Pomimo wielu przeciwności, Huawei radzi sobie nad wyraz dobrze

Wiele osób już dawno skreśliło tę firmę tylko przez to, że jej nowe smartfony i tablety są pozbawione dostępu do usług i aplikacji Google. Działalność tego przedsiębiorstwa nie opiera się jednak wyłącznie na nich. I mimo że sprzedaż urządzeń mobilnych może być nieco mniejsza niż zwykle, to ogólne wyniki finansowe Huawei są bardzo dobre.

Huawei w ostatnim czasie musi mierzyć się z wieloma przeciwnościami i być bardzo elastyczny oraz zawczasu przewidywać, co jeszcze niekorzystnego może się wydarzyć. Nie można bowiem wykluczać, że Stany Zjednoczone wciąż nie powiedziały ostatniego słowa i mogą myśleć o nałożeniu kolejnych sankcji.

Już wprowadzone bardzo mocno komplikują życie firmie z Państwa Środka, ale ta zdaje się świetnie z nimi radzić, bowiem wyniki finansowe Huawei za minioną połowę roku są nad wyraz dobre – nie ma żadnych powodów do niepokoju.

wyniki finansowe Huawei za pierwszą połowę 2020 roku są bardzo dobre
Huawei Y6P / fot. Kacper Żarski

Wyniki finansowe Huawei za pierwszą połowę 2020 roku

Przedsiębiorstwo z Państwa Środka udostępniło informacje na temat rezultatów osiągniętych w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2020 roku. Według nich, przychód za ten okres zamknął się w kwocie 454 mld juanów (64,2 mld USD) i był aż o 13,1% wyższy niż w ubiegłym roku. Jednocześnie marża zysku netto wyniosła 9,2%.

Huawei podaje również, że dział odpowiedzialny za produkty dla operatorów wygenerował w pierwszej połowie 159,6 mld juanów (22,6 mld USD), natomiast sekcja tworząca rozwiązania dla klientów biznesowych 36,3 mld juanów (5,1 mld USD). Z kolei dział urządzeń konsumenckich za okres od stycznia do czerwca zaraportował przychody w wysokości aż 255,8 mld juanów (36,2 mld USD).

Jak widać, ten ostatni odpowiadał w pierwszej połowie 2020 roku za największą część przychodów, ale jednocześnie bardzo ważnym obszarem działalności firmy jest infrastruktura dla operatorów, wokół której zresztą też pojawiło się wiele kontrowersji.

Przy okazji warto wspomnieć, że pomimo iż przedsiębiorstwo z Państwa Środka podobno spodziewa się sprzedać 2020 roku nawet o 20% mniej smartfonów niż w ubiegłym roku (od 190 do 200 mln sztuk), to jednocześnie według Counterpoint Research w kwietniu bieżącego roku dostarczyło na rynek najwięcej egzemplarzy smart-telefonów, wyprzedzając pod tym względem nawet Samsunga.