ZTE zapowiada premierę pierwszego na świecie smartfona z aparatem pod ekranem

Mimo że smartfony już od dawna oferują bardzo zaawansowane rozwiązania, to producenci nie spoczywają na laurach i cały czas przekraczają kolejne granice. Następny krok ku przyszłości zrobi ZTE Axon 20 5G, który będzie pierwszym, oficjalnie zaprezentowanym smart-telefonem na świecie z aparatem ukrytym pod ekranem.

ZTE zapowiada premierę ZTE Axon 20 5G

Już spory kawałek czasu temu zarówno Oppo, jak i Xiaomi ujawniły, że pracują nad technologią, pozwalającą ukryć aparat do selfie i rozmów wideo pod taflą wyświetlacza. Pierwszy z ww. producentów nawet pokazał prototyp smartfona z tym rozwiązaniem na pokładzie, lecz jednocześnie nie odważył się zapowiedzieć, kiedy taki smart-telefon mógłby zadebiutować na rynku.

Wygląda więc na to, że to właśnie ZTE Axon 20 5G będzie pierwszym, oficjalnie zaprezentowanym smartfonem z aparatem pod ekranem. ZTE zapowiedziało, że zaprezentuje go w Chinach już 1 września 2020 roku.

zapowiedź premiery ZTE Axon 20 5G teaser launch
ZTE zapowiada premierę ZTE Axon 20 5G – pierwszego na świecie smartfona z aparatem ukrytym pod wyświetlaczem (źródło: ZTE Weibo)

W czerwcu br. pojawiły się informacje, że Visionox rozpoczął masową produkcję technologii, pozwalającej ukryć aparat pod taflą wyświetlacz. Bardzo prawdopodobne, że jako pierwsze zastosuje ją w komercyjnie dostępnym smartfonie właśnie ZTE. Na razie nie ma bowiem informacji, aby na podobny krok zdecydował się też inny producent.

Specyfikacja ZTE Axon 20 5G

ZTE nie udało się jednak utrzymać tego smartfona w ścisłej tajemnicy aż do premiery, bowiem jeszcze przed oficjalną prezentacją informacje na jego temat ujawniła chińska agencja certyfikująca TENAA.

Dzięki niej wiemy, że smartfon – oprócz aparatu o rozdzielczości 32 Mpix, ukrytego pod ekranem – zaoferuje wyświetlacz OLED Full HD+ o przekątnej aż 6,92 cala i proporcjach 20,5:9 ze zintegrowanym zeń czytnikiem linii papilarnych, a także ośmiordzeniowy procesor o maksymalnej częstotliwości taktowania 2,4 GHz z modemem 5G oraz od 6 GB do 12 GB RAM i od 64 GB do 256 GB pamięci wbudowanej z możliwością rozszerzenia przy pomocy karty microSD o maksymalnej pojemności 2 TB.

Specyfikacja ZTE Axon 20 5G obejmie również poczwórny aparat 64 Mpix + 8 Mpix + 2 Mpix + 2 Mpix na panelu tylnym, Dual SIM i akumulator o pojemności 4120 mAh z obsługą technologii szybkiego ładowania przez port USB-C. Smartfon będzie pracować pod kontrolą systemu Android 10.

TENAA podaje także, że urządzenie ma wymiary 172,1×77,9×7,9 mm i waży 198 gramów.