Xiaomi Mi 10 Lite 5G smartphone
Xiaomi Mi 10 Lite 5G (źródło: @Xiaomi)

Xiaomi w Chinach będzie produkować smartfony z 4G tylko do końca roku. Potem przerzuca się na 5G

Dziwnie czyta się o tym, że Xiaomi nie będzie już sprzedawać smartfonów ze zwykłymi modemami 4G w Chinach. To jednak naturalna kolej rzeczy, skoro ostatnie premiery tego producenta i tak dotyczyły smartfonów z 5G.

Tempo, z jakim Chiny adoptuję technologię sieci 5G jest oszałamiające. Większość nowych telefonów, które miały swoją premierę w tym kraju w ciągu ostatnich kilku miesięcy albo miało wbudowany modem 5G, albo przynajmniej miała go jedna z dostępnych wersji urządzenia. Xiaomi trzyma rękę na pulsie i jako jeden z największych producentów urządzeń mobilnych w tym kraju, już teraz jasno określa kierunek swojego rozwoju.

Kurs na 5G, cała naprzód

Lei Jun, współzałożyciel i dyrektor generalny Xiaomi ujawnił niektóre plany na przyszłość firmy. Jego zdaniem 5G zrewolucjonizuje wiele dziedzin, umożliwiając na przykład wideokonferencje w 4K lub 8K, upowszechnienie streamingu gier czy wprowadzenie autopilota do większej liczby samochodów. Mając na uwadze ogromne możliwości wykorzystania sieci 5G, Xiaomi nie chce pozostawać z tyłu.

Co prawda epidemia koronawirusa dość mocno wpłynęła na łańcuch dostaw Xiaomi, powodując tymczasowe przerwy w sprzedaży smartfonów z modemami 5G, ale firma starała się doraźnie temu zapobiegać. W tym celu dofinansowywała swoje fabryki, wydając 250 milionów juanów (~140 mln zł) na zwiększenie produkcji takich modeli.

Co ważne, Lei Jun zapowiedział, że Xiaomi planuje zatrzymać produkcję telefonów z 4G dla Chin, żeby przeznaczyć pieniądze na rozwijanie rynku 5G. Oczywiście brzmi to dość szumnie, ale w samym procesie produkcyjnym zmieni się niewiele – smartfony po prostu będą miały montowane procesory ze zintegrowanymi modemami 5G. Przeobrażeniu ulegnie jedynie odbiór tej marki na rynku chińskim.

Oprócz tego Xiaomi postanowiło mocniej skupić się na urządzeniach Internetu Rzeczy, a ponadto ogłosiło rozpoczęcie prac nad technologią 6G oraz lepszym wykorzystaniem internetu satelitarnego.

Jak na razie są to dość śmiałe obietnice szefa Xiaomi, ale znając determinację chińskiego producenta, ich spora część może się ziścić.

MIUI 12 Global oficjalnie zapowiedziane! Xiaomi podaje rozkład aktualizacji

źródło: gizmochina