Reklama
Zdjęcie autorstwa Andrea Piacquadio z Pexels

Dzwoni numer 22 104 37 05? Odbierz, to ważne!

Nie odbierasz połączeń z nieznanych numerów? Nie jesteś sam. W przypadku podanego w tytule numeru +48 22 104 37 05 należy jednak zrobić wyjątek. Dzwoni do Ciebie Sanepid – z bardzo ważną informacją.

Reklama

Nikt nie lubi odbierać nieznanych numerów

Połączenia z numerów stacjonarnych, najczęściej z miejscowości sporo oddalonych od naszego miejsca zamieszkania, kojarzą się bardzo źle. Odbierając, najczęściej usłyszymy natrętnego telemarketera, który zaprosi nas po odbiór darmowej nagrody, jaką rzekomo otrzymaliśmy, ot tak po prostu. Zdarzają się również połączenia od ankieterów i te najmniej przyjemne, kiedy to bank dzwoni poinformować, że znowu zalegamy z ratą kredytu.

Nie dziwi zatem wcale, że bardzo wiele osób w ogóle nie odbiera nieznanych numerów. Z uwagi na trwający stan epidemii warto jednak zapisać w pamięci telefonu jeden z nich: +48 22 104 37 05. Jeśli zadzwoni, przekaże nam istotną wiadomość dotyczącą naszego zdrowia.

Dzwoni +48 22 104 37 05? Jesteś na kwarantannie!

Do tej pory, o nałożeniu kwarantanny, informowali pracownicy lokalnego Sanepidu. W ostatnich dniach, w związku ze znacznym wzrostem zachorowań na Covid-19, telefoniczne powiadamianie wszystkich objętych kwarantanną stało się niemożliwe.

By sprostać nowej sytuacji, wprowadzono kilka zmian w systemie informowania o kwarantannie. Jednym z nich jest brak kontaktu ze strony Sanepidu z członkami rodziny osoby zakażonej. Jeśli jeden z domowników otrzymał pozytywny wynik testu PCR na SARS-CoV-2, pozostali automatycznie powinni poddać się kwarantannie, bez zawiadamiania.

Kolejną, bardzo istotną zmianą, jest wykorzystanie automatycznego systemu telefonicznego IVR, do informowania o kwarantannie. Począwszy od 31 października, telefoniczna wiadomość do osoby objętej kwarantanną, zostanie przekazana automatycznie, bez udziału pracownika Sanepidu.

Jeżeli zostałeś wpisany do systemu EWP i ciąży na Tobie obowiązek kwarantanny, otrzymasz połączenie z numeru stacjonarnego +48 22 104 37 05.

Po odebraniu, automat poinformuje Cię o tym, że podlegasz obowiązkowi kwarantanny i powinieneś zainstalować w smartfonie aplikację Kwarantanna domowa. Przekaże również informacje o możliwości pobrania stosownego zaświadczenia.

Nie zgadzasz się z decyzją? Zadzwoń!

Jeżeli jesteś przekonany, że nie powinieneś zostać objęty kwarantanną, a zaistniała sytuacja jest pomyłką, zgłoś to Sanepidowi dzwoniąc na dedykowaną infolinię. Nie jest to jednak wspominany wyżej numer, a inny: +48 22 250 01 15. Numer systemu automatycznego nie służy do oddzwaniania.

Z uwagi na dynamiczny rozwój epidemii Covid-19 w Polsce, rozsądnym będzie zapisanie numeru +48 22 104 37 05 w książce telefonicznej smartfona. Dzięki temu na pewno nie przegapimy tej istotnej wiadomości.