Reklama
choroba maska maseczka koronawirus COVID-19
fot. vperemencom / Pixabay

Dostałeś SMS, że „zostałeś wytypowany do kwarantanny domowej”? Nie daj się nabrać!

Jeśli dostałeś SMS, w którym jest napisane, że „zostałeś wytypowany do kwarantanny domowej”, powinieneś uważać. Jeżeli bowiem zastosujesz się do wskazówek w wiadomości, możesz stracić pieniądze.

Reklama

W obecnej sytuacji, w której warunki dyktuje pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 i COVID-19, wszystkim jest ciężko. Wiele osób jest zamkniętych w domach na przymusowej kwarantannie i cały czas ich liczba się zwiększa. Przestępcy postanowili to wykorzystać, aby się wzbogacić.

Dostałeś SMS, że „zostałeś wytypowany do kwarantanny domowej”? Nie daj się nabrać!

Serwis Niebezpiecznik donosi, że od wczoraj Polacy otrzymują wiadomość SMS, w których nadawca o nazwie Kwarantanna pisze, że użytkownik tego numeru został wytypowany do kwarantanny domowej.

Wszystko na pierwszy rzut oka wygląda wiarygodnie, ponieważ w SMS-ie podany jest także link, za pośrednictwem którego można pobrać aplikację Kwarantanna domowa. Pomaga ona monitorować, czy dana osoba faktycznie się izoluje i jednocześnie odciąża służby, które to sprawdzają osobiście.

zostałeś wytypowany do kwarantanny domowej SMS
Dostałeś SMS, że „zostałeś wytypowany do kwarantanny domowej”? Nie pobieraj aplikacji z linka! (źródło: Niebezpiecznik)

Po kliknięciu w zamieszczony w wiadomości SMS link, użytkownik przenoszony jest do witryny, która łudząco przypomina stronę aplikacji Kwarantanna domowa w Sklepie Google Play. Wiarygodności dodaje jej fakt, że podano jej rzeczywistego twórcę, tj. Ministerstwo Cyfryzacji, a także ocenę – identyczne dane widnieją przy prawdziwej aplikacji w Sklepie Google Play, więc można się nabrać.

zostałeś wytypowany do kwarantanny domowej SMS aplikacja Kwarantanna domowa
źródło: Niebezpiecznik

Nie można jednak na to pozwolić, ponieważ po kliknięciu „Zainstaluj” z serwerów Amazona pobrana zostanie aplikacja podstawiona przez oszustów. Jak informuje serwis Niebezpiecznik, ma ona na celu kradzież pieniędzy z rachunków bankowych, aczkolwiek nie podaje, w jaki sposób.

Nie ma to jednak żadnego znaczenia – jeśli dostałeś SMS, w którym jest napisane, że „zostałeś wytypowany do kwarantanny domowej”, powinieneś go jak najszybciej skasować. Warto też powiadomić najbliższych i znajomych o tym nowym oszustwie, ponieważ wiele osób może się na nie nabrać. W obecnej sytuacji taka wiadomość wygląda bowiem bardzo wiarygodnie, lecz służby w rzeczywistości wcale nie powiadamiają w ten sposób, że ktoś musi odbyć kwarantannę domową.