymizmem przed rozpoczęciem korzystania z produktu tajwańskiego koncernu. A jak działa całość? Do ogólnej szybkości i wydajności urządzenia nie można mieć większych zastrzeżeń. Przy codziennym użytkowaniu nie odczuwa się zbytniego zamulania systemu czy dłuższego uruchamiania się kolejnych programów. Sprzęt działa stosunkowo płynnie nawet, gdy w tle pracuje wiele aplikacji – choć wiadomo, że im więcej (i bardziej obciążony jest procesor), tym o lepszą szybkość trudniej. Przełączanie się pomiędzy aplikacjami poprzez wysuwanie ich z lewego boku jest praktycznie natychmiastowe. Nieco inaczej jest jednak ze zmianą położenia ekranu, z poziomego na pionowy lub odwrotnie, trwa to bowiem chwilę, nie następuje z automatu od razu – widoczny jest skok.

Recenzja tabletu Asus Transformer Book T100Recenzja tabletu Asus Transformer Book T100 Recenzja tabletu Asus Transformer Book T100Recenzja tabletu Asus Transformer Book T100

Ekranowe hotspoty umożliwiają uruchomienie programów i dostęp do ustawień. Są takowe cztery:
– górny, lewy róg: ostatnio uruchomiona aplikacja w małym okienku z możliwością powrotu do niej; po uruchomieniu więcej niż jednej aplikacji pokazuje wszystkie działające programy,
– dolny, lewy róg: ikona Windows, po której naciśnięciu przenosi nas do ekranu startowego,
– górna część ekranu: złapanie aplikacji z góry i przeciągnięcie jej w dół powoduje jej zamknięcie,
– górny i dolny, prawy róg: uruchomienie Charms bar.

Istotne są również gesty:
– przesunięcie palca od lewej krawędzi otwiera uruchomione aplikacje,
– przesunięcie palca od prawej krawędzi uaktywnia pasek Charms bar,
– zsunięcie palców na ekranie pomniejsza treści,
– odsunięcie palców na ekranie powiększa treści,
– przesunięcie od górnej krawędzi wyświetla menu otwartej aplikacji (w przeglądarce natomiast otwarte karty z możliwością przełączania się pomiędzy nimi), natomiast zjechanie do centralnej części ekranu zamyka aplikację.

Co ważne, wszystkie gesty obsługiwane są również przez touchpad – analogicznie do ekranu dotykowego.

Recenzja tabletu Asus Transformer Book T100 Recenzja tabletu Asus Transformer Book T100 Recenzja tabletu Asus Transformer Book T100

W urządzeniach z Windows 8 dość istotną jest możliwość korzystania z dwóch aplikacji działających w oknach obok siebie, dzięki funkcji Snap. Możemy w dowolny sposób ustawić szerokość obu okien – mogą być takie same, wtedy pasek Snap jest po środku, może być jedno szersze, drugie węższe.

W momencie kupna Asusa Transformer Book T100, wraz z nim otrzymujemy darmową licencję na pakiet Office Home and Student 2013 (klucz znajduje się w pudełku). Dzięki pakietowi biurowemu i klawiaturze, do której trzeba się przyzwyczaić, urządzenie to staje się idealne dla osób często tworzących treści tekstowe na wyjazdach – w miejscach, w których wyciąganie laptopa jest albo niewygodne, albo najnormalniej w świecie niemożliwe.

Niewiele osób korzystających ze sprzętu z Windows 8 ogarnia ważniejsze skróty klawiaturowe. Warto je wymienić dla usystematyzowania (Windows to klawisz z logo systemu, znajdujący się między fn a lewym altem):
Windows + D: uruchamianie pulpitu
Windows + E: uruchamianie okna Komputer w trybie pulpitu
Windows + F: otwieranie wyszukiwarki plików
Windows + H: otwieranie panelu Udostępnij
Windows + I: otwieranie panelu ustawień w charms bar (pasku narzędziowym)
Windows + K: otwieranie panelu urządzeń
Windows + L: blokada ekranu
Windows + M: zminimalizowanie okno Internet Explorer
Windows + P: przełączanie pomiędzy drugim ekranem
Windows + Q: otwieranie wyszukiwarki aplikacji
Windows + R: otwieranie okna Uruchamianie
Windows + U: otwieranie centrum ułatwień dostępu
Windows + W: otwieranie panelu ustawień
Windows + X: narzędzia Windows
Windows + = : uruchamianie lupy i powiększanie ekranu
Windows + -: powiększanie ekranu
Windows + enter: ustawienia narratora

Recenzja tabletu Asus Transformer Book T100 Recenzja tabletu Asus Transformer Book T100

Tablet, jak każdy sprzęt z Windows 8, umożliwia odtwarzanie wszystkich formatów wideo – w zależności oczywiście od używanej aplikacji. W Windows Store znajdziemy również zewnętrzne programy, typu ipla, dzięki którym bez żadnych problemów z ładowaniem się treści czy jej zacinaniem się, możemy obejrzeć programy w nim dostępne (np. Boso przez świat, itp.).

Z racji tego, że mamy do czynienia z tabletem z pełną wersją systemu Windows 8.1, a nie RT (na szczęście!), możemy instalować wszystkie standardowe aplikacje desktopowe na tą platformę. Bez problemu udało mi się to zrobić z Photoshopem, GIMPem czy Auto Cadem – wszystkie działały. Co do gier. Na tablecie można zainstalować takie tytuły, jak Starcraft 2, Diablo 3 i inne, aczkolwiek należy liczyć się z tym, że ich wczytywanie będzie długo trwało, a sama rozgrywka do najpłynniejszych nie będzie należeć. Rzućmy okiem na wideo nagrane przez redakcję MobileGeeks, który świetnie to obrazuje:

Oczywiście pełny Windows umożliwia nam między innymi zmianę zachowania się urządzenia podczas zamykania pokrywy – domyślne jest usypianie produktu, ale możemy również ustawić automatyczne zamykanie się systemu oraz brak reakcji na zamknięcie klapy, dzięki czemu tablet dalej działa – przy zamkniętej klapie.

Recenzja tabletu Asus Transformer Book T100

Z działaniem dwuzakresowego WiFi (2,4 GHz i 5 GHz) oraz Bluetooth 4.0 podczas testów nie odnotowałam problemów.

Kiedyś, przy pierwszych dotykowych tabletach z Windows 8, wielkim problemem był system zarządzenia energią (pracowały przez 3-4 godziny… kto pamięta te czasy?) oraz ich grzanie się (wentylatorki i te sprawy…). W przypadku kolejnej generacji sprzętu z Windowsem nie ma mowy o tego typu kwestiach. Dzięki temu Transformer Book T100 nie może nam posłużyć jako ogrzewacz rąk w chłodne, jesienne wieczory. Maksymalna temperatura obudowy, jaką osiągnął ten sprzęt w moich rękach, to 38 stopni (bardziej nagrzewa się prawa strona, to tu prawdopodobnie znajdują się najważniejsze komponenty). To niewiele – temperatura ta sprawia, że swobodnie i komfortowo można korzystać z urządzenia.

Recenzja tabletu Asus Transformer Book T100

Akumulator

Osiem – dziewięć godzin działania to standardowy czas, jaki udało mi się osiągnąć podczas testowania urządzenia z włączonym WiFi (ewentualnie korzystając z internetu udostępnionego z telefonu) z jasnością ekranu ustawioną na połowę. Jest to bardzo dobry wynik jak na sprzęt z procesorem Intela i systemem Windows 8. Zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że zmieniając jasność wyświetlacza na niższą bez żadnych problemów czas pracy można wydłużyć – nawet do kilkunastu godzin, w zależności od ustawień. Maksymalny czas, jaki udało mi się uzyskać, to piętnaście godzin – bez włączonego WiFi, na najciemniejszym ustawieniu ekranu, podczas czytania książki elektronicznej oraz pisania recenzji. Tak, część tego tekstu powstała właśnie na Asusie Transformer Book T100.

