windows 11 death bsod
Windows 11 death

Aktualizacja systemu, która miała naprawić system Windows 11… sama ma ogromny problem

To chyba jedna z najbardziej kuriozalnych usterek systemu Windows 11 od początków jego istnienia. Jedna z najnowszych aktualizacji, mająca naprawić jedną z usterek, w pewnym sensie sama jej podlega.

Poprawka instalatora, która nie umie się zainstalować

Pod koniec czerwca Microsoft wydał zestaw przydatnych poprawek dla systemu Windows 11. Aktualizacja KB5014668 wprowadziła upragnione zmiany: nareszcie rozwiązuje problem ponownego łączenie się z hotspotem Wi-Fi, redukuje ryzyko wystąpienia błędów z DirectX 12 czy rozprawia się z awariami paska wyszukiwania.

Istnieje jeszcze jedna rzecz, którą paczka powyższych poprawek powinna naprawiać: trudności z instalacją aktualizacji samego Windowsa 11, które napotykają niektórzy użytkownicy. I tu zaczynają się schody, bo kompilacja KB5014668… sama się nie instaluje. W wybranych scenariuszach coś nie styka. Pasek postępu instalacji osiąga 25%, czasem prawie 50%, ale później po prostu jest przerywana. Jak na ironię, wydaje się, że na aktualizację systemu ma dokładnie ten błąd, który łatka próbuje naprawić.

Shame Facepalm GIF by MOODMAN

Na razie nie ma na to remedium

Jeśli aktualizacja KB5014668 czeka na nas w kolejce do pobrania i zainstalowania w witrynie Windows Update, to może warto wstrzymać się z próbami usilnego „montażu” w pamięci naszego komputera. W ustawieniach mojej maszyny, działającej na Windows 11, ten zbiór łatek chyba jeszcze trochę poczeka na instalację.

Jeśli już w jakiejś części pobraliśmy tę aktualizację, to istnieją dwa sposoby na poradzenie sobie z tym dziwnym problemem:

  1. można skontaktować się z zespołem wsparcia Microsoft, który najpewniej poradzi nam wykonać reset funkcji Windows Update,
  2. lub po prostu poczekać na to, aż Microsoft zdalnie rozprawi się z problemem.

Osobiście nie mam najmniejszej ochoty naprawiać rzeczy, których sam nie zepsułem, więc najzwyczajniej w świecie odczekam, ile trzeba, aż gigant z Redmond zapanuje nad sytuacją. Na szczęście nie cierpię z powodu żadnych usterek Windows 11, więc nie spieszno mi do instalowania poprawek, które mogą same wprowadzić chaos.