Android Nearby Share (fot. Google)

Komunikacja Androida z Windowsem na nowym poziomie. Teraz łatwo prześlesz całe foldery

Smartfony z Androidem od długich lat nie dogadywały się tak dobrze z komputerami działającymi na Windowsie, jak teraz. Choć do tej pory mogliśmy testować różne aplikacje pomagające w bezprzewodowym przesyłaniu plików, nareszcie mamy coś, co działa niemalże domyślnie. „Udostępnianie w pobliżu” jest coraz lepsze.

Android i Windows nareszcie się dogadują

Nawiązanie połączenia między smartfonem z Androidem a komputerem z Windowsem nigdy nie było szczególnie trudne. Wystarczył odpowiedni kabel i już mogliśmy przesyłać dowolne pliki z jednego urządzenia na drugie.

Nieco gorzej było w wypadku połączeń bezprzewodowych. O ile aplikacje zewnętrznych deweloperów radziły sobie z tym całkiem sprawnie, to ani Microsoft, ani Google nie wychodzili z inicjatywą, by zaproponować natywną obsługę takiego udogodnienia.

Na szczęście ostatnimi czasy sytuacja uległa znaczącej poprawie. Możemy już oficjalnie korzystać z funkcji „Udostępnianie w pobliżu” nie tylko podczas przesyłania plików między smartfonami, ale także podczas bezprzewodowego połączenia Android-Windows – również w Polsce.

Przesyłanie plików całymi folderami

Używam testowej wersji aplikacji Udostępnianie w pobliżu od Google już od kilku miesięcy – właściwie od pierwszego dnia, kiedy można było testować wersję beta w Polsce. Na samym początku stabilność przesyłania plików była różna – 1 plik na 10 potrafił się wykrzaczyć i nie dotrzeć na telefon. Teraz jest znacznie lepiej.

Ponieważ brałem udział w testach apki, trudno mi powiedzieć, od kiedy można przesyłać za jej pomocą nie tylko pliki, ale też całe foldery. Najwyraźniej to nowość, która oficjalnie dostępna zaczyna być dopiero teraz lub udostępniono ją stosunkowo niedawno. Przynajmniej tak sugerują zagraniczni informatorzy.

Przeprowadziłem mały test funkcji i rzeczywiście – da się przesłać między urządzeniami cały folder wraz z zawartością. To przydatne, zwłaszcza, gdy alternatywą miałoby być wskazywanie kolejnych plików z osobna.

Osobiście czekam na inną opcję integracji smartfona z Androidem oraz systemu Windows 11 – wspólny schowek w aplikacji Łącze z telefonem. Jak na razie dostępna jest ona dla posiadaczy smartfonów Samsunga. Wolałbym jednak, żeby Microsoft przestał faworyzować urządzenia Galaxy.

Przypomnę tylko, że program „Udostępnianie w pobliżu” na Windowsa pobierzecie z oficjalnej strony Google