Project xCloud

Microsoft xCloud na pewno pojawi się na iOS iPadOS, jednak nie w tym roku

Microsoft, prezentując swoją nową usługę xCloud, całkowicie pominął użytkowników sprzętu Apple. Wpływ na to miała sama korporacja z Cupertino i ich sposób sprawdzania aplikacji. Tymczasem szef działu odpowiedzialnego za gaming w Microsofcie, Phil Spencer, stwierdził, że na pewno ujrzymy xCloud na urządzeniach z iOS i iPadOS, jednak dopiero w następnym roku.

xCloud będzie działał na urządzeniach Apple

Jeszcze dwa miesiące temu, użytkownicy urządzeń z logo nadgryzionego jabłka mogli rozpaczać nad tym, że usługa Microsoft xCloud nie będzie dostępna na ich urządzeniach. Wpływ na to miał fakt, że żadna aplikacja czy program nie może być uruchomiony na iPhonie czy iPadzie, jeśli nie został pobrany z App Store. O ile można zrozumieć taką decyzję w gestii bezpieczeństwa, o tyle obie firmy mogły podjąć rozmowy nad poluzowaniem restrykcji dla tak dużej usługi, jak granie w chmurze od firmy z Redmond.

Okazuje się jednak, że nie wszystko stracone. Dowodzą tego słowa Phila Spencera, szefa działu gaming w Microsofcie, na które powołuje się The Verge. Podczas wewnętrznego spotkania firmy powiedział on, że „Absolutnie skończymy na iOS-ie” i dodał, że jest zadowolony z tego, jak postępują prace nad wprowadzeniem xCloud na urządzenia z iOS i iPadOS.

W jaki sposób Microsoft planuje ominąć „blokadę” Apple? Jak twierdzi źródło, miałby to zrobić w najprostszy możliwy sposób, poprzez przeglądarkę internetową. W tym systemie, sklep App Store nie miałby żadnego znaczenia, a użytkownicy iOS czy iPadOS mogliby skorzystać z usługi strumieniowania gier xCloud. Podobne rozwiązanie zastosował chociażby Amazon, ze swoim streamingiem, nazywanym Luna.

xCloud Microsoft Xbox One
xCloud ma być dostępny na urządzenia z iOS oraz iPadOS na początku 2021 roku

Dodatkowo pojawiły się informacje, jakoby Microsoft planował wprowadzenie usługi na komputery PC w 2021 roku. Sam Spencer stwierdził, że PC jest „wielką szansą” zarówno na Game Pass jak i streaming gry.

Jednak nie wszystko złoto co się świeci. Według samego szefa gamingu w Microsofcie, premiera takiej usługi na urządzeniach Apple byłaby możliwa dopiero na początku 2021 roku. Osoby chcące skorzystać z niej już teraz, muszą obejść się smakiem.