Dziwne, ale może się udać. Xiaomi projektuje smartfon z ruchomym aparatem fotograficznym

Xiaomi jest jednym z producentów smartfonów, które wyjątkowo chętnie patentują nowe, interesujące rozwiązania. Najnowszy pomysł Chińczyków wydaje się być lekarstwem na zniekształcenia kadrów w zdjęciach obiektywem szerokokątnym.

Reklama

Szeroki kąt bez zniekształceń

Jednym z minusów korzystania z obiektywu ultraszerokątnego w smartfonie jest konieczność pogodzenia się z widocznymi zniekształceniami obrazu. Nawet korzystając z pomocy algorytmów i oprogramowania aparatu, nie da się oszukać fizyki. Obiektywy o tak niewielkich gabarytach nie są wstanie poradzić sobie z przekłamaniami na zdjęciach. Xiaomi znalazło na to pewien sposób.

Patent Xiaomi (fot. Lets Go Digital)

Nowy patent wprost od producenta z Chin wskazuje na projekt specjalnego aparatu fotograficznego w smartfonie, który składałby się z dwóch, ruchomych obiektywów. Podczas wykonywania zdjęć w trybie szerokiego kąta, soczewki byłyby odrobinę wypychane z modułu aparatu tak, by zwiększyć pole widzenia i zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia zniekształceń.

Wizualizacja patentu Xiaomi (fot. Lets Go Digital)

Obszerna dokumentacja wspomina o wykorzystaniu dwóch aparatów, z których żaden nie byłby ultraszerokokątny. Łączeniem obrazów zajęłoby się oprogramowanie, co nie powinno sprawiać żadnego problemu współczesnym smartfonom.

Szkice patentowe wskazują, że do osiągnięcia zamierzonego efektu trzeba będzie trzymać smartfon w odpowiedniej pozycji (pionowo), ale nie wyklucza się także rozmieszczenia aparatów w pionie, by do odpowiedniego efektu obrócić urządzenie do pozycji horyzontalnej.

Wizualizacja patentu Xiaomi (fot. Lets Go Digital)

Patent, który ma szansę na realizację

Zwykle patenty składane do odpowiednich instytucji zajmujących się zastrzeganiem praw do różnych technologii nie mają długiego życia. W tym wypadku Xiaomi ma szansę na realizację swojego pomysłu, i to z jednego ważnego powodu.

Obecnie producenci smartfonów przestali rywalizować w kategorii najszybszych procesorów i największej pamięci RAM. Cały czas trwają jedna walki na polu najlepszych aparatów fotograficznych. Gdyby rozwiązanie Xiaomi okazało się bardziej wydajne, a co chyba ważniejsze dla producentów – tańsze, miałoby ogromne szanse na powszechne zastosowanie w urządzeniach codziennie używanych przez miliardy ludzi. Xiaomi rozbiłoby bank, gdyby na polu fotografii mobilnej udało się wytyczyć nową ścieżkę rozwoju.