Zadebiutował Withings ScanWatch – hybrydowy smartwatch z EKG i pulsoksymetrem

Już od dłuższego czasu w technologii można zaobserwować trend czynienia codziennych urządzeń nieco bardziej prozdrowotnymi. Sięgając daleko pamięcią wstecz mógłby to być pulsometr wbudowany w Samsunga Galaxy S5, wracając jednak bardziej do rzeczywistości – EKG w Apple Watchu. Withings idzie tymi śladami i prezentuje ScanWatch – inteligentny zegarek hybrydowy wyposażony nie tylko w moduł do elektrokardiografii, ale także detekcję bezdechu.

Zawsze, kiedy czytam informację na temat jakiejś nowości, staram się sprawdzić, czy na łamach Tabletowo nie pojawiły się już podobne doniesienia, zwłaszcza na temat sprzętu tego samego producenta. Pozwólcie więc, że wpis dotyczący Withings ScanWatch rozpocznę od krótkiego przywołania modeli Move i Move ECG, o których pisał Grzesiek niemal dokładnie rok temu – wygląda na to, że producent mocno inwestuje właśnie w ten segment rynku.

https://youtu.be/LYsI2GGiZuE

Podczas targów CES 2020 odbywających się w Las Vegas zaprezentowany został Withings ScanWatch – inteligentny zegarek oferujący nie tylko elegancki wygląd, ale także kilka funkcji dla aktywnych, a nawet takich, które mogą teoretycznie uratować nam życie.

Jestem sceptyczny do nazywana tego typu modułów elektrokardiografami – w końcu nie bez powodu podczas badania EKG lekarz zakłada na nas co najmniej dziewięć elektrod, a nie niewielki zegarek – ale producent chwali się, że Withing ScanWatch został wyposażony w elektrokardiogram klasy medycznej, który jest zdolny do wykrywania arytmii.

Kolejnym modułem jest pulsoksymetr, który może zbadać saturację, a więc poziom wysycenia tlenem hemoglobiny we krwi tętniczej, który zdaniem producenta będzie wystarczająco dokładny, aby pomóc wykrywać bezdech senny. Warto nadmienić, że na swojej stronie ScanWatch jest reklamowany jako przetestowany klinicznie – trudno stwierdzić, ile w tym prawdy.

Cała reszta funkcji jest raczej standardowa dla zegarków Withings.  Na analogowej tarczy znajduje się niewielki, okrągły wyświetlacz PMOLED, na którym wyświetlać będą się powiadomienia i informacje fitness czy zdrowotne. Koperta wykonana ze stali nierdzewnej zapewnia nie tylko wodoszczelność, ale jest dodatkowo zwieńczona szafirowym szkiełkiem, przy czym warto nadmienić, że będzie dostępna w dwóch rozmiarach – 38 mm i 42 mm.

Withings ScanWatch został wyposażony w Bluetooth LowEnergy, ale zabrakło w nim modułu GPS – w tym celu, zegarek będzie musiał posiłkować się połączeniem ze smartfonem. Czas pracy na baterii ma wynosić nawet trzydzieści dni, a ładowanie za pomocą dedykowanej stacji dokującej powinno trwać mniej więcej dwie godziny.

Withings ScanWatch – dostępność, cena w Europie

Withings ScanWatch pojawi się na rynku już w drugim kwartale tego roku. Wersję 38 mm wyceniono na 250 euro (około 1100 złotych), a tę 42 mm na 300 euro (około 1300 złotych).

źródło: Withings via GSMArena