W naszym ślepym foto-teście mamy dwóch zwycięzców: Huawei P20 Pro i Samsunga Galaxy S9+ | Tabletowo.pl

W naszym ślepym foto-teście mamy dwóch zwycięzców: Huawei P20 Pro i Samsunga Galaxy S9+

Dołącz do dyskusji 0

Jakiś czas temu na łamach Tabletowo opublikowałam ślepe porównanie ośmiu flagowych smartfonów z 2017 i 2018 roku (iPhone’a X, Huawei P20 Pro, Samsung Galaxy S9+, Sony Xperia XZ2, LG V30, Huawei Mate 10 Pro, Samsung Galaxy Note 8 oraz Huawei P20.), w którym to Wy – swoimi głosami – wybieraliście zdjęcia, które Waszym zdaniem są najlepsze. Pora rozstrzygnąć ten foto test. A zwycięzcą jest… Samsung Galaxy S9+. Albo Huawei P20 Pro. Zależy, jak na to spojrzeć. Dlaczego? Już wszystko tłumaczę.

Słowem wstępu. W głosowaniu, które trwało przez ostatnich dziesięć dni, oddaliście w sumie 44693 głosy, co przy 20 zdjęciach daje średnią 2234 głosy na zdjęcie. Oczywiście pierwsze zdjęcia cieszyły się większą popularnością, te z drugiej części materiału – mniejszą, ale tego można się było spodziewać. W rezultacie otrzymaliśmy bardzo ciekawą garść danych, którymi teraz chętnie się z Wami podzielę.

Samsung Galaxy S9+ zebrał największą liczbę głosów

Aby dowiedzieć się, który smartfon, według Was, jest najlepszym foto-smartfonem, musiałam zostać mistrzynią Excela ;). Po wprowadzeniu do niego wszystkich głosów oddanych na poszczególne modele i ich zliczeniu wyszło, że w ogólnym rozrachunku według Was to Samsung Galaxy S9+ robi najlepsze zdjęcia. Zaraz za nim jest Huawei P20 Pro, trzecie miejsce natomiast przypadło iPhone’owi X.

Różnice punktowe między pierwszymi dwoma miejscami, jak możecie zobaczyć poniżej, nie są duże – 6894 vs 6715 (trzeci model odstaje już nieco bardziej – 6345 głosów).

Huawei P20 Pro wygrał za to największą liczbę ankiet

Zmieniając jednak podejście do wyników i skupiając się na tym, ile razy dany smartfon został przez Was wybrany za najlepszy, okazuje się, że wygrywa Huawei P20 Pro. To właśnie zdjęcia z tego urządzenia wygrały pięć ankiet, podczas gdy z jego głównego konkurenta – cztery ankiety. Trzecie miejsce w tym zestawieniu, po trzy wygrane ankiety, przypadły w udziale ex aequo, Sony Xperia XZ2 oraz Huawei P20.

Liczba wygranych ankiet:

  • Huawei P20 Pro: 5
  • Samsung Galaxy S9+: 4
  • Huawei P20: 3
  • Sony Xperia XZ2: 3
  • iPhone X: 2
  • Samsung Galaxy Note 8: 2
  • Huawei Mate 10 Pro: 1

Huawei P20 Pro vs Samsung Galaxy S9+

Jakkolwiek byśmy na to nie spojrzeli, werdykt jest jasny: spośród ośmiu smartfonów, które wzięłam pod uwagę w foto teście, według Was to Huawei P20 Pro i Samsung Galaxy S9+ robią najlepsze zdjęcia. Pozwólcie, że nieco rozbuduję swój komentarz w tym temacie.

Zestawienia zdjęć, w których wygrywał Huawei P20 Pro, to zdjęcia w większości nocne. Cóż, nie bez powodu. P20 Pro wyrasta, nie tylko w moich, ale jak pokazaliście również w Waszych oczach, na lidera nocnej fotografii mobilnej. Wszystko za sprawą tego, że ma doprawdy genialny tryb nocny, który w dodatku uruchamia się automatycznie robiąc zdjęcia na automacie, gdy tylko wykryje, że jest za mało światła (a jeśli tego nie zrobi, wystarczy się przełączyć na tryb nocny, by go wymusić). Efekty, dzięki czterosekundowemu naświetlaniu i inteligentnej stabilizacji, działającej przy robieniu zdjęć „z ręki”, są niesamowite. I wcale nie dziwię się, że to właśnie ten smartfon wygrał w większości zdjęć nocnych.

