Amazon Luna

Amazon startuje z usługą do streamingu gier – Amazon Luna. Jest też dedykowany kontroler

Jeszcze nie tak dawno, zgodnie z zapowiedzią Microsoftu, Xbox otrzymał własną usługę streamingową xCloud, dzięki której posiadacze Xbox Game Pass Ultimate mogą zagrać w gry wideo w chmurze. Amazon nie pozostaje w tyle i zapowiedział swoją odpowiedź na posunięcia konkurencji – Amazon Luna, a wraz z nią dedykowany kontroler.

Amazon Luna

Amazon Luna, podobnie jak xCloud, pozwoli zagrać w wybrane gry w ramach przygotowanego abonamentu. Do tego wystarczy dobre, stałe połączenie z internetem (przynajmniej 10 Mbps, a do rozdzielczości 4K minimum 35 Mbps) i 5,99 dolarów na miesiąc.

Niestety, mieszkańcy Polski, przynajmniej na razie, nie skorzystają z tej usługi. Amazon Luna w tej chwili dostępne jest wyłącznie w Stanach Zjednoczonych i w ramach wczesnego dostępu, do którego trzeba otrzymać jeszcze zaproszenie.

Amazon Luna
Zanim zdecydujemy, czy warto zagrać, będziemy mogli obejrzeć rozgrywkę kogoś innego (fot. materiały prasowe)

Za wymienioną wyżej cenę użytkownik otrzymuje dostęp do ponad stu gier, wśród których znajdują się m.in. Resident Evil 7, The Surge 2, Metro Exodus i Control. Ponadto zapowiada się na współpracę z Ubisoft, dzięki której do usługi (raczej za dodatkową opłatą) mają trafić jeszcze Assassin’s Creed Valhalla czy Watch Dogs: Legion.

A skoro już o współpracach mówimy, to subskrybenci Amazon Luna będą mogli od razu wskoczyć do gry z poziomu Twitcha, gdyby komuś znudziło się oglądanie ulubionego streamera i sam chciałby zagrać.

Amazon Luna Controller

Wraz z Amazon Luna zapowiedziano jeszcze dedykowany usłudze kontroler, ale użytkownicy będą mogli również korzystać z DualShocka 4 czy kontrolera Xbox One. Cenę Luna Controller ustalono na 49,99 dolarów. Do jego zasilania służą dwie baterie AA, ale można też podpiąć urządzenie za pomocą USB.

Luna Controller połączony z Fire TV skorzysta nawet z Alexy, która po wydaniu stosownej komendy włączy pożądany tytuł. Do sterowania w Amazon Luna, poza kontrolerami, można użyć też klawiatury i myszki, a do uruchomienia samej usługi wystarczy PC z Windows 10 lub Mac (OSX 10.13+) i dodatkowo przeglądarki Chrome oraz Safari.

Jest w tym jakaś przyszłość

Więcej o usłudze można przeczytać na oficjalnej stronie Amazon Luna. Spodziewam się, że kiedy wyjdzie z wczesnego dostępu i poza granice Stanów Zjednoczonych, to może pojawić się wokół niej spore zainteresowanie. Zwłaszcza że jej częścią stanie się nietracący na popularności Twitch i pewnie będzie można się spodziewać różnych nagród, jak w przypadku Prime Gaming.

Zobacz więcej nowości od Amazona: