Recenzja tabletu Surface Pro 2 z Type Cover 2 (wideo)

Do recenzji tego tabletu próbowałem zebrać się od dłuższego czasu. Nie miałem jednak pomysłu jak powinna ona wyglądać. Omówienie specyfikacji technicznej, benchmarków oraz podstawowych możliwości byłoby niezbyt interesujące i dublowałoby dziesiątki czy setki recenzji tego modelu na światowych portalach branżowych. Jak napisać recenzję, żeby z jednej strony nie zanudzić czytelnika, a jednocześnie zawrzeć w niej cenne i ciekawe informacje o samym urządzeniu? 

Postanowiłem stworzyć recenzję subiektywną, odwołującą się do moich osobistych doświadczeń. Recenzję, która koncentruje się na tym czym omawiane urządzenie JEST, a nie czym NIE JEST. Spróbowałem podjąć temat, czy Surface Pro 2 spełnia oczekiwania mu stawiane, czyli czy może być pełnoprawnym zamiennikiem laptopa lub stacjonarki dla bardziej wymagającego użytkownika, zachowując przy tym podstawowe funkcjonalności tabletu.

Specyfikacja i budowa

Tego nie da się ominąć. Wnętrzności urządzenia mają kluczowy wpływ na komfort jego użytkowania, płynność działania czy czas życia baterii. Przeglądając specyfikację, szybko uświadomimy sobie, że mamy do czynienia z tabletem, który na papierze, możliwościami dorównuje dobrej klasy Ultrabookom.

 • przekątna ekranu: 10,6 cala
 • rozdzielczość ekranu: 1920 x 1090 px
 • procesor: Intel Core i5 4300U 1.9 GHz (2.9 GHz Turbo Boost)
 • pamięć RAM: 4/8 GB (w zależności od wersji)
 • dysk SSD: 64/128/256/512 GB (w zależności od wersji)
 • system operacyjny: Windows 8.1 Pro
 • żywotność baterii: 7 godzin (odtwarzania wideo – dane producenta)
 • przednia / tylna kamera: 1,2 mpx (720p) /  1,2 mpx (720p)
 • porty: USB 3.0, mini Display Port, slot micro SD, złącze magnetyczne do ładowania, złącze magnetyczne do dopinanej klawiatury
 • komunikacja: WiFi 802.11a/b/g/n, Bluetooth 4.0
 • wymiary: 27,5 x 17,3 x 1,35 cm
 • waga: 907 g

W zestawie (pudełku) otrzymujemy:

 • tablet Surface Pro 2
 • aktywny rysik w technologii WACOM
 • ładowarkę sieciową z dodatkowym portem USB
 • instrukcję obsługi i kartę gwarancyjną

Każdy nabywca otrzyma również 200 GB przestrzeni dyskowej w chmurze OneDrive na dwa lata oraz nielimitowane rozmowy międzynarodowe na telefony w Skype przez rok. Dla osób korzystających z tych usług stanowi to cenną wartość dodaną.

Dwie pozycje nóżki2position

Jedną z najważniejszych rzeczy, na którą zwraca się uwagę przy wyborze tabletu jest ekran. Surface Pro 2 wyposażony jest w wyświetlacz Full HD z bardzo dobrym odwzorowaniem barw i kątami widzenia. Dodatkowo, wrażenie robi powłoka antyrefleksyjna, która ogranicza odbicia do poziomu poniżej 5%, co bardzo przydaje się podczas użytkowania urządzenia w bardziej wymagających warunkach oświetleniowych. Przesiadka z ekranu HD w Surface RT dodatkowo spotęgowała to wrażenie i ekran SP2 mnie oczarował. Po dłuższym użytkowaniu, mam jednak nadzieję, że kolejna generacja będzie wyposażona w wyświetlacz o rozdzielczości QHD – pomoże to w jeszcze wygodniejszym korzystaniu z urządzenia – szczególnie w sytuacjach, gdy mamy otwartych kilka aplikacji jednocześnie w trybie snap view.

Do jakości wykonania też nie można mieć najmniejszych zastrzeżeń. Magnezowa obudowa jest wyjątkowo solidna i elegancka, a minimalistyczne wzornictwo bez zbędnych napisów, logotypów i oznaczeń może robić wrażenie. Z przodu zobaczymy jedynie znaczek Windows, będący jednocześnie przyciskiem home, a z tyłu napis „Surface”, wykonany w bardzo subtelny i mało rzucający się w oczy sposób. Konkurencja może się tylko uczyć – tak powinno się projektować urządzenia.

Porównanie grubości Surface Pro 2 i Surface RTgrubosc

Surface Pro nie byłby sobą bez klawiatury Type Cover i rysika – ale o tym więcej w dalszej części recenzji. Klawiatura ta dołączana jest do tabletu przez magnetyczne złącze, tak samo jak rysik. Te dwa akcesoria potrafią zamienić przerośnięty tablet w komputer z prawdziwego zdarzenia. Po przyzwyczajeniu się do aktywnego rysika, prawie całkowicie przestałem korzystać z myszki przy używaniu Surface Pro 2. Surface nie byłby również sobą bez wychylanej nóżki (kickstand), kóra pozwala na stabilne ułożenie urządzenia na biurku czy na kolanach. Druga generacja tego produktu pozwala na korzystanie z dwóch kątów wychylenia – mniejszy jest wygodny podczas używania na biurku, a większy kąt pozwala na swobodne ustawienie urządzenia na kolanach w stabilnej pozycji.

900 g wagi i ponad 13 mm grubości robią swoje i SP2 nie jest najwygodniejszym czytnikiem ebooków czy tabletem mobilnym. W połączeniu z aktywnym chłodzeniem (wiatraki), całość przypomina bardziej Ultrabooka niż klasyczny tablet. I to właśnie z tą rodziną urządzeń należy Surface porównywać. W porównaniu do pierwszej generacji, SP2 nie zmienił się jeśli chodzi o wymiary, jednak aż o 75% poprawiła się żywotność baterii, co sprawiło, że wreszcie można traktować to urządzenie również jako prawdziwy tablet.

