Google YouTube
fot. freestocks.org / Pexels

YouTube dla Androida ze wsparciem odtwarzania wideo w 4K HDR

Po wielu latach ograniczeń, Google umożliwi użytkownikom Androida na oglądanie filmów na YouTube w rozdzielczościach wyższych od 1440p. Treści w 4K będziesz mógł odtwarzać nawet na niewielkim ekranie w rozdzielczości HD.

Reklama

Ograniczenia aplikacji YouTube

Wielu twórców prezentujących swoje dzieła na portalu YouTube dokłada wszelkich starań, aby charakteryzowały się one jak najwyższą jakością. Używają profesjonalnego sprzętu i wykonują pracochłonną obróbkę, żeby oglądający mógł cieszyć się niesamowitymi obrazami. Niestety, często treści dochodzące do oczu widzów odbiegają jakością od początkowego produktu.

Na właściwości filmów widocznych na naszych ekranach wpływ ma wiele technicznych ograniczeń. Jednym z najważniejszych jest z pewnością wolne połączenie internetowe, potrafiące zmienić dopieszczone przez twórcę wideo w klatkujący pokaz ogromnych pikseli. Nie bez znaczenia pozostaje również rozdzielczość wykorzystywanego przez nas ekranu, ale także płatne subskrypcje, umożliwiające dostęp do treści w wyższych rozdzielczościach, dopiero po uiszczeniu odpowiednich opłat.

Do niedawna na parametry oglądanych na YouTube filmów wpływ miał też odgórny limit, uniemożliwiający użytkownikom Androida odtwarzanie tytułów HDR w rozdzielczościach wyższych niż 1440p. Ograniczenie występowało nawet w przypadkach, gdy oryginał został opublikowany w jakości 4K lub wyższej. Co ciekawe sytuacja dotyczyła jedynie użytkowników Zielonego Robota.

Android dogania iOS

Jak donosi Android Police, aplikacja YouTube na Androida przestała odstawać od jej odpowiednika na iOS i zaczęła oferować możliwość oglądania filmów w rozdzielczościach dochodzących do 2160p (4K) wraz z obsługą HDR. Oczywiście, aby cieszyć się realizacjami w takiej jakości, musimy wybrać wideo oryginalnie umieszczone na portalu w rozdzielczości 4K lub wyższej i oferujące HDR. Aby to sprawdzić, wystarczy wybrać podczas odtwarzania filmu opcję „Jakość” – jeśli spełnia on wspomniane wymagania, w pojawiającym się oknie powinny pojawić się następujące pola do wyboru:

Nowość umożliwia nawet oglądanie wideo 4K na urządzeniach z ekranami o znacznie mniejszych rozdzielczościach, np. 720p, co nie ma jednak najmniejszego sensu i niepotrzebnie zużywa pakiet internetu. Opisywana funkcja w aplikacji YouTube powinna być już dostępna na wszystkich urządzeniach z systemem Android, bez względu na kraj pochodzenia lub wersję aplikacji.