Panos Panay (fot. Microsoft)

Windows 11 wprowadzi możliwość tworzenia folderów w menu start

Microsoft cały czas pracuje nad swoim najnowszym systemem operacyjnym i wprowadza coraz to kolejne zmiany. Kilka dni temu pojawiły się informacje na temat obsługi aplikacji z Androida na Windows 11, jednak funkcja jak na razie dostępna jest tylko w Stanach Zjednoczonych. W ramach niejawnego programu testów systemu Windows można pobrać aktualizacje, która wprowadza zmiany m.in. w menu start, a także w menedżerze zadań.

Windows 11 z kolejną zmianą menu start. Można tworzyć foldery

Ostatnimi zauważalnymi zmianami w menu start było dodanie paska wyszukiwania oraz możliwość ustawienia, aby wyświetlana była większa ilość przypiętych aplikacji, lub proponowanych skrótów. Obie zmiany pozytywnie wpływają na korzystanie z systemu, bowiem ułatwiają nawigacje po Windows 11. Niemniej jednak producent wypuścił wczesną wersję, która wnosi kolejną przydatną funkcję do menu start.

Użytkownicy wczesnej wersji oznaczonej numerem 22557, dostępnej na kanale Dev, mogą tworzyć foldery z aplikacjami na obszarze startowym, co na pewno ułatwia organizację, przypisując je przykładowo kategoriami.

Windows 11 nowe menu start
źródło: Microsoft

Jak twierdzi Microsoft, wielu użytkowników Windows 11 prosiło o taką możliwość. Funkcja działa podobnie jak tworzenie folderów na Androidzie czy iOS – wystarczy przeciągnąć ikonę na drugą, co automatycznie stworzy folder. Bez zaskoczenia w folderach można zmieniać układ ikon, jednak producent nie wprowadził tu paska nazw.

Menedżer zadań otrzymał nową szatę graficzną

Kolejną bardziej zauważalną zmianą, jest przeprojektowany panel menedżera zadań. Przede wszystkim kategorie (takie jak procesy, wydajność, czy historia aplikacji) będą ulokowane nie u góry, tak jak to jest od lat, tylko po lewej stronie. Kafelki z nazwami zostały zastąpione bardziej eleganckimi ikonami, co wygląda zdecydowanie lepiej.

Ponadto wykres zużycia zasobów, takich jak procesor czy karta graficzna, bardziej pasuje do stylistyki interfejsu Windows 11. Microsoft nie zapomniał też tu o trybie ciemnym, czego chyba najbardziej brakowało w przypadku menedżera zadań.

Windows 11 nowy menedżer zadań
źródło: Microsoft

Nowych funkcji jest jeszcze więcej. Wiele z nich wprowadza zmiany również pod względem funkcjonalności. Jedną z nich jest tryb focus, który pomaga dostosować powiadomienia, które są wyświetlane przez system. Daje nam możliwość wybrania kilku aplikacji, które przykładowo wykorzystujemy w pracy.

Windows 11 gesty
źródło: Microsoft

Z ciekawszych nowości warto wspomnieć o 5 gestach, które przydadzą się, gdy korzystamy z urządzenia z dotykowym ekranem. Pozwolą one m.in. wysuwać menu start, czy sekcję powiadomień. Funkcje będą najpewniej testowane przez najbliższe tygodnie i w niedalekiej przyszłości trafią do oficjalnej wersji Windows 11.