(fot. Microsoft)

Kiedy premiera Windows Lite? Raczej nie w 2019 roku

Microsoft pracuje obecnie nad nowym systemem operacyjnym, tworzonym z myślą o urządzeniach z dwoma ekranami i sprzęcie o niskiej wydajności. Przy okazji ma on też konkurować z Chrome OS. Niestety, musimy na niego jeszcze trochę poczekać, bowiem jest raczej mało prawdopodobne, że Windows Lite zadebiutuje w tym roku.

Wcześniej dowiedzieliśmy się, że Windows Lite ma być systemem odczuwalnie lżejszym od Windowsa 10, aby mógł zapewnić komfortowe działanie na słabszych urządzeniach. Lekkość powinna wpłynąć nie tylko na sprawność pracy, ale także na czas działania na jednym ładowaniu, co w przenośnym sprzęcie jest często kluczową cechą.

Większość nowego systemu zostanie oparta na Windows Core OS. Jednakże, będzie on czerpał rozwiązania również z innych produktów z portfolio Microsoftu – Surface Hub czy Windows Phone. Ponadto, wiele jego elementów zostanie zbudowane od podstaw, aby uzyskać nowoczesną platformę.

Mało prawdopodobne, że nowy Windows pojawi się w tym roku

Trzeba przyznać, że nowy projekt Microsoftu zapowiada się całkiem interesująco. Obecne informacje wskazują, że Windows Lite będzie czymś więcej niż tylko odchudzonym Windowsem 10. Microsoft może bowiem uderzyć w segment nowych urządzeń. Niestety, jak wskazuje serwis Windows Central, Lite nie zostanie ogłoszony na tegorocznej konferencji Microsoft Build.

Bezkonkurencyjna książka, ale do ideału jej jeszcze trochę brakuje – recenzja Lenovo Yoga Book C930

Windows Lite nie pojawi się na majowej imprezie Microsoftu, ponieważ po prostu nie jest jeszcze gotowy. Firma podczas konferencji chce skupić się na innych produktach w swojej ofercie, które z punktu biznesowego są ważniejsze od nadchodzącego systemu operacyjnego – np. Azure i rozwiązania 365.

Windows Central, powołując się na własne źródła dodaje, że tego lata Microsoft zamierza przeprowadzić szersze wewnętrzne testy projektu Lite. Niewykluczone, że prace mogą dotyczyć wdrożenia Edge’a bazującego na Chromium, czyli nowej domyślnej przeglądarki.

Jeśli wspomniane testy zakończą się rezultatem zadowalającym dla Microsoftu, to Windows Lite mógłby zostać ogłoszony już jesienią tego roku. Oczywiście nie jest to pewna informacja. Ponadto, zapowiedź nowego systemu nie musi wiązać się z natychmiastowym wprowadzeniem go na rynek. Dostawy pierwszych urządzeń, które będą działać pod kontrolą Windowsa Lite, mają podobno rozpocząć się najwcześniej w 2020 roku.

źródło: Windows Central