Xiaomi stworzy naprawdę tani smartfon z obsługą sieci 5G

Smartfonów wspierających sieć 5G jest obecnie niewiele. Najczęściej to specjalne wersje topowych, drogich modeli. Xiaomi zamierza to jednak zmienić, wprowadzając na rynek naprawdę tanie urządzenie, który pozwoli wykorzystać sieć nowej generacji.

Smartfony z 5G są drogie

Jesteśmy dopiero na początku wdrażania technologii 5G. Minie jeszcze kilka lat, gdy dostępność urządzeń, jak i samej sieci, wejdzie na poziom, z którego będzie mogło skorzystać większość osób. W Polsce aktualnie prowadzone są wczesne testy (np. w Toruniu), a smartfony z 5G niezbyt są widoczne na sklepowych półkach. W związku z tym, sieć nowej generacji wciąż pozostaje tylko ciekawostką.

Wiceprezes i dyrektor ds. strategii ZTE, Wang Xiang, wyjaśnił. że ceny są wysokie przez koszty produkcji, które są znacznie wyższe niż urządzeń obsługujących tylko 4G. Na przykład, w smartfonach wymagane jest zastosowanie o 50% więcej anten, które swoje kosztują. Ponadto, producenci mogą obecnie stosować wyższe marże ze względu na brak realnej konkurencji – mała liczba urządzeń z 5G.

Pierwszy smartfon z 5G w Polsce już do kupienia – Huawei Mate 20 X 5G

Oczywiście obecna sytuacja z czasem ulegnie zmianie. Wang Xiang twierdzi, że ceny smartfonów obsługujących sieć 5G zbliżą się do poziomu cen urządzeń z modemami 4G już za rok, w drugiej połowie 2020 roku.

Tani smartfon Xiaomi z 5G

W nadchodzącym roku powinniśmy zobaczyć kilka urządzeń ze średniej półki, które zostaną wyposażone w 5G. Z kolei już w 2021 roku w sprzedaży może pojawić się naprawdę tani model.

Lei Jun, dyrektor generalny Xiaomi, wierzy, że jego firmie za dwa lata uda się wprowadzić tani smartfon 5G. Ma on kosztować około 1000 juanów, czyli w bezpośrednim przeliczeniu – 560 zł. Najpewniej to takie urządzenia, a nie flagowce, przyczynią się do prawdziwej popularyzacji technologii 5G. Tym bardziej, że to właśnie niedrogie smartfony cieszą się sporą popularnością w ofertach operatorów komórkowych.

Warto dodać, że Xiaomi ma ambitne plany związane ze smartfonami 5G. Podczas prezentacji wyników finansowych za trzeci kwartał 2019 roku, firma zapowiedziała, że w 2020 roku pojawi się co najmniej 10 modeli z obsługą sieci nowej generacji. Początkowo ich sprzedaż raczej nie będzie zbyt wysoka, a to ze względu na dostępność samej sieci. Z czasem jednak modele 5G powinny stać się jednym z filarów działu smartfonów, odczuwalnie wpływając na przychody Xiaomi.

Polecamy również:

Apple podobno wierzy w naprawdę dużą sprzedaż iPhone’ów z 5G

źródło: Gizmochina