YouTube aplikacja
(fot. pexels.com)

Nowa funkcja YouTube ułatwi integrację widza z twórcą

Platformę YouTube jeszcze parę lat temu każdy kojarzył wyłącznie z filmami, jednak Google w ostatnim czasie stara się stworzyć jak największą konkurencję w sektorze transmisji nadawanych na żywo. W tym celu dodaje kolejne funkcje, które mają ułatwić streamerom i ich widzom wspólne korzystanie z serwisu. Tym razem padło na Q&A.

YouTube ułatwia organizowanie Q&A

Pamiętam czasy, gdy każdy znany mi twórca na YouTube robił swoją serię Q&A, w której odpowiadał na pytania zadanie przez widzów w komentarzach pod wyznaczonym filmem. Teraz jednak, wraz z ciągle rosnącą popularnością nadawania na żywo, odpowiadanie na pytania w filmach coraz częściej odchodzi do lamusa i popularni twórcy wolą odpalić transmisję i to tam przeprowadzić Q&A.

YouTube wychodzi więc cały na biało i ogłasza dodanie nowej funkcji, która ma ułatwić przeprowadzanie sesji pytań i odpowiedzi na żywo. Nosi ona nazwę „Live Q&A” i polega na utworzeniu nowej zakładki czatu (obok normalnego czatu na żywo i topczatu), generowanej wraz z rozpoczęciem przez streamera sesji Q&A.

Jak to działa?

YouTube zaprezentował działanie nowej funkcji w specjalnym filmie oraz poście na blogu Google. Aby rozpocząć sesję Q&A, twórca musi w panelu transmisji na żywo kliknąć ikonę plusa pod czatem i wybrać opcję „Rozpocznij sesję pytań i odpowiedzi”. Następnie musi podać tekst, który będzie wyświetlony u góry czatu dla wszystkich uczestników transmisji.

Po utworzeniu sesji widzowie będą mogli zadawać pytania, a nadający na żywo będzie mógł przypinać je na czas udzielania odpowiedzi. Jeśli natomiast streamer zdecyduje się zakończyć sesję, będzie w stanie to zrobić za pomocą przycisku „Zakończ sesję pytań i odpowiedzi”. Możliwe jest też zgłaszanie nieodpowiednich pytań.

Dodatkowo w poście na blogu Google udzielił odpowiedzi na kilka pytań. Dowiadujemy się z nich między innymi, że moderatorzy czatu nie będą w stanie zarządzać pytaniami w sesji Q&A, ale użytkownicy z permisjami Menadżer lub Edytor już tak. Ponadto ilość pytań zadanych przez widzów w jednej sesji jest nielimitowana, ale po przekroczeniu liczby 200 najstarsze po prostu przestaną się wyświetlać.

Spoko?