Microsoft Windows 11
źródło: Microsoft

Kolejna aktualizacja Windows 11. Dużo nowości w wielu aplikacjach

Od premiery Windows 11 minęły już prawie dwa miesiące. Przez ten czas testowe wersje systemu zyskały sporo zmian, które wkrótce trafią do wszystkich użytkowników. Do tej pory Microsoft udostępnił testerom m.in. nowy odtwarzacz multimediów, a także przywrócił niebieski kolor ekranowi śmierci.

Kolejne zmiany są wynikiem licznych próśb ze strony użytkowników systemu i z pewnością wpłyną pozytywnie na komfort korzystania z Windows 11.

Aktualizacja Windows 11 – Menu Start będzie łatwiejsze do spersonalizowania

Jednym z aspektów, który przeszkadzał wielu użytkownikom przechodzącym na Windows 11, był fakt, że listy ostatnio używanych plików nie da się wyłączyć lub zmniejszyć. Dzięki temu możliwe by było umieszczenie wszystkich potrzebnych aplikacji na jednej stronie Startu.

Microsoft posłuchał użytkowników i, choć wciąż nie pozwala całkowicie wyłączyć rekomendacji plików, umożliwił pomniejszenie lub powiększenie tego pola. W zależności od wybranej opcji, w Menu Start pojawi się teraz więcej ikon aplikacji kosztem zmniejszenia listy ostatnich plików lub odwrotnie. Nowa opcja pojawi się w aplikacji Ustawienia.

windows 11 nowe ustawienia rozmiaru menu start
Aktualizacja Windows 11 – Menu Start (źródło: Microsoft)

Kolejną bolączką użytkowników Windows 11, pracujących na wielu monitorach, był brak widocznej daty i godziny na pasku zadań każdego ekranu. To również zostanie poprawione – zasobnik zegara będzie wyświetlany na wszystkich ekranach, co poprawi przejrzystość i komfort pracy podczas korzystania z dwóch wyświetlaczy.

Aktualizacja Windows 11 – Microsoft Edge otrzymuje usprawnienia dostępności

Przeglądarka Microsoft Edge też jest sukcesywnie ulepszana i wyposażana w nowe funkcje. Najnowsze zmiany z pewnością docenią użytkownicy korzystający z Narratora, czyli programu dyktującego zawartość ekranu osobom słabowidzącym lub niewidomym.

Microsoft skupił się na usprawnieniu współpracy pomiędzy tymi dwoma aplikacjami. Dzięki temu wpisywanie zawartości w pola takie jak pasek adresu będzie szybsze, z racji szybszego wyłączania trybu skanowania w Narratorze.

aktualizacja windows 11 microsoft edge
(źródło: Microsoft)

Producent skupił się również na sprawniejszym dyktowaniu podczas kasowania zawartości pola tekstowego oraz ogólnym ujednoliceniu poruszania się po stronach podczas korzystania z ułatwień dostępu.

Aktualizacja Windows 11 – kolejne szlify w aplikacji Paint

Odświeżona aplikacja Paint doczekała się kolejnych szlifów. Microsoft pragnie ujednolicić jej wygląd z nowym systemem, dlatego dostosował wygląd niektórych okien dialogowych. Próbnik kolorów oraz opcja zmiany rozmiaru wyglądają o wiele bardziej nowocześnie i przejrzyście, a przy okazji pasują do pozostałych elementów systemu.

Paint zyskał też kilka pomniejszych usprawnień, takich jak wybór drugorzędnego koloru za pomocą kliknięcia lewym przyciskiem myszy podczas trzymania klawisza Shift. W aplikacji poprawiono także działanie czytników ekranu, takich jak wspomniany wcześniej Narrator.

Najnowsza aktualizacja Windows 11 – dostępność

Microsoft informuje, że nowości zostały wdrożone w kompilacji o numerze 22509. Została ona udostępniona testerom uczestniczącym w programie Windows Insider, znajdującym się w kręgu deweloperskim. Zmiany dotyczące obsługi Microsoft Edge z wykorzystaniem programu Narrator wymagają również przeglądarki w wersji 97.0.4683.0 lub nowszej.

Wszyscy użytkownicy systemu Windows 11 będą mogli skorzystać z opisywanych zmian w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Należy pamiętać, że producent może wycofać się z wdrożenia części z nich, więc szersze udostępnienie tych funkcji może się opóźnić lub nigdy nie nastąpić.

Pełna lista zmian w kompilacji 22509 jest dostępna na blogu dla testerów Windows Insider.