smartfon Xiaomi Mi MIX Alpha
Xiaomi Mi MIX Alpha (fot. Damian Grabiński)

A Wy już widzieliście Xiaomi Mi MIX Alpha na własne oczy?

Xiaomi Mi MIX Alpha w pełni zasługuje na miano jednego z najbardziej innowacyjnych smartfonów, które zostały zaprezentowane w 2019 roku, nawet jeśli nie wszedł do regularnej sprzedaży (i raczej nigdy się to nie stanie, a jeśli już to w baaardzo ograniczonej liczbie egzemplarzy). Polski oddział postanowił go pokazać również w Polsce. Widzieliście już?

Xiaomi Mi MIX Alpha

Na widok Xiaomi Mi MIX Alpha niejednej osobie opadła szczęka, ponieważ takiego smartfona nie ma jeszcze na rynku i prawdopodobnie prędko nie będzie. Jego projekt jest bowiem zarówno odważny, jak i zbyt innowacyjny, aby wprowadzić go do regularnej sprzedaży. Xiaomi co prawda zapowiedziało, że zamierza go sprzedawać, podało nawet cenę (19999 juanów, równowartość ~11 tys. złotych), ale nie wiemy, kiedy rozpocznie się przyjmowanie zamówień i ich wysyłka do klientów. Liczba dostępnych egzemplarzy raczej i tak będzie niewielka.

Xiaomi Mi MIX Alpha niemal cały jest ekranem i to nie przesada – gdyby chcieć policzyć współczynnik screen-to-body ratio (powierzchni zajmowanej przez wyświetlacz do powierzchni panelu przedniego), to wyszłoby ponad… 180%. Wynika to z faktu, że ekran pokrywa nie tylko przód, ale też boki i większą część tyłu smartfona. Niewątpliwie wygląda to zjawiskowo, ale mogą pojawić się obawy, czy użytkownicy będą mieli problemy z przypadkowymi, nieintencjonalnymi dotknięciami. Xiaomi jednak o tym pomyślało i tak napisało oprogramowanie, żeby tego uniknąć.

Xiaomi Mi MIX Alpha był też pierwszym, oficjalnie zapowiedzianym smartfonem z aparatem o rozdzielczości 108 Mpix, lecz do mainstreamu wprowadził go dopiero Xiaomi Mi Note 10. Urządzenie to oferuje wiele nietypowych rozwiązań, jak na przykład emitowanie dźwięku poprzez drgania wyświetlacza czy funkcję podglądu kadru na ekranie na panelu tylnym w trakcie robienia zdjęcia typu selfie. Model ten naturalnie ma także modem 5G.

Xiaomi Mi MIX Alpha do zobaczenia w Warszawie

Podczas prezentacji smartfona, Xiaomi poinformowało, że zostanie on wystawiony na widok publiczny w Mi Store’ach. Wydawało się, że dotyczy to wyłącznie Chin, a tymczasem Xiaomi Mi MIX Alpha pojawił się również w salonie w Galerii Mokotów w Warszawie, co zapowiedziano przed tygodniem. Niestety, jest on zamknięty w przezroczystej gablocie i nie można go wziąć do ręki (tego zaszczytu doświadczyli tylko przedstawiciele producenta, którzy pojawili się na dzisiejszym otwarciu sklepu). Mimo wszystko, to być może niepowtarzalna okazja, aby zobaczyć to cudeńko techniki. Dajcie znać, jeśli już widzieliście, a jeśli jeszcze nie, to koniecznie się o to postarajcie, ponieważ nie wiadomo, jak długo będzie dostępny dla publiczności.

Polski oddział Xiaomi zrobił ogromną niespodziankę fanom marki w Polsce i należy to docenić. Cały czas trwają też promocje w Xiaomi Mi Store w Galerii Mokotów z okazji dzisiejszego otwarcia salonu – specjalne oferty będą dostępne do 2 grudnia 2019 roku. Dzisiaj otworzono również sklep w Galerii Rzeszów w stolicy województwa podkarpackiego. Z kolei inaugurację działalności Xiaomi Mi Store w Gdańsku odwołano w ostatniej chwili z przyczyn technicznych.

Nowość: Xiaomi Mi Points

Oto mapa 30 Mi Points – punktów sprzedaży Xiaomi w Polsce

Źródło: informacja prasowa; zdjęcia: Damian Grabiński (ciekawostka: wykonano je Xiaomi Mi MIX 3)