Xiaomi Loop LiquidColl

Zimno, zimniej, Xiaomi! Oto nowa, wydajna technologia chłodzenia smartfonów

Wydawałoby się, że czasy przegrzewających się smartfonów już dawno minęły, ale producenci procesorów mobilnych wciąż poddają próbie zdolności odprowadzania ciepła w naszych kieszonkowych komputerach. Dlatego Xiaomi opracowało nową technologię chłodzenia smartfonów.

Pozbyć się ciepła raz, a dobrze

Obecnie w smartfonach powszechnie stosuje się metodę schładzania wnętrza urządzenia za pomocą systemu komór parowych. Jest to skuteczne rozwiązanie, ale nie zawsze wystarcza – zwłaszcza, gdy smartfon poddawany jest ekstremalnym obciążeniom, a temperatura na zewnątrz jest wysoka.

Xiaomi wpadło na pomysł, jak uskutecznić schładzanie smartfona, za pomocą technologii Loop Liquid Cool. Zgodnie z zapewnieniami firmy, umożliwia ona nawet dwukrotnie lepsze odprowadzanie ciepła w porównaniu z konwencjonalnymi komorami parowymi. Jest inspirowana rozwiązaniami stosowanymi w przemyśle lotniczym. Na czym polega?

Loop Liquid Cool wykorzystuje zjawiska kapilarne, dzięki którym ciecz chłodząca jest wciągana w rejon wymagający schłodzenia, odparowuje, a następnie jest przechwycana i kierowana do jednokierunkowego kanału, będący częścią układu zamkniętej pętli.

Najważniejsze w układzie jest to, że cyrkulacja ogrzanej pary jest jednokierunkowa. Dzięki zastosowaniu swego rodzaju zaworów, przepływ cieczy przez parownik nie powoduje cofania się gazów z powrotem do rozgrzanych komór.

Czy to rzeczywiście działa?

Owszem, i to na tyle sprawnie, że Xiaomi przetestowało ten model chłodzenia w zmodyfikowanym smartfonie Mi MIX 4. Podczas 30-minutowego testu obciążeniowego, który obejmował grę w Genshin Impact na maksymalnych ustawieniach graficznych i w 60 kl./s, temperatura urządzenia utrzymywała się poniżej 47,7 ℃, a procesor był o 8,6 ℃ chłodniejszy niż w urządzeniu ze standardowym układem odprowadzania ciepła.

Najlepsze jest to, że Loop Liquid Cool nie wymaga aż tyle miejsca w obudowie smartfona, co standardowe komory parowe, a to z kolei powinno przełożyć się na możliwość zastosowania większych baterii i bardziej złożonych modułów aparatu w nadchodzących smartfonach Xiaomi.

Firma planuje wprowadzić nową technologię chłodzenia smartfonów w urządzeniach z drugiej połowy 2022 roku.