Microsoft Windows 11
Windows 11 (źródło: Microsoft)

Windows 11 z naklejkami na pulpit? Trwają testy nowych widżetów

Być może pamiętamy taki stary system operacyjny jak Windows Vista. Oferował on możliwość przypięcia do pulpitu żółtych karteczek z przypomnieniami. Były one jednym z kilku możliwych do umieszczenia tam widżetów. Pomysł ten powraca w Windows 11.

Reklama

Nowa forma naklejek w Windows 11

Microsoft testuje obecnie kilka nowych funkcji systemu, które mogą wylądować w jednej z kolejnych aktualizacji Windowsa 11. Jedną z nich są widżety naklejek na pulpit, co z miejsca czyni je chyba najfajniejszą rzeczą, o której dowiedzieli się ostatnio informatorzy.

W tym momencie widżety pulpitu w Windows 11 znajdują się w wysuwanym, bocznym panelu, razem z kafelkiem pogody oraz skrótem wiadomości. Z tego, co udało się ustalić, naklejki najwyraźniej tam nie trafią. Zamiast tego, będą mogły być przypinane bezpośrednio do pulpitu i zarządzane z menu Personalizacji. Nie znikną z ekranu, dopóki sami ich nie wyłączymy.

Na ten moment, by móc utrzymać naklejki na pulpicie, testerzy muszą korzystać z jednego monitora, a jego tło musi być ustawione w formacie Wypełnij. Dodatkowo, nie można korzystać z pokazu slajdów. Być może te ograniczenia zostaną usunięte w późniejszym terminie.

Powrót trybu tabletu w Windows 11

Oprócz powyższych, raczej wizualnych funkcji, Microsoft ponownie przygląda się bliżej trybowi tabletu, który nie pojawił się w nowej wersji systemu, mimo że jest wciąż obecny w Windows 10. Może to być interesujący dodatek dla posiadaczy sprzętów 2 w 1, jak nowe Surface Pro 8.

Microsoft Surface Pro 8
Microsoft Surface Pro 8 – tu tryb tabletu może się przydać (źródło: Microsoft)

Dodatkowo, w trakcie testów jest także nowa sekcja ustawień – Sustainability. Ułatwiać ma ona zarządzanie energią podczas korzystania z urządzenia w trybie zasilania z baterii.

Wszystkie powyższe opcje pracują jedynie w wersjach eksperymentalnych. Microsoft zapowiedział niedawno, że testerzy, w zależności od tego, w którym kanale Windows Insider się znajdują, będą mogli sprawdzać funkcje bez szans na premierę w stabilnych wydaniach Windowsa 11. Ciekawe, czy do takiej kategorii należą naklejki na pulpit i rozszerzenia w ustawieniach systemu.