Xiaomi Pilot - grafika promocyjna
Xiaomi Pilot - grafika promocyjna (źródło: xiaomi)

Zobacz, jak autonomiczny samochód Xiaomi radzi sobie w zwykłym ruchu ulicznym

Firma Xiaomi na zorganizowanej przez siebie konferencji ujawniła postępy prac badawczo-rozwojowych na technologią autonomicznej jazdy – Xiaomi Pilot. Przyjrzyjmy się, jak wozy jednego z największych producentów smartfonów reagują na przeszkody na drogach.

Nad czym pracuje Xiaomi?

Xiaomi zwołało konferencje prasową w związku z dokładnie 500 dniami, które minęły od momentu, gdy założyciel oraz CEO Xiaomi – Lei Jun zapowiedział, że pierwsze samochody tej firmy zobaczymy na ulicach za niecałe 3 lata. Prace zapowiedziane teraz przez firmę nad Xiaomi Pilot mają związek z planami wprowadzenia na rynek własnego samochodu.

Lei Jun oświadczył, że firma zainwestuje 3,3 miliarda RMB (równowartość ~2,23 miliarda złotych) w pierwszą fazę badań i rozwoju swojej technologii autonomicznej jazdy. Marka już stworzyła na te potrzeby zespół składający się z ponad 500 światowej klasy specjalistów.

Xiaomi Pilot
technologia Xiaomi Pilot (źródło: xiaomi)

Lei Jun powiedział, że Xiaomi Pilot to technologia tworzona od podstaw przez zespół specjalistów. Xiaomi opracowuje więc autorską technologię autonomicznej jazdy, obejmującą wszystkie kluczowe obszary, takie jak rozwój sprzętu i oprogramowania oraz percepcja i pozycjonowanie pojazdu podczas jazdy.

Xiaomi Pilot w akcji!

Firma zapewnia, że ich autonomiczne samochody są zaprogramowane nie tylko do sprawnego poruszania się po drogach. Duży nacisk jest kładziony również na rozwiązania związane automatycznym parkowaniem. Xiaomi przyznaje, że ta funkcja jest obecnie w fazie rozwoju.

Dyrektor Generalny Xiaomi opublikował na swoim Twitterze film przedstawiający pojazd poruszający się dzięki stworzonemu przez firmę systemowi do jazdy autonomicznej:

Trzeba przyznać, że (przynajmniej na filmie) technologia stworzona przez Xiaomi radzi sobie całkiem nieźle. Czy Elon Musk już powinien zacząć się obawiać, że Tesla straci „koronę”?

Lei Jun na konferencji wspomniał również, że Xiaomi planuje stworzyć flotę 140 pojazdów testowych. To dzięki nim technologia Xiaomi Pilot zostanie przetestowana na terenie całego kraju. CEO Xiaomi zapowiada, że wszystkie te działania zmierzają do jednego celu – by w 2024 roku stać się liderem w branży inteligentnych pojazdów elektrycznych.

Niestety wbrew pojawiającym się w sieci nieoficjalnym informacjom, Xiaomi nie zaprezentowało na konferencji prototypu swojego pojazdu, a więc nadal wiemy o nim naprawdę niewiele. Nie wiadomo, czy będzie to samochód zbudowany „od zera” przez firmę, czy też samochód Xiaomi powstanie na bazie modelu, który już można spotkać na drogach.

Trzeba jednak przyznać, że technologia autonomicznej jazdy Xiaomi osiągnęła prawdziwy przełom i to w nieco ponad rok, odkąd w marcu 2021 roku założyciel oraz CEO Xiaomi – Lei Jun zapowiedział początek prac nad Xiaomi Pilot. Chociaż informacji jest jeszcze niewiele, to na pewno plany firmy przykuwają uwagę całej branży.