Recenzja tabletu Asus Transformer Book T100

Podsumowanie

Podsumowując, producenci sprzętu przyzwyczaili nas do tego, że w kwocie do 1500 złotych można dostać tablet z Androidem oferujący często bardzo dobre parametry techniczne. Asus poszedł o krok dalej. Postanowił nam zaoferować tablet z dobrą specyfikacją, systemem Windows 8 (i to w dodatku nie RT!) i stacją dokującą, czyli dwoma rzeczami, które mają istotny wpływ na komfort użytkowania i przeznaczenie urządzenia. O ile sprzęt z Androidem służy nam głównie do rozrywki i konsumowania treści, tak produkty z Windowsem można wykorzystać na wiele więcej sposobów – i również do pracy.

Co ważne, w testowanym modelu Transformer Book T100 nie było widać, by tajwański koncern na czymkolwiek oszczędził przy jego produkcji, poza materiałami użytymi do stworzenia tabletowej części (przypomnę: irytujący, błyszczący plastik). Do szybkości działania tabletu nie można się przyczepić. Jego wydajność podczas trwania testów była przez cały czas na wysokim poziomie, za co należy mu się wielka pochwała.

Recenzja tabletu Asus Transformer Book T100

Jeśli jesteście stałymi Czytelnikami Tabletowo.pl wiecie na pewno, że uwielbiam się czepiać testowanych tabletów. Niestety (a może i właśnie na szczęście!), w przypadku T100 musiałam się naprawdę namęczyć, by znaleźć coś, co mnie naprawdę irytowało. A to chyba jest znakomita rekomendacja dla tego hybrydowego sprzętu.

A więc co mi nie pasowało? Szybkie podsumowanie: przede wszystkim kwestie estetyczne, czyli błyszczący plastik zbierający odciski palców, szerokie ramki wokół ekranu oraz przyciski fizyczne na obudowie, które są mało wyczuwalne. Dodatkowo mały trackpad w klawiaturze, który – paradoksalnie – przez obsługę wielu gestów i wysoką czułość bywał uciążliwy użytkowaniu oraz niewielkie klawisze, do których jednak dało się przyzwyczaić po dłuższym czasie testowania. Jeszcze podłączanie tabletu do stacji dokującej, które nie zawsze okazywało się proste – a to coś nie łączyło, a to trzeba było siłą docisnąć… Ah, no i ładowanie urządzenia, które trwa dość długo, bo ponad cztery godziny. I to tak naprawdę wszystko. Działaniu tabletu, pamiętając o jego cenie, nie można wiele zarzucić.

To, że tablet kosztuje niewiele, sprawia, że zainteresowanie nim jest naprawdę ogromne. Co ciekawe, pytają się mnie o niego nawet osoby, które wcześniej nie były przekonane do tabletów. Nie oznacza to jednak, że Asus Transformer Book T100 jest urządzeniem dla wszystkich. Bo zdecydowanie nie jest.

Na koniec trzeba bowiem zaznaczyć, że za 1500 złotych otrzymujemy świetne hybrydowe urządzenie, ale wybrakowane. Nie posiada bowiem ani aparatu, ani 3G, ani GPS. To oczywiście spowodowane jest niską ceną produktu, która powinna nam wynagrodzić wspomniane braki. Z pewnością jednak znajdą się osoby, którym urządzenie bez wymienionych parametrów nie będzie odpowiadało nawet za taką kwotę. Warto zauważyć, że o ile brak 3G można łatwo zniwelować podłączając zewnętrzny modem 3G lub korzystając z udostępnionego internetu z telefonu, tak zewnętrznego aparatu nie podłączymy.

Recenzja tabletu Asus Transformer Book T100

Plusy:
– niska cena,
– stacja dokująca,
– bardzo dobra jakość wykonania,
– przyzwoity ekran,
– ogólna wydajność i szybkość działania,
– dobre głośniki,
– dwuzakresowe WiFi,
– pełna wersja Windows 8.1 (32-bitowa),
– licencja na pakiet biurowy Microsoft Office Home & Student.

Minusy:
– błyszczący plastik zbierający odciski palców,
– szerokie ramki wokół ekranu,
– przyciski fizyczne na obudowie, które są mało wyczuwalne,
– specyficzny trackpad,
– długi proces ładowania urządzenia.

Braki:
– aparat,
– 3G,
– GPS.

Cena: 1499 złotych (za wersję 32GB WiFi)

Recenzja tabletu Asus Transformer Book T100

Komentarze

 • paul123

  brak 3G i GPS, brak slotu na pelnowymiarowe karty SD w stacji dokujacej, brak akumulatora w stacji dokujacej, brak rysika, brak dodatkowej pamieci w stacji dokujacej, brak podswietlenia klawiszy w stacji dokujacej… tak moglbym sobie ponarzekac. Co do SD i dodatkowego aku, to jest to zdecydowany krok wstecz wzgledem wczesniejszych PODSTAWOWYCH modeli Asusa. Nie rozumiem, czemu jesli tworza taka klawiature, ktora jest przeciez zewnetrznym akcesorium, to zawsze musi byc ta jedna, jedyna i koniec. przeciez tu mozna pokusic sie o zrobienia ze 3 wersji klawiatur, w czym najdrozsza bylaby najbardziej wypasiona i po sprawie. Klient by sam wybral sobie co potrzebuje. No ale tak to juz jest w korporacjach… to oni wiedza lepiej ode mnie co ja sam potrzebuje.

  • jaro

   Że o wersji LTE, która była w poprzedniej generacji nie wspomnę.

   • Post Mortem UK (Ipad)

    No ale co pelnowartosciowy W8.1 to nie smartphonowy iOS czy i chocby nawet bardziej rozbudowany Android,kompatynilnosc z x86 jest tutaj nieoceniona.

    W zastosowaniu do rozrywki wiadomo iOS ma spora przewage,zreszta dzieki niezaleznym tworca.

    Niemniej Asusowa hybryda jest zdecydowanie blizej zamiennika laptopa niz chocby wyznaczajacy standardy ipad w “tabletach internetowych”.

    Oczywiscie ze mozna iOS chcoby oblokowac (JB) i dodac mu pare uciazliwie brakujacych funkcjonalnosci,ale wszytko przychodzi tutaj raczej z trudem.

    Rzecz tak prosta jak zalaczanie zalacznikow w mailu,owszem na okretke da sie cos podobnego zrobic na ipadzie ale jest to wyjatkowo koszmarne i nie ergonomiczne.
    Chocby przyklad aplikacji “documets” kto widzial maila zaczynac od zacznika,ktorego i tak musimy najlepiej pobrac z poczty(brak mozliwosci chocby latwego dostania sie do pamieci i przestrzeni dyskowej w iOS).
    Logiczne to najpierw piszemy maila,a potem zalaczamy to co potrzebujemy, a nie odwrotnie tym bardziej ze pradziwego klienta poczty tym bardziej wtedy tak naprawde brak.

    Wiadomo takze ze T100 to protoplasta i pierwszy z zapewne wielu tabletow na W8.1 w podobnej formie.Co i tak nie zmienia rzeczy ze przyszlosc przed tymi urzadzeniami zdaje sie tym byc bardzo obiecujaca.
    W koncu jak nawet jacys szalency probuja na tym odpalac Crysis(filmy chocby na YT) to tylko o tym swiadczy jak duzy postep zrobil Intel w swoich Atomowycyh procesorach.
    Zreszta podobnie jak w dziedzinie zintegrowanej grafiki.

   • czytelnik2

    Pewnie taki się pojawi w cenie 3x większej, na pewno sobie kupicie!

  • niemarudzićtutaj

   do paul123 – To sobie kup Surface albo podobny sprzęt za 3 tysiaki. Ten kosztuje mało i dlatego ma to co ma.
   Widzisz więc że masz wybór.
   Gdyby nie za mały hd to już ten tablet byłby mój.
   Nie narzekam, poczekam na inny model oczywiście odpowiednio droższy. Dla moich potrzeb ta konfiguracja + większy hdd w zupełności wystarczy.
   Jak więc widzisz można pisać posty i nie płakać jak ty i wielu innych tu robi.

   • cooliguana

    Za 100 zł więcej masz model z dyskiem 500GB

    • vrd

     To nie do końca jest “model z dyskiem 500GB” a raczej “model z dołączanym dyskiem 500GB”. Jest w stacji dokującej więc nie nadaje się do instalowania aplikacji a jedynie jako dodatkowy magazyn danych, niestety nieosiągalnych gdy używamy go jako tabletu.

     • Tomash

      Bzdura.

      Aplikacje x86 możesz instalować gdzie tylko chcesz. Jedynie aplikacje “Modern” można instalować jedynie na pamięci flash – jednak zajmują one na tyle mało, że nigdy nie będzie to problemem, skoro programy x86 i wszelkie media można trzymać na 500 GB dysku.

     • vrd

      zmień login na “nie rozumiem tego co czytam” zanim następnym razem napiszesz coś takiego. Widać że nie każdy opanował jeszcze materiał z podstawówki.

      Nigdzie nie napisałem że nie można instalować aplikacji na tym dysku a że się do tego nie nadaje – bo nie ma do nich dostępu bez stacji dokującej.

     • Tomash

      Zmień login na “nie rozumiem tego co piszę” – po jaką cholerę komuś aplikacje x86 bez klawiatury i trackpada w trybie tabletu?

   • paul123

    padlem ze smiechu… surface w ogole nic nie ma… ani 3g, ani gps, ani hdmi… skad wziales to porownanie? to kastrat jakich malo. Po co sie wypowiadasz na forum jak sprzet jest dla ciebie wystarczajacy? nic tylko brac. Ty i tobie podobni, maja takiego sprzetu pelno, do wyboru, do koloru… a ci bardziej wymagajacy nie maja ANI JEDNEGO… nie pomaga tez cena nawet i 7tys zl.

    • dno

     Ma HDMI. I pełne USB. A GPS i 3G/4G jest potrzebne w 10-calowych tabletach jak świni siodło.

     • peter321

      Chyba zapomniałes ze mamy XXI wiek i wiekszosz smartfonów
      nawet za 300 ma GPS o 3G nie wspomnę to po jaka chorobę mam taskac ze soba 3 urzadzenia skoro moge miec je w jednym?
      Zobacz jak sprzedaja sie tablety z 3G a jak te bez albo ile jest juz doświadczonych ich brakiem włascicicieli którzy zauwazyli brak tego PODSTAWOWEGO modełu jakim jest 3G i teraz takie tablety sprzedają.

    • czytelnik2

     Zamów u producenta, jak jesteś dziany. Sypniesz hajsem na pewno nie domówi!

  • Michal

   Za 1600 możesz kupić t100 w doku z 500 gb dyskiem. pozdrawiam

  • malibupl

   oni lepiej wiedzą co jest dla NICH lepsze :P

  • Andrzej

   marudzisz. Z mojej perspektywy jedyna prawdziwa wada tego sprzętu to słaby ekran – jasność i bardzo marne pokrycie przestrzeni sRGB (tylko w 56%).

   wersja 64 + 500 daje przestrzeń i dodatkowe wejście sd card jest zbędne, dodatkowa bateria nie potrzebna bo czasy pracy sa OK, aparat w tablecie i tak jest rzadko wykorzystywany (topowe smartfony mają lepsze) itd

   • cerg

    Pokaż mi proszę gdzie można kupić wersję z 64 pamięci ( bez ratowania się kartą miniSD) i dyskiem 500 GB w doku.
    Raczej nie ma takiej wersji, widziałem tylko 32+500

  • aceelka

   ja tam bym nie narzekał, gdybym go zgarnął np. w konkursie http://lpk.x-kom.pl/asus-t100-unboxing/ :D niestety brak mi pomysłu na film, a z asusa mam jeszcze tylko router :D

 • zonkk

  Wsadzasz mini odbiornik radiowy usb od myszy i koniec portów usb, czyli pendriva nawet sie nie podlaczy bez wyciagania odbiornika radiowego z myszki.

  • Post Mortem UK (Ipad)

   no ale moge o nawet o czyms takim pomarzyc w ipadzie.
   A z tego co pamietam to nawet Macbook Air tez nie grzeszy liczba portow :)

  • vrd

   Są jeszcze takie niewiarygodne cuda techniki jak hub usb czy myszka na bluetooth…

   99% procent tabletów nie ma w ogóle pełnowymiarowych wyjść usb (nawet w dołączanych klawiaturach), ale jak jest to i tak można z tego zrobić wadę ;)

   • paul123

    tak… jasne… adapter, przejsciowka, hub, przejsciowka do przejsciowki… ile mam ze soba tego nosic? jaki jest problem w XXI wieku wyposazyc tablet i to w zewnetrznej klawiaturze w 2-3porty usb?

    • vrd

     a jaki jest problem włąśnie w XXI wieku kupić mysz na BT? Bo jak dla mnie to wasze narzekania są z poprzedniej epoki… Sprzęty z nadajnikami czy pendrive to jak dla mnie już przeżytek.
     Co wy chcecie do tego podłączać do 3 portów USB?? W laptopie mam 4 – wszystkie puste…

     • paul123

      bo wy traktujecie tablety jak sprzet do kapci w domu a nie do korzystania i prezentacji w terenie… na ki wał mi te myszki bluetooth i dyski wifi, skoro w jednej firmie czy drugiej przyniosa mi dane badz prezentacje do zgania na pendrivie… co mam wtedy zrobic, strzelic poker face? bo mi e tablecie za 8tys zl producent nie dal usb czy 3g twierdzac ze tak dla mnie bedzie najlepiej?

     • vrd

      Człowieku, czy do tego właśnie jedno usb ci nie wystarczy?… Ja się pytam po co ci w takim sprzęcie trzy??

      czytaj proszę ze zrozumieniem

     • paul123

      Jeden usb i to pelnowymiarowy to powinien byc w tablecie. A w stacji dokujacej powinienbyc dodatkowy albo dwa, tym bardziej ze we wczesniejszych wersjach transformersow chyba nawet tak bylo. Tak jak pare osob zauwazylo, przydalyby sie dwa porty, nic nie stoi na przeszkodzie. Niestety, tablety zamiast sie rozwijac, cofaja sie w rozwoju a producenci ograniczaja uzytkownikow ze wszystkich stron zaciskajac tylko pasa. Im bardziej prestizowa firma tym bardziej posrana polityke prowadzi. W konsekwencji bardziej mozna liczyc na nowa firme na rynku niz markowy sprzet ktory nawet w cenie 5-6tys jest okrojony.

     • Sergio Alicante

      CZlowieku a Ty kiedykolwiek miales mysz BT w reku?chyba nie!
      Ja sie poBylem mojego logitecha bo byl z nia zawsze problem.
      Lacznosc Bt nidgy nie dorownala niezawodnosci innych modeli tej firmy chocbym z nano odbiornikiem!

     • vrd

      wyobraź sobie iż mam już trzecią, pierwszą mył mx700 laser chyba z 10 lat temu. Miałem też tą samą mysz na BT i z Nano i nie było różnicy w działaniu (MX Revolution) więc jak dla mnie to co napisałeś to śmiech na sali.
      Ale jak to mówią, nie liczą się możliwości sprzętu a umiejętności użytkownika ;)

      pozdrawiam

  • Shooter0

   Klawiaturę, myszkę, odbiornik GPS, co jeszcze… aa nawet zewnętrzne HDD podłączymy dziś bezprzewodowo, po WiFi lub Bluetooth, więc jeden port to nie tragedia, tym bardziej, że istnieją HUBy USB, a sam Asus T100TA oferuje dwa porty USB, jeden 3.0 w docku i jeden 2.0 (microUSB OTG) w tablecie, wystarczy przejściówka.

   • paul123

    facepalm…

    • Sergio Alicante

     Moze debilne touch ID;p

     Jak dzis pamietam ze uciekalo sie z laptopow ktore podobne badziewie mialo.
     Swoja droga to NSA nie musi nikogo inwigilowac ,skoro przestepcy sami beda sobie skankwac odciski:)

  • czytelnik2

   Kup muszkę z BT, odbiornik masz wbudowany do urządzenia.

 • Daje się na komputerze też trochę ostrzej popracować? Jakiś photoshop, indesign, eclipse, netbeans itp? Domyślam się, że będzie wolniej, pytanie tylko jak bardzo :)

  • Post Mortem UK (Ipad)

   Kurcze sam jestem ciekaw tego samego.Niemniej ogladajac YT to jesli nawet Starcrafta 2 mozna na tym atomie odpalic bez problemow to chyba powinien sobie jakos z photoshopem poradzic choc demonem predkosci to on nie bedzie.No ale photoshop na iOS a na x86 to przeciez przepasc.

  • Darek

   W teście Geekbench 3 (32b, multi) ten procesor osiąga 2366 czyli podobnie jak P8700 :-) Problemem będzie raczej 2GB RAM.

   • Post Mortem UK (Ipad)

    To chyba niezle o ile dorownyje intel core2 Duo( ile o ten chodzi) w takim malym sprzecie.
    Co do 2GB to przypuszczam ze jak wypuszcza atomy w 64bit architekturze spokojnie beda mogli rozszerzac ram nawet dalej niz 4GB.
    Tak czy inaczej przypuszczam ze Asus na tym modelu nie poprzestanie.

  • jarekt

   Zależy co robisz. Jeśli małe skrobanie w Photoshopie to jak najbardziej się da ale już większe projekty z pewnością przerosną możliwości tego maleństwa. Z drugiej strony kto będzie robił coś większego na 10 calach? Awaryjnie da się popracować ale stacja robocza to to nie jest i nie będzie.

 • vrd

  Niestety w artykule znajduje się co najmniej nieścisłość, bardzo istotna – w cenie 1499zł w polskich sklepach jest wersja 32GB a nie 64 jak w teście.
  Nigdzie nie znalazłem wersji 64GB w polskich sklepach, ale prawdopodobnie jej cena była by ok 200-300zł wyższa.

  • True, true, true. Dziękuję. I przepraszam za tę nieścisłość.

   • lesio

    A czy gdzieś w Polsce jest dostępny model 64GB?

 • MARpol

  Nareszcie:-) !!!

 • KOrkodyl

  A mnie baaardzo ciekawi wersja 32GB SSD + 500GB 2.5′ za 1599zł…

 • BRENT

  Tablet jest swietny, ale ma pewna ukryta wade: szybke digitizera. Mojemu T100 przytrafilo sie niestety jej uszkodzenie i Asus zazyczyl sobie ponad tysiac zlotych za naprawe. Mimo, ze digitizer i LCD to oddzielne elementy, wg. serwisu musza byc wymienione oba. Czyste naciaganie klienta na kase.

  Oprocz tego szybka jest niesamowicie delikatna. Moj T100 upadl, ale na naroznik i dzieki szerokim ramkom szybka przetrwala. Puscily za to zatrzaski tylnej czesci obudowy, ktora czesciowo sie otworzyla. I niestety digitizer pekl podczas (delikatnej!) proby jej domkniecia. Wiec uwazajcie ze swoimi T100.

  • Planer

   Witam
   Chcialem spytac czy wymienil pan digitizer w jakims serwisie ? Czy bezposrednio u asusa ?

 • Najważniejsze – czy ktoś na tym puścił Aero2??? Bo tam jest USB3.0 i sporadycznie modemy mają problem z 3.0…

  • Artur Gusiński

   Ale to problem kompatybilności danego modelu modemu z USB 3.0 , a nie sprzętu…BT z W8.1. będzie współpracował jako platforma z Aero2.

  • BRENT

   Testowalem Huawei E173, E3131 i E398 – wszystkie dzialaja.

   • MEGA Dzięki!
    Artur Gusiński… no niekoniecznie, to raczej model a kontroler, czy coś, bo czasem na niektórych USB 3.0 działa 3131, czasem nie.

 • Artur Gusiński

  Kasiu- bawiłem się tym Asusem ponad dwie godziny imam pytania :
  – czy nie odniosłaś wrażenia niestabilności ( na stole , pisanie tekstu 10 min , praca na Excelu ) pomijając zbyt małą klawiaturę , sprzęt jakby uciekał w trakcie pisania…jeszcze gorzej było na kolanach – tutaj wygodniej pisało mi się korzystając z klawiatury ekranowej…
  – połączenie ekran-stacja w moim egzemplarzu ( ale pan w sklepie , z którego pożyczyłem sprzęt powiedział , że w kilku innych miał to samo) było niepewne i i w bezpośrednim porównaniu do Transformera TF701 jakby gorsze.
  – pytanie : czy miałaś w dłoniach model klawiatury z dyskiem?Ponoć jest nieco stabilniejsza…
  Generalnie : uważam ten model za najlepszy tablet z klawiaturą w cenie do 2 tyś, ale lapka to on nie zastąpi…

  • ad. 1. tak, to prawda. te gumowane nóżki dość często okazują się niewystarczająco, o czym zresztą napisałam w tekście
   ad. 2. nie zauważyłam takiego problemu – w testowanym egzemplarzu wszystko “grało”
   ad. 3. niestety, jeszcze nie.

 • etanol

  Wyjdę na malkontenta, ale w tabletach z Windows największą ich wadą jest Windows…
  Mam 2 tablety. Chiński(N80RK) i z Windows(Asus Vivitab Smart). Używam pierwszego do momentu rozładowania, a to jakoś strasznie szybko następuje i ratuje się Asusem.
  Jeśli ktoś myśli że możliwość instalacji aplikacji x86 to atut, to jest w błędzie. To konieczność. W markecie jest nadal echo… Praca palcem na takich aplikacjach jest… zupełnie inna niż to sobie większość wyobraża.
  Nie ma nic wspólnego z wygodą.
  Mimo wszystko sprzęt z recenzowanym Atomem uważam za udany. Sam jednak z zakupem poczekam aż pojawi się wsparcie dla Androida.
  PC, Laptopa, Netbooka już mam. Tablety w sumie też, ale jeśli pojawi się wsparcie dla innych systemów przyjaźniejszym palcom to chętnie skorzystam.
  Na dzień dzisiejszy nie jestem zadowolony z Windowsa na tablecie, a hybrydom nie jestem zainteresowany. Do pracy mam wydajny i wygodny PC. Tablet z żadnym systemem nie zastąpi go nigdy.

  • yarekinga

   Co za bzdura, to jest prawdziwy komputer i zastąpi inne komputery, zwłaszcza gdy te inne są podłączone do byle jakiego monitora

 • babuka

  swietna recenzja. daje malego minusa za 4 min 48 sek za palec wedrujacy do nosa. nastepnym razem prosze uwazac na powierzchnie zachowujace sie jak lustro – przekonal sie o tym pewien sprzedawca czajnika na allegro!

  • Tak, tak, masz rację. Dziękuję za uwagę.

   • Bucz

    Jak juz sie mozna czepiac to ja bym sie przyczepil to nieco “wymeczonego” lakieru na paznokciach, co rzuca sie w oczy na zblizeniach ;) No i nie pokazywalbym klucza do Office. A tak poza tym fajna recenzja, duzo lepiej sie oglada niz poprzednie. Mozna jeszcze popracowac na odbiciami, bo taka znudzona twarz nie nastraja pozytywnie widza :)

    • zadwolony

     ale sie czepiacie….

 • Scyzio

  “Zwłaszcza, gdy ich cena stała się bardzo przystępna. Z naciskiem na: bardzo. Bo 1499 złotych za hybrydę z platformą Microsoftu i klawiaturą, to niewielka kwota. Kto uważa inaczej, ten ma problem.”
  Kto uważa inaczej, ten ma problem.”
  No jaja nie do wytrzymania….

 • uru28

  Warto było czekać na recenzję(video widziałem zaraz po transferze na youtube). Świetna robota i fajnie że zamieściłaś w recenzji skróty do win8.1 Z tego co widzę to wersja 64GB to minimum, a najlepiej z dyskiem 500GB.Na razie jeśli lapek nie padnie poczekam chyba na wersję pod windowsa 64bit.Na ram zawsze jest zapotrzebowanie i 2GB to chyba troche za mało w dłuższej perspektywie.Paradoksalnie to czego mi brak najbardziej w tym modelu to kamerka,ale to wynika ze specyfiki mojej pracy.Widać że ASUS idzie w dobrą stronę i oby tak dalej.

 • Opis gestów, na których oparto interfejs Windows 8.1 warto uzupełnić o drobną, lecz bardzo ważną informację – w najnowszej wersji systemu przesunięcie palcem z górnej krawędzi ekranu nie powoduje zamknięcia aplikacji, a jej hibernację. Dopiero przesunięcie miniatury i chwilowe przytrzymanie jej przy dolnej krawędzi (dopóki kafelek się nie obróci) pozwala na zamknięcie procesu.

 • Andrzej T

  czy testowalas wersje 32 czy 64MB? a jesli 64 jak piszesz to rozumiem ze nie z polskiej dystrybucji i tu pytanie – jesli kupie T100 z zagranicy to win sobie przestawie na j.pl ale co z Office, bedzie po polsku?

  • Post Mortem UK (Ipad)

   a od kiedy angielski to przeszkoda ,raczej zaleta -wspolczesna lacina:)

  • Tak, po polsku. Widać zresztą na wideo (9:33) :-)

 • turystasj

  Witam.
  Mam pytanie czy port microUSB obsługuje hdd 2,5 cala bez zasilania?

  • BRENT

   Tak. Nie daje za to rady z zewnetrznym DVD na zasilaniu bateryjnym.

 • Andrzej

  Angielski nie jest przeszkoda, ale polski jest ułatwieniem. Wiec chciałbym wiedzieć czy mozna wersje offica PL zainstalowac na tą licencję

 • dozo

  A czy da się w Windows 8.1 wyświetlić ocenę wydajności tego sprzętu. A jeżeli tak to ile wydajności za poszczególne komponenty no i “overall score”

  • yarekinga

   Taka ocena tylko w win 7

 • T100 Owner

  LAP Z3740 2GB 32GB +500GB 10,1” W8 1004637 1 599,00zł 1 1 599,00zł

  Zakup i odbiór w sklepie RTV EURO AGD:
  Zapraszamy do wybranego sklepu w dniu 2013-12-04 po godzinie 14:00 w celu zakupu zarezerwowanych produktów.
  Rezerwacja obowiązuje przez 3 kolejne dni.

  W Euro juz dostepny. Jutro odbior.

 • darkkisiel

  ja nie mogę, porażka jakaś, czekam tyle czasu i nie mogę się doczekać i nikt nic nie wie… Kiedy wyjdzie w końcu w polskich sklepach wersja z HD 500GB????????????????????????

  • OMG

   *darkkisiel* ty … nie czekaj, ino czytaj troche wyżej

 • darkkisiel

  MAM WAŻNE PYTANIE JAK Z ZASIĘGIEM WI-FI ? CZY TO PRAWDA, ŻE 2M OD ROUTERA ZASIĘG JEST JUŻ DOSTATECZNY, A TROCHĘ DALEJ JUŻ TOTALNA KLAPA??

  • Lukasz

   Nie jest to prawdą.
   IMHO wifi dziala lepiej niz w nexusie 7 I gen – lepszy zasięg

  • yarekinga

   nieprawda

 • kicaj

  w euro agd możesz zamawiać

  • darkkisiel

   tak jest, już mam zamówiony, jutro odbiór :)

 • andrzej

  Tablet nie zmienia mi położenia ekranu po ustawieniu do pionu, czy to można gdzieś włączyć czy też mam walniety czujnik położenia?

 • andrzej

  Tablet nie zmienia mi położenia ekranu po ustawieniu do pionu, tczy to można gdzieś włączyć czy też mam walniety czujnik położenia?

 • andrzej

  Oki, po zainstalowaniu aktualizacji Windows wszystko dziala

 • darkkisiel

  tablet już odebrany, wygląda przepięknie, teraz musi się ładować 8h :)

 • Andomor

  Ale się uśmiałem czytając te komentarze :)
  To tylko tablet drogie dzieci a tablety służą do oglądania zdjęc filmów i edytowania prostych rzeczy
  Chodź sam go bede kupował w maju (chyba że lepszy model wyjdzie) zastąpie acera Aspire
  A będe na nim grał w lola wowa i wiele innych tutułów
  To cieszy mnie fakt że długo bateria trzyma i mogę zainstalować to co znam z mojego PC
  Jakby miał 3 porty USB to polak pewnie by się przyczepił czemu nie ma Portu drukarki albo com i zestawu 5.1 z subwoferem 100W hehe
  Jak dobrze pamiętam prawo zabrania “przyklejania” urządzen na szybe większych niż 7 cali (z tąd ten brak GPS drogie dzieci) jak ktoś wyżej cudownie poetycko napisał pasuje mu to jak świni siodełeczko :)
  3G LTE
  O matko head shot … do ceny odrazu 300-400zł by doliczyli :)
  Po h… mi w każdym urządzeniu 3G GPS Pirometr Akcelerometr Pralka aprat 100Mpx z funkcją latania i nagrywania i strzelania 4k i odkurzacz?
  no chyba że ktoś lubi korzystać z 7Gpsów naraz
  Jeden w aucie drugi w telefonie trzeci w tablecie czwarty w netbooku piaty w laptopie z usbGPS
  no i szósty w NetTabie (tak bym to nazwał :D )
  No i siódmy w łeb se strzelić jakiś czip buhaha :D
  Internet od telefonu
  Gps w telefonie lub najlepiej typowy jakiś lark niech se wisi w aucie chyba że po mieście się zwiedza to telefonowy starczy.
  No dobra..śmiejemy się dalej…
  Jak w Androidach montuja 8-16GB to nikt nie skamle
  ale ooo już nie bo to windows Psycho maniakalny mózg się budzi.. poinstaluje również ten cały syf co mam na kompie :D a co tam niech będzie. hehehe
  Szkoda słów pozdrowienia dla Pani co to pisała :) pewnie ma podobną bęke z tych komentarzy :)
  Golić jaja i do piaskownicy z aparatami :D oleee :D

  • Dorota

   Witam. Niestety mi również pękł ekran, tak samo jak poprzednikowi. Od lewego zawiasu zrobila się rysa i nie działa lewa strona ekranu. Oczywiście na gwarancję nie ma co liczyc, ponieważ twierdza ze to moja wina. Czy ktos jeszcze ma taki problem?

   • yarekinga

    Dołączam do grona użytkowników zawiedzionych. Przy odłączaniu klawiatury trzymałem go ręką za górną część i po wyświetlaczu. Pękł tak masakrycznie, że podłączyłem go do monitora jako stacjonarny. Nie mam ochoty na wymianę digitizera w serwisie za 1000PLN, ani poza serwisem za 400. Obchodziłem się z nim jak z jajkiem i nie udało mu się przetrwać nawet roku. A jak był nowszy i miał miesiąc to na gwarancji był naprawiany dysk. Dość tego plastikowego szajsu. Jedyne co trzeba przyznać to dobra wydajność grafiki (filmy 4k na monitorze fullhd chodzą płynnie).

 • kicaj

  wiecie może jak zrobić print scrina na tablecie

  • darkkisiel

   znaczek windwsa na klawiaturze + h.

  • win7_pro

   Na samym tablecie: z prawej strony ekranu wysuwasz menu -> Udostępnianie -> rozwijasz u góry aby wybrać “zrzut ekranu” i poniżej wybierasz aplikację do której ma trafić zrzut. Ja zawsze wybieram OneNote (wersja metro).

 • darkkisiel

  mam już 2gi dzień tableta, wszystko pięknie, tylko mam pytanie, jak wyłączać aplikacje gestem “ściąganie” ich z góry w dół dotykowo, podobno trzeba przytrzymać i poczekać, aż się obrócą, ale nie da się ich przytrzymać, bo od razu znikają i się nie wyłączają, tylko hibernują, help :(

  • win7_pro

   Dzięki Tobie dowiedziałem się jak wyłączyć palcem aplikację bez hibernacji.

