źródło: ASUS

Do Windows 11 trafi przydatna funkcja. Ułatwi naprawianie błędów w systemie

Najnowszy system operacyjny Microsoftu, czyli wydany nieco ponad rok temu Windows 11, jest cały czas aktualizowany, a producent dodaje do niego kolejne funkcje. Nadchodząca zmiana może okazać się przydatna w razie występujących problemów z oprogramowaniem. Ułatwi resetowanie systemu.

Nowa funkcja Windows 11

Nierzadko na naszych komputerach z systemem operacyjnym Microsoftu pojawiają się różnej maści błędy – ze stabilnością, płynnością itd. Wtedy możemy albo sięgnąć po programy firm trzecich, które mogą poprawić sytuację, choć ich funkcje potrafią być ograniczone.

W takich chwilach do głowy przychodzi myśl o zainstalowaniu systemu od nowa, „na czysto”. Taka opcja nie do końca może wszystkim pasować, ponieważ wiążę się z utratą wszelkich plików na dysku z zainstalowanym systemem – chyba, że wcześniej zrobimy ręczny backup, przenosząc potrzebne rzeczy na wirtualny dysk w chmurze bądź fizyczny nośnik.

Z drugiej strony, problem ten możemy także rozwiązać przy użyciu oficjalnego narzędzia Microsoftu, czyli Media Creation Tool (które przede wszystkim służy do tworzenia nośników z systemem). Tam obok ww. funkcji, mamy możliwość wybrania opcji „Uaktualnij ten komputer teraz”, która ponownie instaluje system, ale zachowuje wszelkie pliki.

Windows Media Creation Tool
(źródło: Tabletowo)

Wszystko wskazuje na to, że opcja trafi bezpośrednio do systemu w Windows 11, gdzie w zakładce „System > Odzyskiwanie” zyskamy funkcję naprawy problemów przy pomocy Windows Update.

Na razie, tylko dla nielicznych

Jak podaje portal Windowslatest, opcja pojawiła się użytkownikom niejawnego programu testów systemu Windows. Zrzut ekranu sugeruje, że jak na razie jest ona niedostępna – przycisk „Reinstall Now” oznaczony jest na szaro, co sugeruje, że nie można wykonać akcji.

Niemniej jednak w najbliższych deweloperskich wersjach „Jedenastki” funkcja powinna zostać odblokowana. Microsoft najwyraźniej musi dopracować całość, żeby wszystko działało tak, jak powinno.

Kiedy nowość trafi do mas? Tego nie wiemy, chociaż taka zmiana z pewnością ułatwi resetowanie systemu, w którym pojawiły się pewne problemy. Mimo że Media Creation Tool oferuje dosłownie to samo, nie każdy jest przecież na tyle obeznany w niestandardowym oprogramowaniu komputerowym.

Takie ułatwienia mają sprawić, aby nawet mniej zaawansowani użytkownicy systemu Windows mogli poradzić sobie w razie pojawiających się niedogodności.