Windows 11 laptop reklama
(źródło: Windows/YouTube)

Windows 11 doklei do menu Start jeszcze jedno okno

Windows 11 wprowadzi kolejną nowość, która z pewnością ucieszy użytkowników smartfonów z Androidem. Dzięki integracji aplikacji Łącze z telefonem bezpośrednio z menu Start, zarządzanie telefonem z poziomu komputera stanie się jeszcze prostsze i bardziej intuicyjne.

Windows i Android to dobra para?

Warto przypomnieć, że możliwość współpracy systemu operacyjnego Microsoftu z tym stworzonym przez Google miała być w Windows 11 szczególnie widoczna. Już podczas jego premiery technologiczny gigant zapowiedział wiele innowacyjnych funkcji, w tym możliwość uruchamiania aplikacji Androida na komputerze. Windows Subsystem for Android pozwalał na instalację i korzystanie z aplikacji mobilnych poprzez Amazon Appstore. Niestety, firma niedawno ogłosiła, że wsparcie dla WSA zakończy się w marcu 2025 roku, co oznacza, że użytkownicy będą musieli szukać alternatywnych sposobów na korzystanie z aplikacji Androida w systemie Microsoft.

Microsoft nie zamierza oczywiście całkowicie rezygnować z integracji systemu Android z Windows. W zamian za to firma rozwija inne rozwiązania, które umożliwią płynną współpracę między smartfonami z Androidem a komputerami z Windows 11. Jednym z kluczowych narzędzi jest aplikacja Łącze z telefonem, która pozwala na przesyłanie zawartości ekranu telefonu na komputer, odbieranie powiadomień, wysyłanie wiadomości SMS oraz przeglądanie zdjęć. Teraz funkcja ta trochę się zmieni.

Twój smartfon w menu Start

Na blogu deweloperskim Microsoftu przekazano, że aplikacja Łącze z telefonem zostanie zintegrowana bezpośrednio z menu Start w Windows 11. Oznacza to, że użytkownicy będą mogli teoretycznie szybciej i łatwiej korzystać z najważniejszych funkcji telefonu, bez konieczności otwierania dedykowanej aplikacji. W menu Start pojawią się skróty do kluczowych narzędzi, takich jak wiadomości tekstowe, połączenia telefoniczne i zdjęcia, a także status telefonu.

Aplikacja Łącze z telefonem
(źródło: Microsoft)

Dzięki tej integracji użytkownicy będą mogli na przykład rozpocząć pisanie nowej wiadomości tekstowej bezpośrednio z menu Start, czy odbierać powiadomienia. Jednak z drugiej strony, żeby przejść np. do przeglądania zdjęć i tak trzeba będzie prawdopodobnie otworzyć dedykowaną apkę, więc w takim wypadku wrzucenie smartfona do menu Start nie jest żadnym ułatwieniem.

Nowa funkcja jest dostępna w wersji beta dla użytkowników korzystających z aplikacji Łącze z telefonem w wersji 1.24052.124.0 oraz Windows 11 Insider Preview Build 22635.3790. Microsoft planuje również wprowadzić wsparcie dla systemu iOS w przyszłości, co oznacza, że także użytkownicy iPhone’ów będą mogli korzystać z podobnych funkcji.