Czym Surface Pro 2 nie jest

Tablet ten można skrytykować za wiele rzeczy. Jest gruby, ciężki, mało mobilny, ma bardzo słaby aparat i nie ma wbudowanego modemu czy GPS. To wszystko prawda. Ale urządzenie to nigdy nie było projektowane z myślą o zastąpieniu nawigacji, aparatu fotograficznego czy kieszonkowego tabletu do konsumpcji mediów. Jeśli szukasz dachówki do przeglądania Internetu, sprawdzania poczty, nawigacji, serwisów społecznościowych i oglądania filmów, Surface Pro nie został stworzony dla Ciebie. Przez zastosowane podzespoły, jest dużo droższy od tradycyjnych tabletów, a jego wymiary i waga, nie czynią z niego najlepszego kompana do wypadów na miasto. Jeśli potrzebujesz TYLKO tabletu, na rynku znajduje się wiele urządzeń spełniających te kryteria w dużo lepszych cenach i w wygodniejszych formach. Jeśli chcielibyśmy porównać SP2 z iPadem Air czy Nexusem 10, a kryteriami byłyby zastosowania czysto tabletowe, Surface przegrałby niemal we wszystkich kategoriach. Jest grubszy, cięższy, pracuje krócej na jednym ładowaniu i ma mniej aplikacji przystosowanych do obsługi dotykiem. Kamera i aparat wystarczają do wideorozmów, ale jeśli ktokolwiek będzie chciał wykonywać zdjęcia tym tabletem – boleśnie przekona się o słabej jakości i rozdzielczości zastosowanego aparatu. Jeśli jednak uświadomimy sobie, że urządzenie to może być również laptopem, a nawet stacją roboczą, wtedy będziemy mogli spojrzeć na nie z zupełnie nowej perspektywy.

handsOn

Surface Pro 2 jako tablet

Po odpięciu klawiatury Type Cover i rysika, SP2 staje się klasycznym tabletem. Co prawda dość grubym i ciężkim, ale wciąż w pełni funkcjonalnym. Sytuacja aplikacji dotykowych w Windows Store ulega poprawie z dnia na dzień i już teraz mamy dostęp do większości popularnych tytułów znanych z innych dużych platform i systemów operacyjnych. Nie jest to tablet, z którego często będziemy korzystać na mieście, żeby szybko sprawdzić pocztę czy tablicę na Facebooku, ale w łóżku, na kanapie czy choćby w pociągu – tutaj naprawdę śmiało znajdzie on zastosowanie, pomimo swoich oczywistych mankamentów związanych z gabarytami. Ekran FHD w proporcjach 16:9 znakomicie nadaje się do oglądania filmów w łóżku czy korzystania z kilku aplikacji dotykowych jednocześnie w trybie snap view. Włączenie tabletu od zimnego startu zajmuje niespełna 8 sekund – jest to znakomity wynik, możliwy dzięki zastosowaniu szybkiego dysku SSD. Wznowienie z trybu głębokiego uśpienia, zajmuje około 2-3 sekundy i jest to wartość całkowicie akceptowalna, w szczególności, że tabletu o takich wymiarach nie włączamy co chwilę. Płynność działania oczywiście nie jest tu problemem – procesor Core i5 sprawia, że wszystko chodzi wyjątkowo płynnie, szybko i bez żadnych opóźnień. Właśnie tego oczekuje się od zdecydowanie najmocniejszego tabletu na rynku. Nie dziwi zatem fakt, że można grać na tym urządzeniu w Titanfall na niskich/średnich ustawieniach, utrzymując się powyżej 25 fps.

Po dołożeniu rysika (ale bez klawiatury), możemy swobodnie korzystać ze środowiska pulpitu, nawigując piórem z bardzo dużą precyzją, co nie jest możliwe używając samego palca. Dzięki temu, nasz tablet, w środowisku pulpitu, staje się momentalnie pełnoprawnym komputerem o solidnej mocy i wydajności. Możliwość wprowadzania odręcznych notatek dzięki rysikowi w technologii WACOM może bardzo przydać się podczas zajęć na uczelni, na konferencjach czy spotkaniach biznesowych, gdzie zapisywanie tekstu przeplata się z koniecznością przerysowywania wykresów czy schematów. Notowanie na Surface Pro 2 w OneNote to prawdziwa frajda – kto raz spróbuje, ten już nigdy nie będzie chciał prowadzić notatek w żaden inny sposób.

Oprócz OneNote, na tablecie tym możemy korzystać z wielu aplikacji stworzonych przez Microsoft. Niektóre z nich są preinstalowane – na przykład OneDrive, Skype, wyszukiwarka Bing, Bing Sport, Bing News, Bing Podróże, Bing Finanse, Bing Kuchnia, Bing Zdrowie i Kondycja (polecam!) czy Bing Pogoda. Z pozostałych aplikacji, poleciłbym wypróbować takie tytuły jak: Facebook, Twitter, Foursquare, Flipboard, Allegro, Dropbox, VLC, Metro TUBE, HERE Maps, Remote Desktop, 500px, Kindle, Deezer, Fotor, Google Search, Netflix, InstaPic, Network Speed Test, Nextgen Reader, StumbleUpon, TeamViewer, Adobe Reader Touch, Photoshop Express, TVP Stream, WordPress i wiele wiele innych.

windows8

Na urządzeniu można również bardzo komfortowo oglądać filmy – szczególnie dzięki nóżce, która umożliwia postawienie urządzenia na niemalże dowolnej powierzchni. Na uwagę zasługują głośniki, które dają dużo głośniejszy i wyraźniejszy dźwięk w stosunku do poprzedniej generacji – dzięki zastosowaniu technologii Dolby Digital Plus. Ten, jeden z największych mankamentów pierwszej generacji został wreszcie rozwiązany, co pozytywnie wpłynęło na komfort użytkowania urządzenia.

Pewnie wszystkich ciekawi jak w tym tablecie sprawuje się bateria. Nowy procesor i5 czwartej generacji sam w sobie miał poprawić czas pracy na jednym ładowaniu o jakieś 30-35%. Miłym zaskoczeniem był zatem fakt, że druga generacja zwiększyła żywotność baterii o ok. 75% bez powiększania pojemności samego akumulatora (42 Wh – co daje ok. 5676 mAh przy 7,4 V). W praktyce, daje to ponad 7 godzin ciągłego używania środowiska metro i desktop. Poniżej znajdują się statystyki czasu pracy urządzenia na jednym ładowaniu z ostatnich 2 tygodni. 7 godzin i 20 minut średniego maksymalnego czasu używania na jednym ładowaniu, to bardzo dobry wynik jak na urządzenie z procesorem Core i5, ekranem FHD wysokiej jasności i drugą warstwą dotykową dla aktywnego rysika.

batterySurface

Surface Pro 2 jako laptop

Po dołączeniu klawiatury, SP2 staje się pełnowartościowym laptopem. No prawie. 10,6 cala to wciąż mało, a touchpad wielkości pudełka od zapałek, bez fizycznych przycisków jest dość uciążliwy w użyciu na dłuższą metę. Połączenie podświetlanej klawiatury Type Cover 2 z fizycznymi przyciskami i aktywnego rysika pozwala jednak na swobodne korzystanie z trybu pulpitu, bez potrzeby podłączania myszki. Jeśli jednak zdecydujemy się korzystać z urządzenia na biurku przez dłuższy czas, warto pomyśleć o myszce bluetooth – szczególnie Arc Touch Mouse Surface Edition, która automatycznie paruje się z urządzeniem i nie wymaga podłączania dongle’a USB.

Większości użytkownikom, SP2 jest w stanie zastąpić laptopa. Klawiatura jest całkiem wygodna, do mniejszego ekranu można się przyzwyczaić, a możliwości wydajnościowe zaspokoją oczekiwania nawet wymagających użytkowników. Ja bez problemu pracuję na tym urządzeniu używając Photoshopa, Visual Studio, a nawet rendering filmów w rozdzielczości 4K nie sprawia problemu.

Wentylatory włączają się bardzo rzadko, a nawet jak już pracują, odbywa się to niemal całkowicie bezgłośnie. Najwyższa temperatura urządzenia jaką zmierzyłem kamerą termowizyjną, to 44 stopnie przy sztucznym dużym obciążeniu zarówno CPU jak i GPU. Drugi, szerszy kąt wychylenia nóżki pozwala na komfortowe korzystanie z urządzenia nawet na kolanach, co pozwala nazwanie Suface’a laptopem.

Korzystanie z urządzenia na kolanach jest dużo wygodniejsze dzięki nowemu kątowi wychylenia nóżkilapability

Surface Pro 2 jako stacja robocza

Nie da się ukryć, że do dłuższej, bardziej zaawansowanej pracy, ekran 10,6 cala się nie nadaje. Duży ekran lub kilka ekranów, porządna duża klawiatura i myszka to akcesoria, które są niezbędne, jeśli chcemy zmienić SP2 w prawdziwą stację roboczą. A możemy to zrobić na kilka sposobów. Najlepszym z nich jest dedykowany dock, z wyjściem na monitor, portami USB, złączem Ethernet i złączem ładowania. Jedyną wadą tego rozwiązania jest jego cena. Za oficjalną stację dokującą trzeba zapłacić 200 dolarów. Można też posiłkować się zewnętrznymi rozwiązaniami, takimi jak Plugabe, podłączanymi do urządzenia przez USB. Najprostszym rozwiązaniem i jednocześnie najtańszym będzie replikator portu USB lub bezprzewodowa myszka i klawiatura. Po podpięciu monitora i pozostałych urządzeń peryferyjnych, mamy do dyspozycji pełnowartościową stację roboczą z wygodnym interfejsem i narzędziami wprowadzania.

Sam korzystam z tego trzeciego rozwiązania i obecnie SP2 stanowi mój główny i jedyny komputer. W większości przypadków pracuję z łóżka, używając Type Cover 2 i rysika, ale czasami, potrzebując większego monitora i myszki – przenoszę się do drugiego pokoju i korzystam z Surface’a jak ze stacji roboczej.

stock

Rysik

Do każdego modelu Surface Pro dołączany jest zewnętrzny rysik, wykonany w technologii WACOM, znanej z zastosowań profesjonalnych. Każdy, kto spróbował obsługi trybu pulpitu przy jego pomocy, czy sporządzania odręcznych notatek, prawdopodobnie już nigdy nie będzie chciał się przesiąść na urządzenie bez tej funkcjonalności. Jednym z podstawowych walorów rysika jest ogromna precyzja – nawet małe elementy interfejsu użytkownika na pulpicie nie sprawiają problemów, gdy w dłoni mamy cyfrowe pióro. Kolejnym ważnym elementem jest przycisk, który można dowolnie programować – a w standardzie obsługuje nam prawoklik. Niemniej cenna jest czułość nacisku – to przydaje się szczególnie przy notowaniu, rysowaniu czy malowaniu – 1024 poziomy nacisku to więcej niż wystarczająco.

surfacePen

Type Cover czy Touch Cover? A może wcale…?

Jeśli zdecydujecie się na kupno Surface’a w wersji Pro, gorąco zachęcam Was do kupna klawiatury z przyciskami fizycznymi. Jest ona grubsza, jednak komfort pisania dłuższych tekstów jest znacznie wyższy, niż w przypadku klawiatury Touch Cover, która jest płaska i wyczuwa jedynie siłę nacisku (a nie sam dotyk, co jest plusem). Oba rodzaje klawiatur w drugiej generacji doczekały się podświetlania – bardzo przydatna funkcjonalność, która już nie raz uprzyjemniła mi korzystanie z tego dodatku. Jeśli ktoś decyduje się na Surface’a w wersji z systemem Windows RT, polecałbym jednak klawiaturę Touch Cover – jest cieńsza, lżejsza i po odwinięciu na drugą stronę nie ma wystających klawiszy, które ograniczają komfort trzymania. Oba te rozwiązania mają swoje plusy i minusy, ale w przypadku wersji Pro, czyli tabletu, który ma zastąpić nam laptopa – fizyczne klawisze wydają się niezbędne. Type Cover 2 dostaniemy w kilku kolorach – czarnym, jasnoniebieskim, fioletowym i różowym. Ja polowałem na fioletowy, jednak ostatecznie niestety nie miałem wyboru i zadowalam się wersją czarną.

Pro czy RT, co wybrać?

To jednocześnie bardzo proste i bardzo trudne pytanie. Po pierwsze – jeśli ktoś nie ma ograniczonego budżetu – Surface Pro 2 wydaje się rozwiązaniem ze wszech miar lepszym. Dodatkowe 250 g, kilka milimetrów grubości i trochę słabsza żywotność baterii to jedyne minusy. Plusów za to jest bardzo wiele – od aktywnego rysika zaczynając, na pełnym wsparciu dla aplikacji x86 kończąc. Wiele osób nie potrzebuje jednak (kolejnego) laptopa lub jego zastępstwa i poszukuje zwykłego tabletu, do przeglądania www, Facebooka, poczty, filmów, itd… W tym przypadku płacenie 900-1800 dolarów za SP2 + 130 dolarów za klawiaturę będzie całkowicie mijało się z celem. Każde z tych dwóch urządzeń ma zupełnie różne zastosowania i różną grupę odbiorców docelowych. Najważniejsze, żeby wybierać świadomie i zdawać sobie co potrafią owe urządzenia, a czego nie. Ja nie mogłem się zdecydować i… korzystam z oby tych urządzeń zamiennie.

Surface Pro 2 vs Surface RTpro_vs_RT

Podsumowanie

Nie jestem najlepszą osobą do obiektywnej oceny tego urządzenia. Jestem fanem tej linii produktów i moje opinie na pewno obarczone są dużą dozą stronniczości. Są jednak rzeczy, które pozostają niezależne od osobistych preferencji: Surface Pro 2 jest świetnie wykonanym urządzeniem – z największą dbałością o szczegóły. Bardzo dobry ekran, pełny port USB, regulowana nóżka i doczepiana klawiatura ukryta w pokrywie osłaniające, aktywny rysik – wszystko to sprawia, że korzystanie z urządzenia to prawdziwa frajda. Jeśli kolejna generacja jeszcze bardziej poprawi czas życia na jednym ładowaniu, odchudzi urządzenie i uczyni je cieńszym, będziemy coraz bliżej tabletu idealnego. Idealnego… dla mnie.

Zalety:

 • uniwersalność i duże możliwości (pełnowartościowy PC)
 • doskonała jakość wykonania
 • pełnowymiarowy port USB 3.0
 • bardzo dobry ekran
 • świetny rysik wraz z systemem operacyjnym do niego przystosowanym
 • podświetlana klawiatura Type Cover będąca jednocześnie osłoną ekranu

Wady:

 • wymiary i waga
 • przeciętna żywotność baterii jak na tablet
 • słaby touchpad w dopinanej klawiaturze
 • cena (dużo jak na tablet)
 • aktywne chłodzenie (wiatrak)

Braki:

 • brak wersji z modemem 3G/4G/LTE i GPS
 • klawiatura nie jest dodawana w cenie zestawu
 • display port zamiast HDMI bywa kłopotliwy

Urządzenie wraz z akcesoriami można kupić w Polsce poprzez dział sprzedaży polskiego oddziału Microsoft, mimo, że nie jest ono wylistowane w ofercie. Do tego potrzebna nam będzie karta kredytowa (lub płatnicza pozwalająca na przeprowadzanie elektropłatności) i odrobina cierpliwości. Cena będzie przeliczana na podstawie kwoty w Euro, za którą można kupić te urządzenia w Niemczech.

Poniżej zamieszczam ponownie filmy instruktażowe jak uprzyjemnić sobie pracę z Windowsem 8.1:

Komentarze

 • Na początku informacja: NIE, to nie jest prima aprilisowy żart ;)

 • iras

  a ja się właśnie mocno zastanawiam albo nad PRO 2 albo Dell Venue 11 Pro i mam ciężki dylemat

 • Nazir

  Świetna oferta ale czemu tak drogo w Polsce z importu a MS Polska tego nie oferuje nam oficjalnie za rozsądne pieniądze i polskim wydaniem systemu W8.1

  • Plotki mówią, że być może Surface trafi do Polski wraz z wrześniową premierą Xbox One, ale na razie ani oficjalnie, ani nieoficjalnie nie udało mi się tego potwierdzić.

   • Nazir

    Tak się przymierzam do zakupu tabletu z polskiej dystrybucji w tym roku z 3G/4G jak będzie taka opcja specyfikacji

    • Jeśli Surface będzie w PL, to na pewno Surface, Surface 2 i Surface Pro 2. W USA wyszła wersja Surface 2 z LTE (i GPS) ale niestety nie jest dostępna w Niemczech, co nie wróży dobrze jej dostępności w PL. SP2 z kolei w ogóle nie doczekał się wbudowanego modemu. I na razie niestety nic nie wskazuje na to, żeby miał się doczekać :/

     • Tomash

      Co by im szkodzilo dać modem do wersji pro.

    • cyc997

     Z polskiej dystrybucji nie zawsze opłaca się kupować takie sprzęty. Często taniej wyjdzie kupić w innym kraju UE, a gwarancje zrealizują Ci w każdym kraju Unii, jeśli oczywiście mają w nim serwis.

     • No właśnie niestety Surface nie ma serwisu PL. Microsoft wystawia kartę przewozową i sprzęt jedzie do Niemiec albo Austrii.

     • Nazir

      Mnie to najbardziej interesuje jak jest z tym zainstalowanym OEM W8.1 czy jest to PL czy EN z wyborem tylko opcji pisania jak się kupuje sprzęt przeznaczony na inny rynek

     • Tomash

      Nie ma osobnego installa dla PL!!! Jest jedna wersja dla ameryk i jedna dla Europy. I kazda z nich ma wszystkie języki danego regionu.

     • Nazir

      @Tomash
      Kupowałem OEM Upgrade W8 Pro w MM za 219 zł. aby zmienić XP MCE na 7 letnim HP Pavilion i była tylko wersja PL W8 Pro bez wyboru innych wersji systemu

      Kupowałem w Polsce Asus x202e z MS W8 i też nie było żadnego innego wyboru jak tylko PL podczas pierwszego uruchomienia i konfiguracji

     • niekrytyKrytyk

      Bo język nie możesz zmieniać już po zalogowaniu się do systemu. To nie zmienia tylko języka klawiatury, ale wszystkie ustawienia komputera, teksty pomocy, ekrany ostrzeżeń, itd

 • iras

  limit cenowy 4-5 tys
  zastosowanie jak najbardziej prof. aplikacje MicroStation, C-geo itd. branża geodezyjna i IT
  priorytetem jest właśnie rysik bo wszelkie szkice nim wykonuję i oczywiście nie wyobrażam sobie nie korzystać z MS OneNote’a

  • Jeśli zakup jest “na firmę”, to polecałbym Della – dużo łatwiejsza późniejsza obsługa gwarancyjna, serwis, itd…

   Jeśli natomiast faktura VAT nie jest konieczna, zdecydowanie polecałbym SP2 kupione przez polski oddział Microsoftu. Jakość wykonania, precyzja, wygląd i użyte materiały sprawiają, że to urządzenie potrafi zachwycić. Do tego rysik jest w technologii WACOM, a nie Synaptics (mniejsza precyzja, gorsze sterowniki). Dostaniesz też 2 lata 200 GB OneDrive i darmowy Skype na telefony na cały świat na rok.

   • iras

    zakup na firmę jak najbardziej. Dziękuję za przypomnienie , że w Dellu rysik jest w innej technologii. Wacom to inna bajka.

    • Może jest opcja faktury z polskiego oddziału MSFT. Trzeba by zapytać przez ich stronę (mail / czat / tel). Nie było mi to nigdy potrzebne, więc nie pytałem. Wiem tylko, że oferują możliwość sprowadzenia urządzenia.

     PS: Obecnie też nie wyobrażam sobie audytu u klienta bez OneNote’a i rysika.

     PS2: SP2 jest dotknięty znaną przypadłością z tabletów Wacom – nieznaczne (ale zauważalne) zmniejszenie precyzji rysika w samych 4 rogach ekranu.

     • vans

      Nie łatwiej pisać notatki na laptopie? Chyba szybciej 10-ma palcami.

     • Pisanie na laptopie i odgradzanie się ekranem od klienta byłoby mało taktowne. Co innego pióro i tablet leżący płasko jak notes.

      Dodatkowo, wiele rzeczy muszę szkicować, co nie jest możliwe przy użyciu laptopa.

 • Tomash

  Maszyna marzenie. Tylko ta cena…

  • Dużo jak na tablet, mało jak na dotykowego Ultrabooka z rysikiem.

   • Tomash

    Tez prawda, ale malo kto wyda na taki sprzet 4000-5000 zl.

 • niekrytyKrytyk

  Tablet ważący prawie kilogram? Nie dziwne, że tak słabo się sprzedaje… :P

  • Nie słyszałem o danych sprzedażowych drugiej generacji. Podałbyś źródło?

 • vans

  Prawie 7,5 h na jednym ładowaniu? Dla mnie to bardzo dobry wynik. Mój tablet z andkiem wytrzymuje ledwie 8. A do core i5 mu brakuje.

  • niekrytyKrytyk

   Mój 4 kg laptop wytrzymuje 3 godziny…

 • Bart

  Rysik w Venue 11 Pro został poprawiony – a digitizer działa znakomicie – w Venue 11 mamy rysik aktywny. Rozpoznający stopnie nacisku. Pierwsza wersja była FATALNA – obecna jest GENIALNA – i moim zdaniem jest tak samo dobry jak w Surface – a mam porównanie bo znajomy ma Surface Pro 2. W Venue 11 Pro – poprawiono soft do digitizer’a – i obecnia działa świetnie.
  Dodatkowy akumulator zaś powoduje, że mój V11P dziala po zadokowaniu ponad 12 godzin. Co w podróży czesto bywa nieocenione.

  Dell Venue 11 Pro ma też więcej akcesorjów – jak Klawiatura MOBILE – która bije na głowę Type Cover – zwłaszcza jak chcemu użyc tabletu jako ultrabook’a – Mobile Della ma dodatkowy akumulator i co ważne same klawisze są ZNACZNIE lepsze, mają świetny skok, touchpad jest bardzo wygodny i precyzyjny. Klawiatura MOBILE zmienia nam tablet w ultrabook’a – po zadokowaniu niemusimy się posiłkowac Kick Standem – bo mamy normalny ultrabook.

  Do tego odpowiednik Touch Cover 2 – dla Venue 11 czyli Etui SLIM – też jest lepsze, klawisze mają lepszy “skok” sa precyzyjniejsze i znacznie lepiej sie na nich pisze, w SLIM mamy też touchpad.

  Do tego doskonały dok na biurko – 3xUSB 3, HDMI, DisplayPort, Ethernet – przychodze do pracy, dokuje tablet – mam komputer z Core i3, 4GB RAM (można miec też 8GB) i 128 GB SSD – do doku mam podłączony monitor, mysz, klawiaturę i sieć po Ethernecie – normalny PC. Wychodzę – zabieram tablet.

  W bezpośrednim porównaniu Venue 11 pro ma trochę lepszy ekran niż Surface Pro 2.

  Venue 11 Por jest też TAŃSZY i co wazne – nie zawsze potrzebujemy Core i5 – ja wybrałem Core i3 – bo mi wystarcza – a pracuje DŁUŻEJ niż Core i5.

  Ja sam miałem dylemat i po porównaniu obydwu modeli – wybrałem Dell Venue 11 Pro – więcej akcesorów z genialnma klawiatura Mobile z dodatkowym akumulatorem. ZDEJMOWANY tył – wymiana akumulatora czy dysku SSD na wiekszy/szybszy sprowadza się do zdjecia obuduwy i tyle. Jest cieńszy i lżejszy niż SP2, ma troche lepszy ekran, serwis w Polsce, zakup w Polsce na Fakturę VAT. Wyglada tez zgrabniej niż SP2 – który jest taki klockowaty :)

  Zwłaszcza jak kupujemy na firmę – i mamy zamiar pracować na tablecie to Venue 11 pro jest lepszym wyborem – masa akcesorów, pełna dostepnośc w Polsce, możliwośc odliczenia VAT, serwis, gwarancja. Wysztko to czego brakuje SP2. Jakby to miął – to może.

  • Miałem przez Tydzień Venue 11 Pro z i5 i mam nieco odmienne wrażenia. Po pierwsze nie zachwyciła mnie jakość wykonania i wszechobecny plastik.
   Po drugie, SP2 miał dużo lepsze odwzorowanie kolorów i gamut, co jest dla mnie ważne – często przygotowuję materiały do druku. Po trzecie – nie wyobrażam sobie obecnie kupna dużego tabletu bez kickstanda. Po czwarte, narzędzia diagnostyczne dla baterii wyliczyły, że przez ten tydzień wytrzymywał średnio 6 h na ładowaniu. W Przypadku SP2 osiągamy ok 7,5 h. Klawiatury slim nie miałem, więc nie porównam. Miałem natomiast dok klawiaturowy i moim zdaniem takie rozwiązanie zupełnie mija się z celem. Z dokiem waży to prawie 2 kg i ma sporo ponad 20 mm. Za mniejsze pieniądze mogę mieć dotykowego Ultrabooka 16 mm grubości i 1,2 kg wagi. Nie zgodzę się też co do akcesoriów. Mamy tutaj Type Cover, Touch Cover, Power Cover, dok na biurko, moduł Bluetooth do odpinanej klawiatury, myszkę Arc Touch Mouse i kilka innych ciekawych akcesoriów. Nie wspominając o dodatkowym porcie USB w ładowarce.

   Zgodzę się natomiast, że jesli ktoś bierze to na firmę, to dużo bezpieczniejszym rozwiązaniem jest Dell z polskiej dystrybucji. I w żaden sposób nie chcę krytykować DV11P (to świetne urządzenie) – po prostu świadomie wybrałem SP2 uznając, że lepiej spełnia moje wymagania estetyczno-techniczno-użytkowe :)

   • Tomash

    Dla fetyszystów metalu, aluminium czy innego magnezu obudowa to wystarczający powod ;) ja tej mody nie rozumiem.

    • niekrytyKrytyk

     Albo po prostu dla osób, które lubią coś więcej niż tani, źle spasowany plastik.

 • Bart

  Ja porównywąłem ekrany i użyełm kalibratora X-Rite – w moim przypadku lepszy okazał się V11P – nie wiem – może jest to spowodowane “rozrzutem” ekranów. Na “oko” też V11P miał lepszą jakość. Może trafiłem na trochę gorsze egzemplaże. Ale w paru recenzjach tez na to zwrcali uwagę.

  Co do doku – mi tablet musi zastąpić laptopa, i musze miec dobrą klawiaturę, niestety klawiatury do Surface sa dośc słabe – sporo muszę się “opisać’ a to klawiatura Dell’a bije na głowę klawisze Microsoftu. Kolejna sprawa to czas pracy – czesto działam w terenie i nie mam jak naładować sprzętu – dodatkowy akumulator w doku V11P jest nie oceniony – w moim przypadku tablet wytrzymuje mi 15 – 16 godzin. Wersja z Core i5 (ta z mocniejeszym Core i5 i 8 GB RAM) znajomemu wytrzymuje 12 godzin. Zaś versja z Atom’em Bay Trail to długo dystansowiec :) – rekord znajomej przedstawicielki handlowej to ponad 19 godzin.

  Co do jakości wykonania to nie mam zastrzeżeń – tylna klapa mogła by byc lepiej spasowana – ALE – jest zdejmowana – wiec można to wybaczyć. Zdejmowany tył mnie użekł :) samodzielna wymiana akumulatora? Dysku SSD ? SUPER :)

  Co do akcesoriów – ja kupowałem / zmawiałem tablet w Listopadzie – i wtedy Surface Pro nie mial dostępnych akcesoriów – a V11P mial, zwłaszcza zalezało mi na obydwu lawiaturach Slim i Mobile – Co więcej Dell dał mi w gratisie dok na biurko :) :) I co wazne dla mnie było – Dell Polska miał je od ręki dostępne.
  Zaś SP2 miał dostepny tylko Type Cover. a jak usiłowałem załatwić Surface Pro 2 to się nie dało. Zupełnie jak by nikt nie chciał moich pieniędzy :) nie małych dodam :)

  Tak czy inaczej – zgadzam się, że tu decydują niuanse i gust.

  A nawieksza satysfakcja było dla mnie to : siedzę ze znajomymi w knajpie – dzwoni telefon, awaria – wyciagam tablet, łączę się, zaczynam działać. A znajomi z iPAD’ami, Androidami z niedowierzaniem i opadem szczęki obserwują jak łączę się zdalnie, odpalam narzędzia diagnostyczne i załatwiam sprawę. :) :) Po czym mówię do niech – Zdziwieni? Ja mam prawdziwy sprzęt a nie zabaweczki do robienia słit foci na fejsa :)
  A większość miała i tablet i laptop.

  Miny pełne niedowierzania – wspaniały widok :) – obecnie połowa chyba znajomych już się przesiadła na tablety z Windows 8 a reszta ma zamiar. Normalny, pęłnowymiarow PC w postaci tabletu – POTĘGA – i nie musimy targac laptopa do pracy i tabletu do zabawy.

  • Dokładnie tak. Ludzie są w szoku widząc tablet na którym odpalony jest jednocześnie Photoshop, Illustrator, Visual Studio, okienkowy zdalny pulpit, 20 okien przeglądarki i wszystko pracuje bez najmniejszego laga czy przycięcia.

 • uru28

  Święta recenzja.Modecom 1010 robi u mojej mamy właśnie za stację roboczą i świetnie się sprawdza.Czekam na ASUSA T200 ,zobaczymy co pokaże,ale jednak więcej niż 10″ jest wskazane do tygodnie pracy z Win…

  • Moja mama Ma wersję RT i też w zupełności jej wystarcza. Czasem podpina myszkę i telewizor przez HDMI.

   • raven

    Surface RT, tablet dla starych ludzi. I innych osób, które myślą, że to pełny Windows. A potem załują kupna.

 • Seweryn

  Może jest tu jakiś grafik co używał surface pro do obróbki graficznej w photoshopie i się wypowie? Można odpalić photoshopa CS i zbrush?

  • Photoshop CC śmiga jak marzenie, a po doinstalowaniu sterownika WACOMA działa też różnicowanie siły nacisku. Sketchbook Pro też działa elegancko. zbrush odpalałem, ale nie używam tego narzędzia, więc ciężko wypowiedzieć się co do komfortu pracy.

 • niekrytyKrytyk

  To takie pytanie na szybkości? Potrzeba na to jakieś etui na tył? Nie rysuje się? Nie za ciężkie jak na tablet?

  • Rysuje się jak każdy metal jeśli zaczepi się o coś ostrego/twardego, ale nie jest to problem na tyle duży, żeby pakować urządzenie w etui. Klawiatura typu cover w zupełności wystarcza – do ochrony ekranu. Pleców chronić nie trzeba.

   Jestem przeciwnikiem pakowania tabletów w etui/futerały. Cienkie urządzenie zamienia się w nieporęcznego potworka…

   • raven

    Skoro się rysuje, to etui jednak potrzebne, tak?

 • raven

  W tekście nie ma prawie nic o grach. Nie mówię o grach ze sklepu Windowsa tylko o normalnych grach na PC. Jak chodzi na tym Diablo III, Titanfall czy CoD? Grywalne? Można podłączyć pada? Na Atomach to raczej nie marzę o graniu, ale na Core i5 powinno dać radę. Tylko grzać może się strasznie.

  • To prawda, niestety ostatnio w jakiekolwiek gry (z wyjątkiem 2048) grałem w podstawówce ;) Wiem, że Tom Warren na średnich ustawieniach detali i rozdzielczości grał w Titanfalla używając Xboxowego pada USB – nie było problemów z nadmiernym grzaniem się – wentylatory dają radę.

   Co do pozostałych gier – niestety nie mam pojęcia, ale skoro Titanfall dał radę, z innymi też nie powinno być problemu.

   • raven

    Jak pociągnie titanfalla to czego chcieć więcej ;)

 • Bart

  Dlatego ja się cieszę, ze V11P ma tył z tworzywa i na dodatek tylna “klapa” jest zdejmowalna – jak porysuje to wymienię. No i mimo wszystko tworzywo jest “mniej” podatne na zarysowanie – a przynajmniej znacznie mniej widać rysy niż na metalu.

  Ja bardzo cenię etui i doki – ale to kwestia co i jak robimy. Dla mnie dok z klawiaturą i touchpadem to konieczność – jak sie bawię to “oddokowuję” :) ale w pracy to najczęściej z dokiem.

  Co do wagi i grubości – wcześneij miałem laptopa, który i tak ważył więcej :) – więc tablet z dokiem czy etui to pikuś jest.

  Gry – na moim Venue 11 Pro grałem w Crysis 3 :) – TAK – DA SIĘ :) ale musiałem obniżyć detale i to mocno – nie oszukujmy się – nowe, wymagające gry nie są na tablet.

  Mój Core i3 dał radę – ja podłączyłem Myszę und Klawisze – Pady sa dla mięczaków :) prawdziwi twardziele używaja tylko yszy i Klawiatury :) – tak na serio to nie mam pada, a po za tym w FPP, Strategie oraz Point & Click na padzie gra się nie wygodnie.

  Testowałem też mój Joystick (Saitek X52 Pro Flight System) z dodatkowym Rudder Pedal – taki Flight Simulator, X-Plane działa doskonale, a w niektórych grach zarzucano mi cheaty :) – cóż jak latamy samolotem czy śmigłowcem “na joyu” a konkurencja na myszy i klawiszach to szans nie mają :)

  Ogólnie w Diablo 3 to spokojnie pogramy. ALE nie ma sie co oszukiwać, ze ędziemy mieć jakośc jak na 780GTX :)

 • krzysztof

  Czy mozna np. acronisem lub innym programem zrobic obraz systemu w Surface Pro 2 na np. dysk zewnetrzny ?

