(fot. Google)

YouTube – nowa opcja spodoba się rodzicom, ale nastolatkom już niekoniecznie

Google zapowiedziało, że YouTube niebawem zyska nową funkcję. Skierowana będzie ona dla rodziców starszych dzieci i nastolatków.

Reklama

Nowe narzędzia nadzoru dla rodziców

Po ponad trzech latach od premiery na amerykańskim rynku, w 2018 roku w Polsce uruchomiono platformę YouTube Kids, która przeznaczona jest dla najmłodszych widzów. Dzięki temu, dzieci mają dostęp do wyselekcjonowanych treści, a rodzice z pewnością są spokojniejsi, gdy ich pociechy korzystają z internetu.

Natomiast teraz Google skupiło się na nieco starszych widzach. Firma poinformowała, że w ciągu najbliższych miesięcy udostępni narzędzia w wersji beta, dzięki którym rodzice będą mogli umożliwić dzieciom i nastolatkom korzystanie z YouTube za pomocą nadzorowanego konta Google.

YouTube
(fot. Google)
W ciągu ostatniego roku współpracowaliśmy z rodzicami i ekspertami z całego świata nad takimi kwestiami jak bezpieczeństwo i rozwój dzieci oraz ich kompetencje cyfrowe, aby opracować rozwiązanie dla rodziców starszych dzieci i nastolatków.

Rodzic otrzyma możliwość nałożenia ograniczeń, które będą dotyczyć widocznych materiałów. W założeniach ma to pozwolić na zablokowanie dostępu do filmów niekoniecznie przeznaczonych dla młodych osób, których nie brakuje na platformie Google.

Trzy różne ustawienia nadzoru

W celu ułatwienia konfiguracji nowego narzędzia, rodzice będą mogli wybrać jedną z trzech wcześniej przygotowanych opcji. Jak możemy przeczytać w oficjalnym komunikacie, dostępne będą następujące ustawienia:

  • Odkrywaj – opcja przeznaczona dla dzieci, które są gotowe na wyjście poza YouTube Kids. W ramach tego ustawienia dostępny jest szeroki wachlarz filmów odpowiednich dla dzieci powyżej 9 lat – np. vlogi, tutoriale, filmy o grach, klipy muzyczne, wiadomości i treści edukacyjne.
  • Zobacz więcej – zasadniczo znajdują się tu treści dla widzów powyżej 13 roku życia. To ustawienie umożliwia oglądanie jeszcze większej liczby filmów oraz transmisji na żywo z tych samych kategorii, które są dostępne w przypadku opcji „Odkrywaj”.
  • Większość treści na YouTube – ta opcja zawiera niemal wszystkie filmy dostępne w serwisie, ale z wyjątkiem filmów z ograniczeniem wiekowym. Daje ona również dostęp do materiałów poruszających wrażliwe tematy odpowiednich wyłącznie dla starszych nastolatków.

Jak już wcześniej wspomniałem, z szykowanych nowości z pewnością będą zadowoleni rodzice, natomiast nastolatkowie już niekoniecznie. Obawiam się, że szybko znajdą oni sposób na obejście ograniczeń, aby móc oglądać te „ciekawsze” filmy. Mimo wszystko, brawa dla YouTube, że chociaż stara się coś zrobić w kierunku ulepszenia serwisu, z którego korzystają miliony młodych widzów.