 • darkkisiel

  Jestem posiadaczem od 5ciu dni i powiem tak – tablet śmiga jak szalony:) naprawde, bardzo przyjemnie się na nim pracuje, nic się nie tnie, nie myśli, nic. touchpad jest niestety koszmarny, czasami nie reaguje w ogole na palec, czasami sobie przeskakuje, wiec uzywam myszki. a do ekranu zamowilem sobie juz rysik, poniewaz palce tak go syfia, ze nia da sie na to patrzec. Swietna cena, swietny produkt, polecam.

 • witam
  Katarzyno proszę cię o informacje jak u ciebie w testowanym modelu wyglądały łączenia przedniej części obudowy z tylnym panelem, bo w egzemplarzu kupionym prze zemnie łączenia wyglądają jak by były albo nierówno wycięte albo sprzęt otwierany.
  bardzo proszę o info jak to wyglądało u ciebie.

 • darkkisiel

  Pani Katarzyno, albo ktoś, kto również się zna, jak myślicie kiedy będzie można się spodziewać etui na tableta?? nie jakiegos obejmującego i klawiaturę i samego tableta, tylko takie tylko i wyłącznie na ekran, na tableta, bo bardzo potrzebuje, a nigdzie nie mogę znaleść:(:( i to samo pytanie do folii na ekran :( a jeśli ktoś znalazł jakieś pasujące etui bądź folię czy mogę prosić o link??

  • ali_cja

   Kupiłam na znanym polskim portalu aukcyjnym /tytuł aukcji “Etui SLIM do ASUS Transformer Book T100TA +rysik”/ i jestem bardzo zadowolona/zamknięcie klapki usypia tablet, nie trzeba zdejmować etui przy podłączaniu klawiatury/. Folię też bez problemu też tam kupisz /ja kupiłam matową/.

   • darkkisiel

    ooo, dziękuję za informację, właśnie też czekam na odbiór tego etui :)

 • andrzej

  Niestety, nie mozna wybrać innego planu zasilania ani regulować zarządzania energią np czasu przejscia w stan uśpienia. Chiałem ustawic aby działał non stop be wchodzenia w stan uspienia, ale w panelu strowania, zaawansowane zarzadzanie energia – nie ma takiej opcji :-(((

  • andrzej

   OK juz wiem, ustawienia / zmien ustawieia komp / zasilanie i uspienie

 • esior

  Witam.

  Model T100TA przypadł mi do gustu, ale przyjrzałem się “alternatywom” i oto dwie pierwsze z brzegu:

  – LENOVO S210 – 1.564zł
  Ekran: 11,6 cala, 1366 x 768 pikseli
  Procesor: Intel® Celeron® 1037U 1,8 GHz
  Zainstalowana pamięć RAM : 4 GB
  Pojemność dysku: 500 GB
  Grafika: Intel® HD Graphics
  Ekran dotykowy: tak
  Pozostałe funkcje i parametry: USB 3.0, Bluetooth, grubość 22 mm, waga 1,4 kg
  Windows 8 na pokładzie

  – ASUS X202E – 1,599zł
  Ekran: 11,6 cala, 1366 x 768 pikseli
  Procesor: Intel® Pentium® B987 1,5 GHz
  Zainstalowana pamięć RAM : 4 GB
  Pojemność dysku: 500 GB
  Grafika: Intel® HD Graphics
  Ekran dotykowy: tak
  Pozostałe funkcje i parametry: USB 3.0, Bluetooth, grubość 21 mm, waga 1,4 kg
  również Windows 8

  Pytania do znawców: dlaczego miałbym wybrać T100TA? Bo jest lżejszy? Bo ma odczepianą klawiaturę? Bo bateria starcza na dłużej? Bo ekran IPS? Bo Office w cenie? A co z wydajnością?

  • andrzej

   Nie wybieraj, kup sobie laptopika i po problemie. Ale jeśli chcesz TABLET który może stawać się notebookiem to nie ma lepszej opcji. I o to się tu rozchodzi :)

 • kicaj

  wydajność jest na dobrym poziomie,co ty chcesz robić na takim małym ekranie grafikę 3D,profesjonalną obróbkę zdjęć to nie ta bajka,ja używam go od tygodnia i spełnia moje wymagania

  • esior

   Chodzi mi raczej o rozstrzygnięcie kwestii “dlaczego wybrać tablet udający laptop, a nie mały laptop z nazwy”? Bo piejemy tu, że ASUS wymyślił coś nowego wśród tabletów, a tak naprawdę na rynku istnieją moim zdaniem bardzo podobne urządzenia.

   • win7_pro

    Dlaczego? Bo odpinasz klawiaturę i sam ekran bierzesz do łóżka aby przejrzeć Internet lub obejrzeć film. Gdy chcesz napisać dłuższy tekst np. w Wordzie to podpinasz klawiaturę

   • yarekinga

    Istnieją podobne, ale nie można porównywać tanich lapków z matrycami TN z laptopami 2in1. Jak chcesz mieć przyzwiote podzespoły i ekran IPS to nie masz wyboru cyba że masz do wydania 3,5kZŁ.

 • kicaj

  Ale nie w tej cenie

  • esior

   A przykłady, które podałem to w jakich są cenach? Naprawdę nie rozumiesz tego zestawienia?

   • Esior, w zasadzie rozchodzi się tylko o dwie, trzy rzeczy.
    1. To tablet, który może stać się laptopem, a więc bardziej mobilna maszyna.
    2. Podejrzewam, że dobrą robotę robi bateria oraz wydajny i energooszczędny układ, które – tak myślę – wygrywają z akumulatorami laptopowymi.
    3. Office warty kilkaset zł jest obecny w standardzie.

    Pomimo ogromnych podobieństw nie porównywałbym tego do laptopów, tylko raczej do Transformerów z Androidem, tabletów z Androidem, iPadów z doczepianymi klawiaturami itd.
    To właśnie w porównaniu do tych urządzeń wydaje się to być pełniejszy i ciekawszy porodukt, jednocześnie konkurencyjny cenowo i awaryjnie mogący nam posłużyć jako nie najgorszy laptop z dotykowym ekranem.

    • esior

     Dzięki za te argumenty, Jestem coraz bliżej wybrania T100TA.

     • win7_pro

      Gdyby t100ta miał dysk 64GB a nie 32 to poleciłbym go bez zastanawiania się. Fakt, że jest dysk 500GB w klawiaturze, jednak gdy ją odpinamy to i dysk również. Dodatkowa karta microSD np. 64GB na chwilę obecną nie umożliwia instalowania aplikacji metro na niej. Ja mam wersję z 32GB na C: i do wykorzystania tylko około 3GB, to z wersją 64GB był by luz

 • andrzej

  Esior – jeszcze raz. T100 jest super tablet z funkcjami notebooka. To jest portal o tabletkach. Jak szukasz tabletu to idź na portal o laptopach :-)))

 • andrzej

  Tj. Jak nie szukasz tabletu tylko laptopa

 • kicaj

  Esior kupuj i się nie zastanawiają sprzęt jest wart tych pieniędzy, ja dzisiaj z euro AGD odbieram drugiego dla żonki

 • darkkisiel

  witajcie mam problem,

  w odpalonych aplikacjach, pod “strzałeczką” w prawym dolnym rogu na pasku ciągle mam program – Centrum przekazywania pakietu Microsoft Office. i to ciągle działa i robi jakieś dziwne rzeczy i nie da się tego wyłączyć czy ktoś wie o co w tym kurczaki chodzi :???

 • kicaj

  Wystarczy kliknąć wstrzymaj pzekazywanie

  • darkkisiel

   ale program nie znika, nadal jest. na czym to polega?

 • darkkisiel

  i jeszcze takie pytanie, czy ładowanie podczas używania jest dobre? nie psuje niczego? ogólnie to zauważyłem, że jak podczas ładowania mam włączonego tableta to stoi w miejscu, ciągle tyle samo % baterii jest.

 • darkkisiel

  witam, mam pewien problem. Otóż w grze w którą gram straszliwie skacze mi ping, nie da się grać. Jest to problem wynikający bezpośrednio z internetu, ale pytanie czy jest możliwość, że wina leży w tablecie? ma on dwufazowe wifim czy może byc z tym problem? zasięg najczęściej mam 3 kreski na 5, ale nawet jak mam 5/5 to ping skacze. Czy to problem z wifi i da się to jakosc ustawić, czy to router? proszę o pomoc.

