HP może zostać sprzedane

Przejęcia nie są niczym wyjątkowym w branży elektroniki, lecz tym razem mamy do czynienia z czymś naprawdę dużym i jednocześnie zaskakującym. Otóż gigant rynku elektronicznego, jakim niewątpliwie jest HP Inc., może zostać sprzedany, ponieważ znalazł się chętny na jego biznes.

W 2014 roku Hewlett-Packard poinformował o podzieleniu swojego biznesu na dwie części. Pierwsza o nazwie HP Enterprise zajęła się obsługą klientów korporacyjnych, oferując im m.in. serwery i dedykowane oprogramowanie. Druga to zaś HP Inc., której działalność jest nam zdecydowanie bliższa, gdyż obejmuje produkcję m.in. komputerów, laptopów, monitorów, drukarek i materiałów eksploatacyjnych dla użytkowników indywidualnych i małych firm.

HP może zostać sprzedane

I to właśnie na HP Inc. znalazł się chętny. Jak informuje The Wall Street Journal, Xerox jest zainteresowany jego przejęciem prawdopodobnie za kwotę przekraczającą 27 miliardów dolarów amerykańskich. Co ciekawe, HP potwierdziło, że od czasu do czasu prowadzono rozmowy z Xerox Holdings Corporation na temat potencjalnego połączenia biznesów i aktualnie zastanawia się, co byłoby wymagane, aby taka transakcja była uzasadniona. Amerykanie jednocześnie potwierdzili, że otrzymali propozycję kupna HP Inc.

Wygląda jednak na to, że przynajmniej na razie nie zdecydowano się sprzedać HP Inc. Z deklaracji producenta wynika, że najważniejsze są tutaj interesy akcjonariuszy – jeśli z rachunku zysków i strat wyniknie, że warto połączyć się z Xerox Holdings Corporation, to najprawdopodobniej do tego dojdzie. Co ciekawe, zainteresowany kupnem ma znacznie mniejszą kapitalizację – zaledwie nieco ponad 8 miliardów dolarów, podczas gdy w przypadku HP Inc. jest to aż 29 miliardów.

To nie będzie pierwsza taka sytuacja w branży

Przejęcia nie są niczym nowym i wyjątkowym w segmencie elektroniki. Przykładów nie trzeba daleko szukać – jednym z najgłośniejszych w ostatnim czasie było przejęcie pakietu kontrolnego w Sharpie przez Foxconn w 2016 roku i odkupienie przez Sharpa działu komputerów osobistych od Toshiby w październiku 2018 roku. W sierpniu br. powróciła ona na rynek notebooków pod zmienioną nazwą – jako Dynabook (w Polsce ich dystrybucją zajmuje się NTT System, odpowiedzialne także za dystrybucję urządzeń marki ZTE).

*Na zdjęciu tytułowym HP Spectre 13 (pod linkiem znajdziecie jego recenzję przygotowaną przez Krzyśka)

Źródło: The Wall Street Journal przez TechChrunch

Exit mobile version