Zdjęcia Google mają odświeżony edytor, ale najlepsze filtry trafią tylko do płacących za Google One

Zdjęcia Google, zaraz obok Map, to chyba najczęściej aktualizowana aplikacja tego dewelopera. Co rusz dodawane są nowe funkcje. Dotąd były one darmowe dla wszystkich, ale teraz Google dzieli swoje dobro na lepszych i lepsiejszych.

Zaktualizowany edytor wideo

W ubiegłym roku Google dość mocno zmodyfikowało funkcje edytora fotografii w aplikacji Zdjęcia. Dzięki kilku prostym trikom można szybko wzbogacić pamiątki z wakacji o żywsze kolory czy lepszy kontrast. Teraz deweloper wprowadza zmiany w edytorze wideo.

Nowy edytor filmów pozwala na przycinanie kadrów, eliminowanie efektu trzęsącej się ręki, obracanie materiałów, dodawanie filtrów i dostosowywanie kontrastu, nasycenia i temperatury kolorów – a to nie wszystkie opcje. W sumie zastosowano ich ponad 30.

Aktualizacja w pierwszej kolejności udostępniana jest użytkownikom systemu iOS, zaś korzystający ze smartfonów na Androidzie, będą musieli poczekać na nowości jeszcze kilka tygodni.

Animated GIF showing a phone with a video of a dog on the screen. The phone scrolls through granular edits to apply to the video.

Funkcje edycji zdjęć z Pixela – o ile zapłacisz

Ciekawa aktualizacja dotyczy ulepszonych funkcji edycji zdjęć, z których dotąd mogli korzystać wyłącznie posiadacze smartfonów Google Pixel. Nie otrzymają ich jednak wszyscy, a tylko ci, którzy opłacają subskrypcję Google One. O jakie opcje chodzi?

Zmiany dotyczą funkcji opartych na technologii uczenia maszynowego: rozmywania tła portretu już po zrobieniu zdjęcia oraz tzw. Światła portretowego, które pomaga lepiej doświetlić twarz na zdjęciu portretowym – również już po jego wykonaniu, i to nawet w sytuacji, w której powstało ono w trybie innym niż portretowy.

Animated GIF showing a phone with an old photo of a baby on it while the Portrait Light setting is being applied to enhance the lighting.

Oprócz tego, członkowie Google One mogą używać funkcji Blur i Color Pop (dostępnych dla wszystkich) także dla większej liczby ludzi na zdjęciach. Dodatkowo, płacący za usługę Google, będą mieli dostęp do innych, nowych efektów opartych na uczeniu maszynowym. Dzięki nim, otrzymają filtry, których próżno szukać w aplikacji u osób poprzestających na używaniu Zdjęć Google bez połączenia z Google One.

Animated GIF showing two photos of a beach; one is static while the other has new lighting effects applied to it that enhance it.

Czy tego typu zagranie Google jest fair? Nie jest to okradanie darmowych użytkowników z niezbędnych funkcji, a rodzaj bonusu dla tych, którzy za Gogole One płacą. Google ma prawo oferować takie dodatki i nie musi czuć się zobowiązane udostępniać ich innym, tak samo jak wcześniej niektóre z tych funkcji były dostępne ekskluzywnie dla smartfonów z linii Pixel, i raczej nikt się nie miał z tym szczególnego problemu.

Ceny Google One w Polsce nie zmieniły się od startu tej usługi. Plany obejmują różne poziomy płatności:

  • 8,99 złotych miesięcznie za 100 GB (89,99 złotych rocznie)
  • 13,99 złotych miesięcznie za 200 GB (139,99 złotych rocznie)
  • 46,99 złotych miesięcznie za 2 TB (469,99 złotych rocznie)