MIUI 12
źródło: Xiaomi

Xiaomi anuluje aktualizację do MIUI 12 dla kilku popularnych smartfonów

Xiaomi oficjalnie zaanonsowało MIUI 12 Global blisko siedem miesięcy temu i sukcesywnie udostępnia aktualizację kolejnym smartfonom ze swojego portfolio. Nieoczekiwanie producent jednak poinformował, że nie otrzyma jej kilka popularnych smartfonów, mimo wcześniejszych zapowiedzi.

Reklama

W ubiegłym miesiącu Xiaomi podało, że na koniec września 2020 roku z MIUI aktywnie korzystało 368,2 mln użytkowników na całym świecie. Części z nich już udostępniono MIUI 12, natomiast wciąż wiele osób czeka na aktualizację. Okazuje się jednak, że posiadacze kilku popularnych smartfonów jednak jej nie otrzymają, pomimo wcześniejszych zapowiedzi.

Xiaomi anuluje aktualizację do MIUI 12 dla kilku popularnych smartfonów

Co prawda najnowsza wersja autorskiej nakładki Xiaomi nie wprowadza rewolucyjnych zmian, bo większość odnosi się do jej wyglądu i tego, jak zachowuje się interfejs, jednak jest w niej kilka rzeczy ważnych z punktu widzenia użytkownika, m.in. większa kontrola prywatności.

Duża część smartfonów otrzymała już aktualizację, lecz wciąż w kolejce jest wiele modeli. Nieoczekiwanie wypadło jednak z niej kilka urządzeń – Xiaomi poinformowało bowiem, że posiadacze Redmi 6A, Redmi 6, Redmi 7 i Redmi Y3 nie dostaną najnowszego wydania interfejsu (a co za tym idzie, również kolejnych).

MIUI 12 harmonogram aktualizacji roadmap
Smartfony Redmi 7, Redmi 6, Redmi 6A i Redmi Y3 jednak nie otrzymają aktualizacji do MIUI 12 (źródło: Xiaomi)

Xiaomi zarzeka się, że decyzja o anulowaniu aktualizacji dla czterech smartfonów marki Redmi została podjęta z uwagi na problemy z kompatybilnością i wydajnością nowego oprogramowania.

To dość standardowe wytłumaczenie w tego typu przypadkach, lecz użytkownicy mimo wszystko mogą być rozczarowani takim obrotem spraw, ponieważ podczas prezentacji MIUI 12 Global, gdy podano harmonogram udostępniania aktualizacji, wymieniono w nim również smartfony Redmi 7, Redmi 6, Redmi 6A i Redmi Y3, więc dano nadzieję ich właścicielom na aktualizację – a teraz ją im odebrano.

Szczególnie urażeni mogą poczuć się użytkownicy modeli Redmi 7 i Redmi Y3, ponieważ nie mają one szczególnie długiego stażu na rynku (zadebiutowały – odpowiednio – w marcu i kwietniu 2019 roku). Cóż, Xiaomi już od jakiegoś czasu coraz mniej przykłada się do kwestii aktualizacji i anulowanie jej dla aż czterech smartfonów jest kolejnym tego przykładem.