 • Herod

  Użytkuję T100TA od kilku tygodni i mogę spokojnie polecić na prawdę świetny sprzęt za przyzwoite pieniądze ( wcześniej miałem transformera tf101g). Internet udostępniam z telefonu i nie jest mi potrzebny żaden modem 3G, tak samo GPS czy aparat. Mam tylko jedno ale: co za matoł projektuje złącze microUSB w odległości kilku mm od microHDMI ?. Nie ma możliwości zastosowania obu przejściówek bez “podszlifowania” wtyczek. PS. Czy podłączając tablet do komputera macie dostęp do jego zawartości i dysku 500GB? Bo u mnie tylko ładuje tableta bez dostępu do któregokolwiek dysku.

 • kuka

  Czy ktos moglby sprawdzic jak i czy dziala na nim Android (projekt Android x86)? Bo na prostym laptopie z B960 dziala niemal idealnie. Antutu wyciaga 37000 co kosie wiekszosc urzadzen z ARM kosztujacych prawie 2x tyle co ten np. T100. Gry i aplikacje 3D tez dzialaja z dopalaniem sprzetowym na kartach Intela. Instalacja i odpalenie z pendrive’a zajmuje jakies 15 minut.

 • esior

  Pojawiła się konkurencja dla tego modelu: Tablet HP Omni 10.

  ekran 10”, rozdzielczość 1920×1200 (16:10) IPS, procesor Intel Baytrail z3770, 32GB, bluetooth, micro USB, micro SD, micro HDMI, Windows 8.1, waga 652g, aparat 8Mpix z autofocuem i LEDem, kamerka 2Mpix, bateria na 8,5h. Wyceniony na 399EUR, w Polsce do kupienia za 1.711zł. Opcjonalnie klawiatura za 53EUR

  Zapowiada się całkiem całkiem…

 • Andi

  Tak ale z tego co pamietam to klawiatura będzie podłaczana przez Bluetooth, a to wg mnie gorsze rozwązanie. Konkurencją mógłby być Dell Venue pro gdyby był o połowę tańszy.

 • darkkisiel

  witam mam pytanie. Czy można podłączać laptopa do ładowania na jakiś czas i odłączać go przed jego naładowaniem się? Czy to szkodzi czemuś? I czy szkodzi mu używanie go podczas ładowania?

 • johnnyjonjc

  Jako iz nigdy nie miałem do czynienia z win 8.1, tym bardziej w takim urządzeniu, to moje pytanie do użytkowników lub Pani Kasi brzi, jak się go używa jako tableta? Czy da rade obejść się bez trybu PC? ( całkowicie oprzeć się na trybie kafelkowym bez żadnych kompromisow ). Chodzi mi o to, czy w tym sklepie windowsowym są aplikacje jak na androida, czy IOS ( wydania mobilne) typu facebook, fiomweb,tuneln radio,GG, alternatywne przeglądarki, odtwarzacze muzyki, Druga sprawa to, czy mogę go zablokować tak jak tabletu z systemem android, żeby go później odblokować w każdej chwili równie szybko i z niego korzystac? Byłbym bardzo wdzięczny za odpowiedź, gdyz zastanawiam się nad jego kupnem. Z góry przepraszam za brak polskich znaków ☺

 • Andrzejp

  czy mogę prosić o radę ? aplikacja poczta na moim T100 – pięknie się zainstalowała skrzynka gmail ale nie mam pojęcia jak mogę zainstalować inne skrzynki (innych providerów niż gmail) – co mam począć..

  • Andrzejp

   sam sobie odpowiadam – weekend spędziłem i odkryłem jakie to łatwe…..skrzynki założone, w ustawieniach poczty odkryłem, pozdr

 • nex

  hej

  zastanawiam sie nad tym tabletem, ale mam pytanie

  jak sprawuje sie wam touchpad, bo w niektorych recenzjach mozna wyczytac ze raczej jest to slabba czesc tego urzadzenia, a jak jest w praktyce

  mam zamiar uzywac tego urzadzenia raczej jako botebooka niz tabletu, dlatego klawiatura byla by raczej ppdlaczona non stop

 • darkkisiel

  mam pewien problem. Otóż w grze w którą gram straszliwie skacze mi ping, nie da się grać. Jest to problem wynikający bezpośrednio z internetu, ale pytanie czy jest możliwość, że wina leży w tablecie? ma on dwufazowe wifim czy może byc z tym problem? zasięg najczęściej mam 3 kreski na 5, ale nawet jak mam 5/5 to ping skacze. Czy to problem z wifi i da się to jakosc ustawić, czy to router? proszę o pomoc.

 • Rado_r_sl

  Witam
  Pisze w sprawie dwóch spraw. Pierwsze moje pytanie mam dla posiadaczy Asus Transformer Book T100. Czy po zastosowaniu przejściówki z mikro usb na zwykłe usb można podłączyć np. modem z Internetem, taki przez przewodowy, bo Asus nie posiada wbudowanego modemu 3G. Bo widziałem, że baza dokująca posiada normalny port usb, a potrzebowałbym czasem nie korzystać tylko z wi-fi, ale też z modemu 3G z samego ekranu bez portu dokującego.
  A drugie pytanie mam następujące: Które urządzenie jest lepsze technicznie:
  Asusa Transformer Book T100 czy Asus VivoTab Smart ME400C.
  I nie chodzi już o to czy posiada klawiaturę czy nie.

  • win7_pro

   Kup jakiś mobilny router wifi…

  • yarekinga

   można

 • Jestem kilku dniowym nabywcą asusa transf. ni jak nie mogę uruchomić aplikacji Sklep.kręcą się kółeczka łączenia i nic.Czy to ja nie umiem, czy wada?

  • yarekinga

   Człowieku daj se spokój z tym sklepem bo to wyjątkowe badziewie. Jak coś pożytecznego to kosztuje

 • tu_es

  Do Rado_r_sl – ja na takiej przejściówce używam myszki, bo potrzebuję port USB z klawiatury wolny.

  Stawiałbym na T100 ze względu na np. nowszy procek, więcej cache, większa ilość rdzeni.

 • niezadowolony

  Nie polecam nikomu Acera T100. Mój już zaliczył gwarancję, ponadto niewystarczająca pamięć 32 daje się szybko we znaki. Okazuje się, że dostępnych jest najwyżej 3GB i to bez instalowania żadnych dodatkowych rzeczy. Do SkyDrive trzeba aż 3 GB a do pełnego wykorzystania systemu 8GB. I nie ma się co łudzić, że dodatkowa pamięć coś tu zmieni. U mnie dodatkowe 64 GB nic nie pomogło bo nie da się tego wykorzystać. Porażka!

  • Acer T100? ;)

  • darkkisiel

   wystarczy karta pamięci i problem rozwiązany, ja nie mam żadnych problemów, sprzęt super.

   • BioComp

    Nie zainstalujesz na karcie SD żadnych aplikacji metro/modern ui. Karta staje się praktycznie bezużyteczna. Ja walczę o każdy megabajt pamięci, to się po prostu szybko wyczerpuje, nie wiem co za geniusz w ASUSie postanowił wprowadzić do dystrybucji w PL wersję jedynie 32GB. Do tego wszystkiego Windows i jego pliki systemowe “puchnie” przy instalacji czegokolwiek, przez co ograniczone są możliwości tego sprzętu. Piszę do Microsoftu by coś z tym zrobili, by było jak w Windows 8, czyli by istniała możliwość instalacji aplikacji metro na SD, ale na razie skutek jest marny (zablokowali tą funkcję, bo była furtką dla piratów… Myślę, że jednak można to było rozwiązać inteligentniej).

 • Albert

  Przestroga dla wszystkich kupujących sprzęt Asusa.
  Kupiłem bardzo bliskiej mi osobie jako prezent pod choinkę Transformera T 100 ze stacją dokującą. Po odpakowaniu sprzętu i zadokowaniu tabletu w stacji, LCD pękł podczas ponownego otwierania. Pęknięcie wyraźnie zaczyna się od lewej strony zawiasu (nawet widać miejsce gdzie wywiera ucisk na wyświetlacz, dokładnie od jego lewej krawędzi i widać miejsce gdzie zawias wyszczerbił LCD rozpoczynając proces pękania). Serwis odmawia naprawy gwarancyjnej. Po próbie interwencji za pośrednictwem Facebook’a zwodzono mnie przez ponad tydzień po czym stwierdzono cyt. „wskazane uszkodzenie spowodowane jest nieprawidłową eksploatacja urządzenia i wywarciem zbyt dużego nacisku na powierzchnię ekranu” i „wskazana seria nie posiada żadnej wady konstrukcyjnej”.
  Chcecie zobaczyć rozczarowanie na twarzy bliskiej osoby ? Chcecie się wstydzić za swoje prezenty gwiazdkowe/imieninowe/urodzinowe ? Chcecie się użerać z serwisem, który będzie każe Wam płacić za naprawę wadliwego sprzętu ? Kupujcie produkty Asusa…..
  Asus nie wyciągnął wniosków z wielu historii użytkowników z dokładnie takim samym problemem jak mój jakie można znaleźć w sieci. Kupując produkt sądziłem że wada została usunięta…..o ja naiwny…
  Przy okazji. Asus ma tylko jeden serwis na całą Polskę. W Koszalinie. W związku z czym sprzęt wysyłany jest kurierem po zgłoszeniu i opisaniu uszkodzenia na stronie www. Jeśli serwisowi wyda się podejrzane Wasze zgłoszenie, każe Wam zapłacić za „ekspertyzę” sprzętu, bagatela prawie 200 zł.
  Za swoje ciężko zarobione pieniądze otrzymujecie więc:
  1. Rozpadający się od normalnego użytkowania sprzęt
  2. Konieczność zapłaty za jego „diagnozę”, której przecież wcale nie chcieliście bo przecież sprzęt ma działać a nie być wysyłany do serwisu
  3. Tydzień oczekiwania na odpowiedź na Wasze zażalenie na działalność serwisu, ale pod warunkiem, że codziennie rano będziecie się przypominać na fb.
  Jeśli lubicie takie jazdy, kupujcie sprzęt Asusa.

  • Andrzej

   ja mam i byłem z nim w 2 miesiecznej podróży po Azji i nie mam na razie kłopotów. zrób strone www albo fejsbukowa – zrób i pokaż zdjęcia pęknięcia, zalinkuj opinie i info od tych innych osób które tez tak mają

   ja chetnie zobacze a i siłę nacisku na Asusa bedziesz miał większą

  • darkkisiel

   a ja mam już bardzo długi czas i nie mam żadnych problemów, sprzęt jest bardzo dobry i to, że komuś strzeliło nie oznacza odrazu, że nie należy kupować tego sprzętu…. sam z siebie nie pękł.

 • ampartner
 • melossi

  Z tego, co czytałem, to asusy to ostatnie tablety, które warto kupić: http://cosiepsuje.com/artykuly/55/czego-nie-kupowac-czyli-ranking-cosiepsuje-com.html

  • BioComp

   To źle czytałeś. Po co siejesz zamęt, skoro ewidentnie się nie znasz i nie znasz rynku elektronicznego? Gdzie tam masz napisane cokolwiek o T100? Ja widzę statystyczne podsumowanie Nexusa na Androidzie – po co więc uogólniasz? Poza tym, czymże jest ten serwis, że ma być “reprezentującym” podmiotem, baa, wyznacznikiem odnośnie awaryjności danego sprzętu? Bo 11 użytkowników ma problemy z Nexusem od Asusa? A co ma Nexus to T100? I czy “źle spasowana obudowa” przemawia za tym, by nie kupować tabletu/komputera kosztującego 1600zł, zjadającego na śniadanie możliwości zwykłych tabletów na Androidzie oraz wszelkiej maści iPadów? (pomimo że to nie jest. recenzja dotycząca T100). Bój się dalej i przestrzegaj, siej zamęt i panikuj, zbieraj na iPada a ja będę dalej szczęśliwie używał swojego T100 i robił na nim rzeczy, o których pewnie Ci się nie nawet śniło.

 • miki

  sprzęt świetny ale dla kogoś kto wie że nigdy mu nie spadnie albo wykupi ubezpieczenie (koniecznie!!!) , Ja swoim nacieszyłem się tydzień, upadł z wysokości 20 cm na podłogę (na klawiaturę tylko), a i tak matryca poszła. Dzwoniłem do serwisu i otwarcie przyznano że naprawa się po prostu nie opłaca ;(

 • piotr

  Odradzam zakup tego notebooka.
  Matryca pęka bo jest za duże naprężenie na zawiasach pomiędzy matrycą a klawiaturą. Te komentarze można znaleźć nie tylko na tym forum. Serwis każe płacić za wysyłkę 49 zł a za diagnozę 180 zł. PORAŻKA . Serwis twierdzi że to wada mechaniczna wynikła z niewłaściwego użytkowania, co jest nie prawdą.

 • Szymon

  Ja jestem zachwycony. Od dawna szukałem czegoś więcej niż tablet, ale bardziej mobilnego niż laptop. Przy czym używam komputera wszędzie, głównie do pracy z tekstem, podstawową obróbką zdjęć i dla rozrywki internet, muzyka, film. Strzał w 10! Mały, poręczny, szybki interfejs i co najważniejsze w jednej cenie dwa urządzenia. Łatwo pracować w pociągu, kawiarni czy w domu. Najważniejsze zawsze mam przy sobie więc 32MB(14,9) w zupełności wystarcza, zwłaszcza, że pamięć można rozbudować. Dzięki temu nie ma ryzyka utraty danych, a reszta jest w dysku 500gb pod klawiaturą. Wygląd jest kwestią gustu, bo we mnie nie budzi zastrzeżeń, a nawet się podoba. Oczywiście minimalistyczna, aluminiowa obudowa była by lepsza, ale na prawdę warto dawać kilkaset złotych więcej za obudowę, którą i tak ukryjemy pod etui? Szukałem czegoś z Lenovo lub iPada, ale oby dwa urządzenia mają jedną wadę – brak windowsa. Oczywiście jeżeli szukasz urządzenia do pracy, a nie szpanu. Android to wciąż za mało, a mac os trzeba kochać i rozumieć. Przy czym to co z W8 proponuje lenovo jest znacznie słabsze. Gładzik rzeczywiście jest słaby, ale i tak korzystam z myszy więc nie jest to problem. Dotykowo tablet jest bardzo dobrze skalibrowany jak na męskie dłonie. Jedyne czego mi brakuje to dodatkowego USB, najlepiej zamontowanego w samym tablecie, ale i to ominąłem kupując przejściówkę ma podwójne mini usb.Polecam wszystkim, którzy szukają poręcznej maszyny do pracy. Nie pograsz, ale wszystko co najważniejsze masz przy sobie, a pełna wersja W8 gwarantuje dostęp na najwyższym poziomie. No i nie zapominajmy o MS Office 2013 w zestawie. :)

 • mis

  Widzę, ze są opinie pozytywne ale też negatywne. Moj prezent dla małżonki w postaci Asusa T100 zaczał wariowac po dwoch tygodniach od zakupu. W czasie przelaczania wylacza sie na amen, nie resetuje nie wyłacza programu tylko robi by i amen . Będe musial oddac do serwisu bo jest to denerwujace

 • Norbert

  Tablet będzie coraz tańszy. Mam jeden z Atomem i GMA HD grafika. Okazuje się że Intel przestał wspierać te układy. Co oznacza że o Windows 10 można zapomnieć. Mam okienka 10 i z każdą aktualizacją tablet staje się coraz bardziej upośledzony. Na dzień dzisiejszy sterownik grafiki GMA HD w parze z atomem nie wspiera aplikacji Modern UI (brak rysowania interfejsu) Oraz przeglądarki EDGE ( tu z interfejsu zostało samo tło) Również w sklepie zaczynają znikać takie elementy jak klawisz pobierz. Nie kupójcie tego.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona