5G logo
źródło: ZTE

Stany Zjednoczone wciąż uznają ZTE jako zagrożenie bezpieczeństwa narodowego

Historia konfliktu ZTE z interesami i oczekiwaniami Stanów Zjednoczonych jest nawet dłuższa niż ta z Huawei. Przez lata niewiele w tej kwestii się zmieniło, choć blokady handlowe bardziej dotknęły tego drugiego producenta.

Reklama

ZTE pod lupą Federalnej Komisji Łączności

Federalna Komisja Łączności (FCC) podtrzymała swoją opinię, że ZTE powinno być uznawane jako zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego USA. Nowy raport poprzedzony był 11-miesięcznym dochodzeniem, w toku którego stwierdzono, że sprzęt telekomunikacyjny produkowany przez ZTE może być używany do szpiegowania amerykańskich firm i konsumentów.

smartfon ZTE Blade 20 5G smartphone
ZTE Blade 20 5G (źródło: ZTE)

Huawei i ZTE mogą być szerzej znane jako firmy produkujące smartfony, ale na całym świecie są jednymi z czołowych dostawców sprzętu sieciowego 5G. Mniej zurbanizowane regiony USA polegają niemalże wyłącznie na rozwiązaniach ZTE i Huawei podczas łączenia się z internetem. Nic dziwnego, że FCC obawia się dalszego rozwoju tych firm na terenie Stanów Zjednoczonych, bo oznaczałoby to praktycznie uzależnienie struktury sieci 5G od chińskich firm.

Reklama

Jak precyzuje Bloomberg, Federalna Komisja Łączności zakazała wykorzystywania pieniędzy ze specjalnego funduszu USF na zakup sprzętu od ZTE lub Huawei. USF (Universal Service Found) co kwartał zbiera pieniądze płacone przez amerykańskich konsumentów amerykańskim operatorom telefonii komórkowych. Przeznaczane są one na rozwój sieci, również w obszarach mniej rozwiniętych.

ZTE nie zgadza się z opinią FCC

Jak można się było domyślić, zarówno Huawei, jak i ZTE, zaprzeczają zarzutom jakoby miałyby być zagrożeniem dla bezpieczeństwa amerykańskich obywateli.

FCC jest jednak nieprzejednane, powołując się na fakt, że ZTE nie zaprzeczyło, że istnieje prawo, które pozwala komunistycznemu rządowi Chin zmuszać firmy w tym kraju do szpiegowania amerykańskich konsumentów i firm, i dzielenia się tymi informacjami z chińskim rządem.

ZTE jest jednym z najważniejszych dostawców sprzętu telekomunikacyjnego dla słabiej zurbanizowanych części USA

Co ciekawe, najnowsze oświadczenie Federalnej Komicji Łączności nie wspomina już Huawei. W sprawie tego producenta będzie toczyć się osobna sprawa – firma sama zwróciła się do FCC o dokonanie rewizji opinii agencji na temat bezpieczeństwa wykorzystywanych rozwiązań telekomunikacyjnych.

Koniec końców, aktualnie to Huawei jest w gorszej sytuacji niż ZTE. Tego pierwszego producenta wciąż obowiązują krępujące biznes ograniczenia handlu z USA, zaś ZTE nie ma takich barier – firma została w pewien sposób „ułaskawiona” przez prezydenta Trumpa, który wstawił się za ZTE u Federalnej Komisji Handlu.

Sporo może się zmienić po zmianie warty na fotelu prezydenckim w USA. 20 stycznia urząd ten przejmuje Joe Biden. Na razie nie ma żadnych przesłanek, które wskazywałyby, jaką politykę obierze on względem Huawei i ZTE.

Więcej w temacie:

 1. Najlepsze jest to, że wszystko opiera się na domysłach bez dowodów.Chińskie firmy „mogą” szpiegować Amerykańskie firmy oraz Amerykańskiego konsumenta a USA zapomina, że robi to od lat.Właśnie teraz mamy dlatego ogłoszoną Epidemię a jeszcze trochę to ludzi będą skazywać za to, że „Mogą” być niebezpieczni dla otoczenia.Alergik w tych czasach będzie miał przerypane bo zaraz ktoś mu zarzuci, że „Może” być zagrożeniem dla życia osób postronnych.Każdy zapomina, że oddychanie tym samym powietrzem zanieczyszczonym przez spaliny i różne inne ustrojstwa skraca wszystkim życie i jakoś nikt sobie z tego nic nie robi.Mają to gdzieś ale ogłosili Epidemię więc wszyscy muszą cierpieć z tego powodu.
  Zobaczymy co będzie się działo w lutym 2021 roku gdy na grypę dziennie choruje 15 tysięcy osób.Czy wszyscy zostaną zakwalifikowani do COVID-19?
  Za to wszystko odpowiada USA i ich nagonka na Chiny dlatego czekam na odpowiedź Azjatów w każdej dziedzinie technologii a nic nie będę kupował od Amerykanów bo wiem co za tym wszystkim stoi i dlaczego ta Epidemia musiała zostać ogłoszona mimo tego, że dla mnie jej nie ma.
  I tak mój punkt spojrzenia na obecne realia się nie liczy a człowiek przez takie zachowania i obostrzenia osób piastujących wysokie stanowiska czuje się jak obcy w swoim własnym kraju.
  Ludzie więcej w ciągu wielu lat ucierpieli z powodu zanieczyszczonego powietrza, grypy sezonowej oraz chemii w żarciu niż ten COVID-19 może uczynić a straszą dalej.Dla mnie COVID-19 jest kolejnym patogenem, z którym przyjdzie nam żyć a jeżeli chodzi o 5G Huawei i ZTE odpowiadają za ponad połowę patentów w tej dziedzinie.Zresztą Chiny od tego roku zaczynają dominować już jeżeli chodzi o całkowitą ilość zgłoszonych patentów na cokolwiek, tak że żegnamy USA, które robiło wszystko w ciągu ostatnich lat by ich rodzime firmy mogły nachapać się jak najwięcej kasy z powodu stosowania wysokich marż.
  Od dawna przyświeca mi hasło „Lichwy nie będę wspierał gdy nie jestem do tego zmuszony”.

  1. Trafiłeś w sedno, ale posypie się fala hejtu od chamskiej siły niewyedukowanych mas i reszty mentalnych meneli który piszą tu i na podobnych portalach, że jesteś antyszczepionkowiec, antycovidowiec, antyUSA i powinieneś założyć foliową czapeczkę.

  2. Jasne, że bez dowodów. Huawei też miał być niewinny, a teraz nawet w Polsce rozpoczął się proces o szpiegostwo jednego z chińskich pracowników, do spóły z Polakiem. To, że nikt nie pokazuje nam tych dowodów, świadczy o tym, że mało w tej sprawie znaczymy, a nie, że ich nie ma.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama