fot. Sharp

Sharp oficjalnie wraca na rynek komputerów osobistych. Przejął dział PeCetów Toshiby

W czerwcu 2018 roku Sharp zapowiedział, że zamierza przejąć dział komputerów osobistych Toshiby. Dziś, po zaledwie czterech miesiącach, przejęcie stało się faktem i marka zapowiedziała, że po kilku latach absencji wraca na rynek PeCetów.

Sharp przejął 80,1% udziałów w Toshiba Client Solutions i wkrótce wcieli ją w swoje struktury jako jednostkę zależną. Negocjacje rozpoczęły się już w pierwszej połowie 2017 roku, ale zajęły tak dużo czasu z uwagi na fakt, że dział PeCetów przynosił spore straty. Sharp jednak to odpowiednio wykorzystał, ponieważ za wszystkie udziały zapłacił zaledwie równowartość 36 milionów dolarów – to tyle, co nic.

Reklama

Z uwagi na kiepskie wyniki, Sharp wycofał się całkowicie z segmentu komputerów osobistych w 2010 roku. Zresztą ogólnie radził sobie nie najlepiej i dwa i pół roku temu pakiet kontrolny w firmie przejął Foxconn, który robi wszystko, aby wyprowadzić przedsiębiorstwo na prostą. To samo czeka również dział PeCetów, kupiony od Toshiby  – władze Sharpa deklarują, że w ciągu dwóch lat powinien on na powrót przynosić zyski.

W pierwszym etapie producent zamierza skupić się i zwiększyć sprzedaż PeCetów przede wszystkim na rynku japońskim. Później Sharp chce poprawić sytuację w Chinach i Stanach Zjednoczonych. W tym miejscu warto odnotować fakt, iż jeszcze do około 2010 roku Toshiba radziła sobie całkiem nieźle w segmencie komputerów osobistych, jednak przez ostatnich osiem lat sytuacja sukcesywnie się pogarszała – do tego stopnia, że w zeszłym roku do rąk klientów trafiło zaledwie 1,4 miliona urządzeń.

Źródło: Fortune, GizChina