czytnik e-booków czytnik ebooków Rakuten Kobo Clara 2E
źródło: Rakuten Kobo

Legimi podnosi ceny za abonament

Jak widać książki mogą zdrożeć nie tylko w formie fizycznej przez realne czynniki ekonomiczne, w tym drogi papier. Podobny los może spotkać też ich cyfrowe odpowiedniki. Od teraz za abonament w Legimi przyjdzie Wam zapłacić więcej.

Legimi z nowym cennikiem

Czytając skróconą ofertę subskrypcyjną Legimi, trudno nie odnieść wrażenia, że dla fanów rozrywki pisanej jest to świetna oferta. Ponad 160 tysięcy e-booków, audiobooków i synchrobooków (cyfrowa książka, którą można czytać i słuchać na przemian), jeden abonament na cztery urządzenia, 7-dniowy okres próbny oraz możliwość wgrywania i czytania własnych e-booków wewnątrz aplikacji to zalety, obok których niełatwo przejść obojętnie. Okazuje się, że w 2023 roku za te przyjemności trzeba zapłacić trochę więcej niż dotychczas.

strona główna legimi 2023
Fragment strony głównej Legimi w 2023 roku
Gdy w 2017 roku po raz ostatni zmienialiśmy cennik w Legimi, katalog abonamentowy liczył niespełna 40 tys. tytułów (obecnie 180 tys.), a nasza przygoda z książkami do słuchania dopiero się zaczynała. Nie było jeszcze subskrypcji na Kindle, książek papierowych, które można nabywać nawet 50% taniej, a nasze aplikacje miały znacznie mniej przydatnych funkcjonalności. Po ponad 5 latach nadszedł czas, by nieco skorygować ceny. Artur Wasilewski, Marketing Manager

Od 28 grudnia 2022 roku subskrybenci Legimi dzielą się na dwie grupy – tych, którzy opłacali stary abonament oraz nowych użytkowników. Ci pierwsi nadal płacą 32,99 złotych za miesiąc zwykłego abonamentu lub 39,99 złotych za wariant z audiobookami oraz synchrobookami, pod warunkiem, że wciąż będą go opłacać. „Świeżakom” przyjdzie natomiast wydać 39,99 złotych za same e-booki lub 44,99 złotych za opcję rozszerzoną.

Na szczęście serwis ma rekompensatę dla nowych użytkowników

Dla subskrybentów Legimi serwis oferuje dodatkowe punkty w Klubie Mola Książkowego. Dłużsi stażem użytkownicy otrzymują równowartość 5 złotych w Klubie, które mogą wydawać nie tylko na e-book czy audiobooki, ale również na tradycyjne książki pachnące celulozą. Nowi abonenci otrzymają dwukrotnie większą kwotę do wydania. Punktami można opłacić nawet 50% zamówienia, a powyżej 50 złotych firma pokrywa koszty wysyłki.

Przy szybkiej kalkulacji wygląda to następująco:

  • Użytkownicy przed 28.12.2022 – 395,88 złotych/rok (pakiet podstawowy), 479,88 złotych/rok (pakiet rozszerzony) + 60 złotych w KMK,
  • Użytkownicy po 28.12.2022 – 479,88 złotych/rok (pakiet podst.), 599,88 złotych/rok (pakiet roz.) + 120 złotych w KMK.

Wygląda więc na to, że wciąż najbardziej opłacało się być subskrybentem do końca zeszłego roku. Z drugiej strony opłacający abonament według cennika mogą odczuwać presję, aby nie rezygnować z oferty, nawet jeżeli ostatnio nie mają czasu na czytanie, inaczej przepadnie im zniżka.

Miejmy tylko nadzieję, że na następną podwyżkę przyjdzie nam czekać kolejne 5 lat, a może nawet więcej.