  Na alledrogo jest oferta niewiele ponad 3k zl. z faktura 0% vat. Warto brac sp2 z tej aukcji ?

  • Oczywiście można :)

   Paul Thurrott opisuje to w szczegółach tutaj:
   http://winsupersite.com/windows-8/windows-81-tip-use-system-image-backup

   Sama cena jest dobra. Do tego jednak jeszcze “trzeba” dokupić klawiaturę. A czy warto brać Z TEJ aukcji, to nie odpowiem, bo… się boję ;) Nigdy nie polecę (z czystym sumieniem) kupowania poza oficjalnymi kanałami. Sam tak kupiłem SP2, ale nie odważę się zaproponować tej metody innym, bo to troszkę loteria.

 • Bart

  Ja bym zrobił inaczej – w Niemczech są firmy, które wysyłają do Polski – radzil bym tam kupić. Jak mamy blisko do granicy to polecam się wybrać na przyklad do MediaMarkt :) – Wejdź na stronę mediamark.de i mają w ofercie SP2 i może Ci je wyśla do Polski :) Ja tak kupiłem troche sprzętu i nigdy nie było problemów. Moim zdaniem to znacznie bezpieczniejsza metoda niż zakupy na allegro lub w USA.

  Jak nie chcesz kombinować to kup Venue 11 Pro z Core i5 4300 do tego 4 lub 8GB RAM oraz 128, 256 i 512 GB dysk SSD. Zaletą V11P jets to, ze kupujesz w Polsce, z Polską gwarancją, dostaniesz Fakturę VAT. Możesz też mieć Gwarancję Next Busines Day – czyli to serwisant przyjeżdża do Ciebie :) i naprawia sprzęt na miejscu.

  Oba sa podobne – V11P ma obudowę z tworzywa – ale zdejmowany tył, jest lżejszy od SP2. Ma wymienny akumulator i dysk. Ekrany sa podobne.
  Dell Venue 11 Pro ma też mozliwość zakupu z Modemem 3G – ja potrzebuję modemu – i był to jeden z powodów dla których nie kupiłem Surface Pro 2 – drugi to problemy z zakupem, Gwarancją i uzyskaniem Faktury VAT.

  Każdy dysk twardy mozna “sklonować” – a pod Windows NIE MA absolutnie problemu – w końcu mamy normalny Windows :) Ja akurat mam słuzbowego Norton Ghost 15.0 – ale Acronis tez zadziała.

  • raven

   autor pisał, że można zamówić w Microsofcie – to chyba najpewniejsza droga.

 • Bart

  NIE – zamawiając w Microsoft – Masz OGRANICZONĄ Gwarancję – a kupując w Niemczech Masz Gwarancję EUROPEJSKĄ.

  Pamiętajmy, że Unia wymogła by na terenie EU obowiązywala jedna Gwarancja – czyli kupie w Polsce a moge naprawiać w Hiszpani. :)

  Do tego w Niemczech mamy odpowiednik Polskiej Niezgodności Towaru z Umową – a sprawy odpowiedzialnosci sa regulowane Dyrektywą Unijną.

  Dlatego najlepiej kupić w Niemczech – bo mamy prawa praktycznie identyczne jak w Polsce. Kupując w USA czyli bezpośrednio w MS – niestety nie.

  • Dlaczego ograniczoną gwarancję, skoro towar kupowany przez polski Microsoft jest z NIEMIEC?

   Dostajesz normalną dwuletnią gwarancję door2door.

 • kashiash

  Bart
  Prosze o odpowiedź na kilka pytań
  jaki tam jest dysk zamontowany ? zwykle 2.5 ssd, czy inny jaki?
  czy mozna samodzielnie wymienic pamiec na wiekszą ?

  gdzie kupiles komplet klawiatur z dockiem ? i ile zaplaciles za nie ?

 • Bart

  Kashiash – dysk do SSD w standardzie M.2 długość 60 mm – w moim przypadku to LiteON – wydajnosc to 530 Mega odczyt i 420 Mega Zapis – tak wychodiz z testów.
  Dysk mozna wymienić – odkręcamy śrubkę i wyjmujemy :)

  Pamięć RAM – NIE – jest wlutowana na stałe – więc musimy zamówić odrazu wersję z 8GB RAM

  CENy – ja kupowałem w zeszłym roku i zapłaciłem POTWORNY :) podatek od nowości. Do tego w Polsce, na Fakturę VAT – mój Venue 11 kosztował 3050 zł + VAT – a Klawiatura / Dok Mobile – 850 zł + VAT.

  NA dziś – dell OBNIŻYŁ cenę Doku Mobile do 650 zł Z VAT :) wię o 350 zł – qr… strasznie przepłaciłem. Sam Tablet też jest tańszy :) ale o ile to Ci nie powiem, najlepiej Zadzwoń – w Marcu znajomy kupował 5 sztuk z dokami mobile i dostał 30% rabatu :)

  Jeśli tak jest to OK – bo ja chciałem kupić w Microsoft USA – a nie w Polskim MS – w Grudniu nie było SP2 dostępnego w Polskim oddziale MS.

 • Azawakh

  Ile to cudo kosztuje? Mimo braków zwiększających mobilność jak moduły 3G/LTE, GPS ten tablet hybrydowy może naprawdę dobrym uzuzpełnieniem kompurera PC jak i zastepcą laptopa. Naprawdę ciekawy sprzęt.

  • 900$ w wersji podstawowej. Nie ma go w dystrybucji PL, ale można zamówić przez polski Microsoft i będzie kosztował 880 EUR – w wersji 64 GB bez klawiatury.

   Ja natomiast kupiłem używany (przez 3 tygodnie, bez śladów użytkowania) w wersji 128 GB z klawiaturą Type Cover za… 2500 PLN.

   • kashiash

    a ten uzywany to gdzie dorwales? ebay ? bo raczej nie alledrogo ;(

    jaka jest mozliwosc podlaczenia go do zwyklego monitora ?

    • Ja kupiłem na allegro – co jakiś czas coś się pojawia.

     Do monitora przez mini display – w razie czego są przejściówki na hdmi czy VGA.

 • sinlocked

  Przymierzam się do zakupu tabletu z windowsem 8. I pod kątem specyfikacji Dell Venue 11 Pro jednak wymięka przy Surface Pro 2.
  O czym się nie pisze to to, że procesory zastosowane w Dell’u to i3 i i5 z końcówką Y, które to są wyposażone w gorsze układy graficzne niż układ i5 4200U lub i5 4300U w Surface Pro 2. Odpowiednio Intel HD 4200 w stosunku do Intel HD 4400. A różnice w takich na przykład grach są znaczące. Co nie jest oczywiście dla mnie głównym priorytetem, jednak mimo wszystko jest dość znaczące.
  Każdy może zobaczyć różnicę w osiągach w podanych niżej linkach:

  http://www.notebookcheck.pl/Intel-HD-Graphics-4400.91984.0.html

  http://www.notebookcheck.pl/Intel-HD-Graphics-4200.93338.0.html

  Dodatkowo dużym plusem Surface Pro 2 jest rysik i ekran w technologii Wacom. Pisanie ze na Dellu już jest ok ( po aktualizacji ) niczego nie zmienia. Wacom to Wacom.

  Klawiatura jaką biorę pod uwagę to Power Cover z wbudowanym akumulatorem, więc minusy z Touch Cover odpadają.

  Jedyny problem jaki jest z Surfacem to jego dostępność w Polsce. W i-sklepie niestety jest tylko wersja ze starszym procesorem (i5 4200U). Ale przy obecnych cenach Della w Polsce to można tylko parsknąć śmiechem, za ceny jakie proponują przy dużo gorszych układach od Surface Pro 2.

  • Dokładnie tak. Oczywiście nie każdemu potrzebna moc SP2, ale wydajnościowo znacznie przewyższa serię Y.

 • kongi

  Piotr a byłbyś tak miły i podał link/hint jak się można dogrzebać do surface na Microsoft Polska ? Można przypadkiem u nich akcesoria same oprócz tabletu znaleźć ?
  Bo taki np amazon.uk niestety nawet nie chce klawiatur do nas wysyłać :)

  • Przez stronę nie da się kupić. Trzeba skontaktować się z działem sprzedaży i załatwić to indywidualnie.

 • Bart

  W Venue 11 mamy rysik aktywany – który jest bardzo precyzyjny, wersja A01 – ma fenomenalną czułość na nacisk – sam byłem bardzo sceptycznie nastawiony – zwłaszcza po wpadce z pierwszą wersją.

  Obecna wersja – Dell wymienił wszystkie staren an wersję A01 – w niczym nie ustępuje Wacom’owi – porównywałem z SP2 i nie było problemów. Zwłaszcza reakcja na nacisk działał genialnie.

  Dla mnie Core i3 jest wystarczający – tablet musi działać długo – a Surface Pro 2 nie wytrzyma mi tyle co Venue 11 Pro z Core i3 – zaś z Klawiaturą / Dokiem Mobile mój V11P działa ponad 12 godzin.

  Granie – do prostych – “dotykowaych” gier wystarczy – a do grania w poważne gry mam stacjonarny komputer z Core i7 oraz z GTX780 – który znacznie lepiej się sprawdza.

  Jak ktoś chce grać – to niech kupi LAPTOP z mocna kartą graficzną a nie tablet. Do normalnej pracy Core i3 spokojnie wystarcz, nie wspominając o Core i5.

 • sinlocked

  Nie wiem czy wiesz ale dobry układ graficzny przydaje się nie tylko w grach ale też w Photoshopie i innych programach graficznych. Patrzę na układy jako całość a nie tylko przez pryzmat gierek.

  • Szczególnie w nowych wersjach Photoshopa, które dość silnie potrafią wykorzystywać GPU.

   Ma to jednak znaczenie tylko przy obróbce dużych plików lub dużych ich ilości. Do podstawowej obróbki grafik wielkości webowej, wystarczy i3 z 4200.

 • Bart

  Dokładnie – jeśli ktos chce obrabiać i używac PhotoShopa “na powaznie” to NIE kupi tabletu. Od tego mamy laptopy / ultrabooki ze znacznie mocniejszymi podzespołami.

  Ja sam uzywam tabletu – do PODGLADU – np. schematów z CAD, jak robie zdjęcie to podłączę Lustrzankę i podgladnę zdjęcie – ale “poważna” obróbka – to w domu na odpowiednio skalibrowanyn i mocnym sprzecie a nie na tablecie :)

  Ostatnio znajomy uzył mojego tabletu w szybkiej i z zaskoczenia sesji fotograficznej – miał aparat, 2 obiektywy i mój tablet – ALE – finałowa obróbkę to już w studiu robil – A do takiej “zgrubnej” i szybkiej – to nawet Core i3 w zupełności wystarczy.

  Rysik w Dell’u miodzio :) – przed momentam odkryłem, że mogę przeprogramować dwa przyciski na stylusie :) ustawiłem sobie po swojemu :) i normalnie myszy nie potrzeba :)

  • Ja korzystam z PS CC i Illustrator CC jako jednych z wielu narzędzi pracy i 4300U z 4400 HD jeszcze nigdy nie sprawiły kłopotów.

   • kashiash

    a składałeś panoramę z 40 rawów zrobionych nikonem 800D ? i potem dopieszczałeś efekt końcowy na kilku warstwach ?

    • Nie miałem okazji, ale pracowałem na pliku 2 GB z ponad 150 warstwami i montowałem oraz renderowałem wideo 4K. Rendering i zapisywanie plików w Photoshopie było wolniejsze niż na mocnej stacji roboczej, ale nie spowodowało żadnych errorów/zwiech/dyskomfortu.

 • kashiash

  a tak powaznie to nie ma co sie licytowac Panowie. Jednemu starczy Surface, innemu dell, inny was oleje i kupi transformeta t100 i tez bedzie zadowolony. a wiekszośc oleje ich wszystkich i kupi albo ipada, albo xperie Zx, albo jakis tablet z biedronki i tam tez angry birdsy zadziałają …

 • Bart

  Róznica mięcey Core i3 oraz Core i5 w tabletach jest pomijalna – mi się zdażyło otwierać duże schematy, a raz musiałem “ingerować” w schemat domu w ArchiCadzie – dało się – i nawet mój core i3 z 4 GB RAM’u dał radę.

  Podobnie rendery – kodowanie Video też robiłem, ale to masakra – nie ma znaczenia czy mamy i3 lub i5 – nawet na Vaio Tap z Core i7 to tez była “rzeźba” :)

  Ale to sytuacje awaryjne – jak mam coś robić na poważnie to mam stacjonarkę.

  Dla mnie równie istotny co moc jest czas pracy – a tu Surface Pro 2 oraz Venue z Core i5 wypadają bardzo słabo. Dlatego Core i3 z dokiem jest dla mnie idealny – 12 godzin pracy.

  Najchętniej to bym zintegorwał Core i5 z jakimś GTX760 i do tego Atom Bay Trail :) – jak robimy spokojnie to 9 godzin Atoma – a jak potrzebujemy mocy to mamy i7 z GTX :) – pytanie ile taki tablet by kosztował – bo Vaio Tap z i7 to grubo powyżej 1200$

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona