Bezpłatne strumieniowanie gier przez Microsoft xCloud dla posiadaczy Xbox Game Pass Ultimate

Microsoft bardzo stara się, by udana była nie tylko premiera konsoli Xbox Series X, ale także próbuje zyskać przewagę na polu grania w chmurze. Wkrótce abonenci Xbox Game Pass Ultimate będą mogli zacząć grę na konsoli, a dokończyć… na smartfonie lub tablecie.

Wszystko w jednym – Microsoft łączy xCloud z Game Pass

Szef wydziału Xboksa w Microsofcie, Phil Spencer, ogłosił dziś na blogu Xboksa ważną rzecz. Już od września tego roku subskrybenci Xbox Game Pass Ultimate będą mogli grać w chmurze w swoje ulubione gry bez ponoszenia dodatkowych kosztów. To kolejny krok rozwoju platformy xCloud i jasny sygnał, że Microsoft na serio chce stać się jedną z ważniejszych firm na rynku, oferujących streaming rozgrywki.

Granie w chmurze będzie możliwe dla ponad 100 tytułów z Xbox Game Pass w najwyższej opcji subskrypcji. Dysponując odpowiednio silnym połączeniem z internetem, będzie można cieszyć się najważniejszymi produkcjami na ekranie smartfonów i tabletów, bez martwienia się o to, czy nasz sprzęt ma wystarczający zapas mocy, by uruchomić grę w najwyższych detalach.

Na razie nie wiadomo jeszcze, jakie urządzenia będą wspierane. Nie jest nawet jasne, jak będzie nazywać się usługa grania w chmurze – Project xCloud jest nazwą tymczasową. Więcej informacji ma być przekazanych w sierpniu i wrześniu.

Microsoft zamierza wykorzystać streaming gier jako nowoczesny sposób na „wersje demo”. Kiedyś każdy szanujący się deweloper wypuszczał równocześnie z grą jej wersję demonstracyjną, by gracze bezpłatnie przetestowali interesujący ich tytuł. Obecnie to niemal wymarły zwyczaj, ale może odżyć właśnie dzięki graniu w chmurze.

Kilka słów o tym, że „Xbox jest fajny”

Spencer przedstawił nowe zasady, którymi będzie kierować się teraz Xbox. Na przykład zapowiedział, że tytuły z Xbox Game Studios, które będą dostarczane w ciągu najbliższych kilku lat, będą kompatybilne z Xbox Series X jak i Xbox One. Posiadacze starszych konsol nie będą więc czuli, że pozostają w tyle jako klienci drugiej kategorii, a przynajmniej nie będą tak traktowani przez XGS. Xbox utrzymuje też, że nadal będzie wspierał tryb cross-play umożliwiający zabawę przez sieć użytkownikom różnych sprzętów.

Oprócz tego podkreślono zalety Smart Delivery na Xboksach. Zakupując dany tytuł na starszej konsoli, będą mogli otrzymać darmową kopię do pobrania na nowy system, bez ponoszenia kosztów. Już teraz wiadomo, że dotyczy to takich gier jak Assassin’s Creed: Valhalla czy Cyberpunk 2077.

Trzeba powiedzieć, że Microsoft buduje sobie silną pozycję w oczach graczy za pomocą połączenia sprzętu oraz usług. Dużo będzie zależeć jeszcze od tego, jak to wszystko będzie ze sobą współpracować, ale zapowiada się naprawdę solidnie.