Jednocześnie takie samo zdanie mam w stosunku do zdjęć dziennych z Samsunga Galaxy S9+, bo jego aparat można opisać mianem niezawodnego. Co prawda nie ma inteligentnego asystenta, którego algorytm dobierałby parametry zdjęcia pod daną scenę, ale jego aparat za każdym razem pozwala uzyskać efekty, z których będziemy zadowoleni. W nocy też nie jest źle, ale – porównując z P20 Pro (jak każdy inny telefon) – widać znaczną różnicę. Zdjęcia robione za dnia są nieco bardziej szczegółowe i ostre niż te z P20 Pro, gdzie często doświadczamy „zamydlenia” kadru, widocznego przy bliższemu przyjrzeniu się.

Z mojego doświadczenia z oboma telefonami wynika, że Galaxy S9+ sprawdza się świetnie w warunkach dziennych, a Huawei P20 Pro jest jego doskonałym uzupełnieniem w nocy. Nie można jednoznacznie stwierdzić, że któryś z nich jest lepszy. Po prostu oba różnie radzą sobie w różnych warunkach, o czym zresztą mogliście się przekonać nie tylko w tym ślepym foto-teście, ale też w osobnym porównaniu Huawei P20 Pro z Samsungiem Galaxy S9+.

Porównanie: Huawei P20 Pro vs Samsung Galaxy S9+, czyli diabeł tkwi w szczegółach

Jest jeszcze jedna kwestia, której ślepe foto-porównanie nie wyjaśnia, ale o której koniecznie muszę wspomnieć, by zachować obiektywny obraz całości. Mówiąc o możliwościach fotograficznych nie sposób pominąć jakości nagrywanego wideo. Pod tym względem, bez dwóch zdań, lepiej radzi sobie Galaxy S9+ i warto mieć to na uwadze.

A tak już maksymalnie uzupełniając myśl: wybierając konkretny smartfon, patrząc na jego możliwości fotograficzne, trzeba sobie odpowiedzieć na zasadnicze pytanie: jak bardzo dużą rolę odgrywa dla mnie robienie zdjęć w nocy? I czy nagrywanie wideo jest dla mnie bardzo istotne? Odpowiedzi na te pytania pozwolą zdefiniować, w posiadanie którego smartfona powinniśmy wejść. Bo każdy ma inną charakterystykę i sprawdzi się lepiej w innych zastosowaniach – warto o tym pamiętać.

Który flagowiec robi najlepsze zdjęcia? Nasz ślepy foto test: iPhone X, P20 Pro, Galaxy S9+, V30, Xperia XZ2, Note 8, Mate 10 Pro i P20

A teraz spójrzmy już na procentowe wyniki w poszczególnych ankietach:

#1

Patrząc na wszystkie zdjęcia można odnieść wrażenie, że aparat z Xperii XZ2 przestrzelił z odwzorowaniem kolorów. Tymczasem prawda jest odwrotna – to właśnie ten smartfon, na którego zresztą głosowaliście najczęściej, poradził sobie z tym najlepiej. Tu dodatkową trudnością był fakt, że wiał lekki wietrzyk, który sprawdzał działanie fokusa łapanego na ruszających się kwiatach. Przyznaję, jestem zaskoczona, że Xperia XZ2 tak dobrze tu wypadła, bo – niestety – często ma problemy z podwójnym ostrzeniem, o czym możecie przeczytać w recenzji tego modelu.

#2

W przypadku tego zdjęcia trudno nie odnieść wrażenia, że głosowaliście na to, które jest najjaśniejsze, co wcale nie jest najważniejszym wyznacznikiem. Jasne, może faktycznie zdjęcie z Galaxy Note 8 w ogólnym rozrachunku wygląda najlepiej (zwłaszcza na miniaturce), ale przy bliższym przyjrzeniu się okazuje się, że brakuje mu szczegółowości, a sam napis nie jest do końca ostry – pod tym względem, znów, wygrywa Xperia XZ2. Na zdjęciu z tego modelu nieźle widoczna jest też faktura ściany, podobnie zresztą, jak na fotografii z iPhone’a X.

#3

Ewidentnie daliście się zwieźć algorytmom inteligentnego asystenta Huawei P20 Pro, który dobrał parametry zdjęcia pod scenę – podbił, bardziej nasycił kolory, przez co zdjęcie prezentuje się lepiej od pozostałych. Bliższe spojrzenie pokazuje jednak, że zdjęcie to jest jakby zamydlone. Dla mnie zwycięzcą w tej turze jest Galaxy Note 8, który potrafił zachować ostrość poszczególnych elementów na zdjęciu, a do tego wyróżnił się wysoką szczegółowością, a zaraz za nim Galaxy S9+.

#4

Ładna, nasycona trawa, bardzo dobrze wyciągnięte elementy z cieni za pomocą automatycznego HDR-u, dobra szczegółowość – zdjęcie z Galaxy S9+ zdecydowanie wygrywa. Przewagą nad drugim, tj. zdjęciem z LG V30 jest fakt, że ma szerszy kąt (w V30 wąski kąt jest… naprawdę wąski; nadrabia szerokim).

#5

Patrząc po ostrości zdjęć, szczegółowości i kolorach, najlepiej poradził sobie tu Galaxy S9+, goniony przez iPhone’a X.

#6

I znowu Galaxy S9+/Galaxy Note 8 bardziej szczegółowe od reszty, natomiast przy okazji iPhone’a X można się pokusić o stwierdzenie, że ma delikatnie szerszy zakres tonalny i najbardziej naturalnie odwzorował kolor trawy.

#7

Tu znów walka pomiędzy iPhonem X a Galaxy S9+ przez wzgląd na najwyższą ostrość tekstu. Faktem jest jednak, że pudełko jest bardziej czerwone niż wyblakłe, czyli pierwszy z nich wygrywa.

#8

Napis na tablicy napisem, ale liczy się też to, co widać za nim, dlatego nie bez powodu wybraliście Galaxy S9+ jako zwycięzcę tego pojedynku – z chmurami poradził sobie najlepiej.

#9

I znów duet Galaxy S9+ / Galaxy Note 8 pokazał się z najlepszej strony. Choć trzeba przyznać, że najmniej przepalone niebo jest na zdjęciu z Mate 10 Pro.

#10

Tu nie ma wątpliwości: zdjęcia z P20 i P20 Pro wyglądają najlepiej, lekko na korzyść drugiego z nich.

#11

Ponownie – doskonały popis możliwości nocnych smartfonów Huawei, ze wskazaniem na P20 Pro. Z pozytywnej strony pokazał się też Galaxy Note 8.

#12

Trochę to nudne, ale powtórzę się z powyższego przykładu: tryb nocny w Huawei zasługuje na uznanie.

#13

Może nie jest najjaśniejsze, ale na pewno szczegółowe jest zdjęcie z Xperii XZ2. Zaraz później fotografia z iPhone’a X.

#14

Przykład zdjęcia, w którym każdy smartfon nieco inaczej sobie radzi, łapiąc ostrość albo na pierwszym planie (kamienne wejście do tunelu), albo na drugim, czyli sam oświetlony tunel. W ideale oba elementy nie powinny być prześwietlone, co najlepiej udało się uzyskać na zdjęciu z P20 Pro.

#15

Wymagające warunki nocne – zwycięzca mógł być tylko jeden – P20 Pro.

#16

Bardzo trudne warunki, półmrok panujący w moim mieszkaniu i biała ściana, z którą najlepiej poradził sobie Galaxy Note 8.

#17

Czarne tło wyświetlacza i ostre cyfry na obrotomierzach – dla mnie Xperia XZ2 wygrywa, ale nieznacznie przed P20.

#18

I ponownie, Huawei wygrywa. Dość blisko znalazła się Xperia XZ2, która jednak za bardzo rozjaśniła chodnik i wprowadziła niepotrzebnie lekką zmianę koloru liści na drzewie – tak jasno-zielone na pewno nie były. Z dobrej strony pokazał się też Galaxy S9+.

#19

Doświetlony mur, doświetlony dalszy plan, odpowiednia szczegółowość – P20 Pro wygrywa.

#20

Zdjęcia z iPhone’a X i Galaxy S9+ wypadają najlepiej, na korzyść drugiego z nich.

Słowem podsumowania

Często wybieraliście zdjęcia, które były „najładniejsze” – najjaśniejsze lub z kolorami, które były bardziej podbite lub nasycone. W dużej mierze nie zwracaliście natomiast uwagi na inne ważne detale, jak ostrość zdjęć czy ich szczegółowość, które przecież powinny odgrywać ważną rolę podczas procesu oceny zdjęć.

Jeśli chcecie przeanalizować wszystkie fotografie z powyższego foto-testu, możecie je pobrać w oryginalnej rozdzielczości stąd (link do Google Drive).

Dzięki wszystkim za udział w głosowaniu i do następnego!

A jeśli macie jakieś pomysły na kolejne tego typu zestawienia (a może coś jeszcze innego?) dawajcie znać – chętnie wezmę pod uwagę wszelkie pomysły!

Jeżeli znalazłeś literówkę w tekście, to daj nam o tym znać zaznaczając kursorem problematyczny wyraz, bądź zdanie i przyciśnij Shift + Enter lub kliknij tutaj. Możesz też zgłosić błąd pisząc na maila.

Komentarze

Przeczytaj następny wpis niżej
Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona