Xiaomi Mi 10 smartphone
Xiaomi Mi 10 Twilight Grey (źródło: @Xiaomi)

Xiaomi papuguje iOS 14. W nowej wersji MIUI pojawi się gest stuknięcia w plecki smartfona

Xiaomi przez lata kompletnie nie kryło się z tym, że w kwestii wyglądu i nazewnictwa swoich urządzeń czy też wizualnej reprezentacji nakładki systemowej MIUI, mocno inspiruje się produktami i oprogramowaniem Apple. Chińczycy potwierdzą tę regułę, wprowadzając do swojej wersji Androida obsługę gestu stuknięcia palcem w plecki smartfona, zupełnie jak w iOS 14.

Obsługa smartfona gestami na obudowie to nic nowego

Oczywiście Apple nie wymyśliło koła na nowo, kiedy okazało się, że jedną z nowych funkcji iOS 14 będzie rozpoznawanie gestu stuknięcia palcem w tylną część obudowy iPhone’a i powiązanie go z wykonaniem uprzednio ustalonej akcji. Podobne rozwiązania pojawiały się w telefonach jeszcze sprzed ery ekranów dotykowych, umożliwiając na przykład odrzucenie połączenia za pomocą podwójnego klepnięcia urządzenia przebywającego w kieszeni.

Xiaomi jednak uznało ten pomysł za szczególnie przydatny zwłaszcza teraz, gdy miał on szansę na krótko wyróżnić iPhone’y spośród innych smartfonów na Androidzie. Cóż, tak się nie stanie, bo programiści z Chin już pracują nad tym, by bardzo podobną opcję zaimplementować w nowej wersji nakładki systemowej MIUI 12.

Stuknięcie w plecki smartfona Xiaomi nową funkcją

Nowa funkcja, która ma się wkrótce pojawić w nakładce MIUI jest w gruncie rzeczy niezwykle prosta. Użytkownik może przypisać po jednym działaniu do podwójnego lub potrójnego stuknięcia w tylną część obudowy smartfona.

Ustawienia gestu stuknięcia palcem w MIUI (fot. Slashgear)

Liczba akcji, które można w ten sposób wykonać, na razie jest niewielka. Obecnie testuje się zrobienie za pomocą tego gestu zrzutu ekranu, włączenie latarki, uruchomienie aplikacji aparatu, otwarcie sekcji ustawień lub rozwinięcie panelu powiadomień. Przyszłe aktualizacje MIUI 12 pokażą, czy Xiaomi zdecyduje się do tego grona opcji dodać jeszcze kolejne, na przykład polecenie uruchomienia dowolnej aplikacji.

Google zaimplementowało możliwość wykorzystania gestu stuknięcia w tylną część obudowy smartfona we wczesnym kodzie Androida 11 i jest szansa, że zobaczymy jej wykorzystanie w podobnym czasie, co w iPhone’ach.