smartfon ZTE Axon 10 Pro
ZTE Axon 10 Pro (fot. ZTE)

Dlaczego smartfony z modemami 5G są takie drogie? ZTE wyjaśnia

5G dopiero raczkuje, ale w niedalekiej przyszłości (tj. za kilka lat) dostęp do sieci nowej generacji powinna mieć większość użytkowników. Producenci nie chcą jednak przegapić swojej szansy i już zaczęli wprowadzać na rynek smartfony z modemami 5G – Huawei Mate 20 X 5G można kupić nawet w Polsce (za 4299 złotych). Wszystkie są jednak (bardziej lub nieco mniej) drogie. Starszy wiceprezes i dyrektor ds. strategii ZTE wyjaśnił, dlaczego tak jest.

Huawei Mate 20 X 5G jest jedynym, dostępnym w Polsce smartfonem z modemem 5G. Aktualnie jego zakup jest jednak średnio opłacalny, jeśli dla kogoś najważniejsza jest obsługa sieci 5G, gdyż żaden z operatorów nie udostępnił jej szeregowym klientom. Wszyscy prowadzą testy – Play zaplanował bardziej otwarte w Toruniu, aczkolwiek nie ma tu mowy o komercyjnym uruchomieniu 5G, a „5G Ready” się nie liczy.

Reklama

Oprócz Huawei, swoje smartfony z modemami 5G wprowadzili na rynek także Samsung (Galaxy S10 5G), LG (V50 ThinQ 5G), Xiaomi (Mi Mix 3 5G) i ZTE (Axon 10 Pro 5G). Jak nietrudno się domyślić, wszystkie są high-endami, bowiem obsługa sieci nowej generacji to nowość, na którą mogą sobie pozwolić tylko najbardziej zamożni klienci.

Jak tłumaczy starszy wiceprezes i dyrektor ds. strategii ZTE, Wang Xiang, ceny smartfonów z modemami 5G są tak wysokie, bowiem koszty ich produkcji są znacznie wyższe niż urządzeń obsługujących tylko 4G. Dla przykładu, trzeba w nich zastosować o 50% więcej anten, które swoje kosztują. Istotnym czynnikiem jest także to, że modemy 5G wciąż nie są masowo produkowane, a taka „elitarność” zawsze przekłada się na wyższą cenę pojedynczego produktu.

Wang Xiang jednak optymistycznie patrzy w przyszłość. Według niego ceny smartfonów obsługujących sieć 5G zbliżą się do poziomu cen urządzeń z modemami 4G już za rok, w drugiej połowie 2020 roku. Taki scenariusz jest jak najbardziej prawdopodobny, gdyż podobne prognozy przedstawił w maju 2019 roku również Yang Chaobin z Huawei.

Przy okazji warto wspomnieć, że pierwszym nie-highendem z modemem 5G może być Samsung Galaxy A90 5G. Można się jednak spodziewać, że i tak będzie drogi, gdyż już cena Galaxy A80 wynosi 2899 złotych, więc następny w kolejności model zostanie wyceniony jeszcze drożej.

Źródło: MyDrivers