smartfon Sony Xperia Pro smartphone
Sony Xperia Pro (źródło: Sony Xperia)

Sony Xperia Pro pokaże, na co tak naprawdę stać Sony

Sony zawsze starało się tworzyć smartfony, które będą się wyróżniać na tle konkurencji. Mimo że strategia ta nie przynosi spektakularnych efektów, to chętnych na urządzenia tej marki nie brakuje. Japończycy zapowiedzieli dziś kolejny, naprawdę wyjątkowy model – Sony Xperia Pro. Nie jest on jednak skierowany do przeciętnego użytkownika.

Sony Xperia Pro – specyfikacja

Smartfon pod wieloma względami będzie podobny do Xperii 1 II. W tym modelu również zostanie zastosowany m.in. 6,5-calowy wyświetlacz OLED o proporcjach 21:9 i rozdzielczości 4K (3840×1644 pikseli) ze wsparciem dla technologii HDR, ośmiordzeniowy (8x Kryo 858; 7 nm) procesor Qualcomm Snapdragon 865 2,84 GHz z układem graficznym Adreno 650 i modemem 5G Snapdragon X55, 8 GB RAM, potrójny aparat główny 3x 12 Mpix + 3D iTOF, pojedynczy 8 Mpix na przodzie, frontowe głośniki stereo, akumulator o pojemności 4000 mAh i 3,5 mm złącze słuchawkowe.

Sony zaprezentowało Xperię 1 II. To pierwszy smartfon tej marki z modemem 5G i optyką ZEISS

Sony Xperia Pro nie bez powodu ma jednak dopisek „Pro” w nazwie. Smartfon jest bowiem skierowany do profesjonalistów przede wszystkim z branży filmowej i fotograficznej. Jak informuje producent, urządzenie wyposażono w złącze HDMI (!), aby przesyłać do niego obraz w rozdzielczości 4K (na przykład z profesjonalnego aparatu lub kamery), a następnie, przy pomocy technologii 5G mmWave, transmitować go w czasie rzeczywistym do innych sprzętów. Pomagać ma w tym zastosowanie w sumie aż 16 anten przy wszystkich czterech krawędziach, aby uzyskać zasięg 360° w sieci 5G. Sony zadbało też o to, żeby sygnał bez problemu przenikał przez obudowę – wykonano ją z materiału o niskiej stałej dielektrycznej.

Japończycy pomyśleli również o tym, aby Sony Xperia Pro się nie przegrzewała, gdyż negatywnie wpłynęłoby to na wydajność i jakość połączenia z siecią piątej generacji. Temperatura ma być trzymana w ryzach dzięki zastosowaniu arkusza grafitowego, komory parowej i szczeliny powietrznej – pozwoli to skutecznie odprowadzać ciepło z wnętrza smartfona.

smartfon Sony Xperia Pro
Sony Xperia Pro (źródło: Sony)

Sony Xperia Pro jest także wyjątkowa za sprawą dodatkowego klawisza na prawej (patrząc od przodu) krawędzi, za pomocą którego można uruchomić „określone aplikacje”. Smartfon zaoferuje też dwa razy więcej pamięci flash (typu UFS) niż Xperia 1 II, tj. 512 GB. Do tego nie zabrakło slotu na kartę pamięci w formacie microSD (do 1 TB).

Sony Xperia Pro – cena, dostępność

Producent poinformował, że smartfon wciąż nie jest gotowy – nadal znajduje się „w budowie”. W związku z tym Sony nie podało jego sugerowanej ceny ani szczegółów na temat dostępności w sprzedaży.

Źródło: Sony Xperia, Sony, Engadget