Windows 10

Windows 10 z nową metodą przywracania. Dane zostaną pobrane z chmury

Niebawem przywrócenie komputera z Windowsem 10 do pełnej sprawności będzie można przeprowadzić z użyciem nowej metody. Microsoft testuje bowiem funkcję „cloud download”, która w założeniach ma poprawić proces resetowania i odświeżania komputera.

Reklama

Serwis The Verge zwraca uwagę, że proces może wyglądać podobnie, jak w przypadku macOS. Na komputerach Apple dostępna jest funkcja ponownej instalacji systemu operacyjnego z opcją pobierania kopii z chmury. Rozwiązanie jak najbardziej wygodne, bowiem nie wymaga trzymania obrazu systemu na lokalnym dysku lub posługiwania się zewnętrznymi nośnikami. Niestety, taki sposób przywracania może trwać dość długo, gdy użytkownik nie dysponuje szybkim łączem internetowym.

Nie będzie to pierwsze wdrożenie przywracania z chmury w komputerach z Windowsem 10. Microsoft oferuje już podobną funkcję w swoich urządzeniach z linii Surface. Użytkownik może wybrać opcję odzyskania danych z chmury, która polega na pobraniu kopii systemu Windows 10 i przeprowadzeniu ponownej instalacji.

Niewykluczone, że popularyzacja nowego rozwiązania Microsoftu sprawi, że producenci laptopów przestaną przeznaczać część dysku na obraz systemu. Obecnie z takiej metody korzysta wiele firm, aby umożliwić użytkownikowi sprawny powrót do fabrycznych ustawień, bez konieczności trzymania kopii na pendrivie czy płycie DVD. Owszem, przy dużych dyskach brak kilku gigabajtów nie jest problem, ale mniej ciekawie robi się w przypadku laptopów wyposażonych w dysk SSD o pojemności około 120 GB, a takie urządzenia wciąż są dostępne w sprzedaży.

Nowy, testowy wygląd Menu Start w Windows 10. Takiej zmiany bym nie zniósł

Niektórzy wskazują, że opisywana funkcja będzie kluczowa w przypadku Windows Lite, czyli znacząco odchudzonej wersji systemu operacyjnego Microsoftu. System ten ma być skierowany na słabsze urządzenia, które mają konkurować z tanimi Chromebookami. W tych naprawdę tanich laptopach mogą znaleźć się bowiem dyski o małej pojemności.

Ważnym elementem wdrożenia nowej funkcji, gdy pojawi się ona już w finalnej wersji, prawdopodobnie okaże się współpraca z partnerami. Nie jest jeszcze jasne, czy opcja będzie dostępna u wszystkich osób, czy zostanie ograniczona do laptopów wybranych producentów, którzy zdecydują się na dodanie nowej metody przywracania Windows 10.

źródło: The Verge, Microsoft