Microsoft zakończy wsparcie dla Windowsa 10 w 2025 roku. Najwyższy czas na jego następcę

Choć może trudno to sobie wyobrazić, Windows 10 ma już ponad 5 lat. Microsoft najwyraźniej przymierza się do zaprezentowania Windowsa 11, bo już teraz określił, kiedy zamierza zakończyć wsparcie dla aktualnej wersji „Okienek”.

Reklama

Koniec Windowsa 10 zapowiedziany

Zapewne pamiętamy, że Microsoft w ubiegłym roku zakończył wsparcie dla jednego z najpopularniejszych systemów operacyjnych w historii – Windowsa 7. Najwyraźniej przyszedł czas, by określić ostatnie chwile jego późniejszego następcy.

Na oficjalnej stronie wsparcia Microsoftu pojawiła się informacja na temat spodziewanego okresu wsparcia poszczególnych wersji Windowsa 10. Edycje Home oraz Pro przestaną dostawać regularne aktualizacje po 14 października 2025 roku. Wcześniej na wspomnianej witrynie można było odczytać dane dotyczące wygaśnięcia wsparcia dla pomniejszych wersji Windowsa 10. Na przykład system w obecnym kształcie, z poprawkami z 18 maja 2021 roku (21H1), będzie wspierany do 13 grudnia 2022 roku. Konieczne więc będzie zaktualizowanie Windowsa 10 do kolejnej wersji systemu. Najprawdopodobniej będzie nią jesienne wydanie wersji o oznaczeniu 21H2, z nazwą kodową Sun Valley. Sporo o niej ostatnio słyszymy – ma wnieść potrzebne wizualne odświeżenie do kilkuletniego już systemu. Tak czy siak, dni Windowsa 10 Home i Pro są policzone. Oznacza to, że Microsoft przygotowuje coś nowego.

Reklama
widnows 10 sun valley zapowiedź
(źródło: Microsoft)

Windows 11 tuż za rogiem?

Microsoft od jakiegoś czasu droczy się z fanami firmy za pomocą drobnych okruszków informacji, rozrzucanych w różnych miejscach internetu. A to w sieci pojawi się wywiad z panem Nadellą, który stwierdzi, że nadchodzi najważniejsza aktualizacja Windowsa ostatnich 10 lat, a innym razem oficjalny profil Microsoftu na YouTube wrzuci 11-minutowe wideo z przyprawiającą o zgrzyt zębów nutą, nasuwające nieprzypadkowe skojarzenia z Windowsem 11.

Na 24 czerwca zaplanowano wydarzenie, podczas którego powinniśmy poznać wszystkie nowości w systemie Windows. Czy będzie to czas, w którym Microsoft zapowie Windowsa 11? Po tak podsycanym przez firmę nastroju oczekiwania, wielu byłoby wręcz zawiedzionych, gdyby nie pojawił się żaden poważny anons, dotyczący nowej wersji „Okienek”. Czekamy więc!

 1. Microsoft kiedy wychodziła 10 zapowiedział, że będzie to system ostateczny rozwijany na bieżąco na wzór OS X. Jednak to typowe dla Microsoftu, że po jakimś czasie musi zasadzić swoim klientom lutę na r…, że też nie ma alternatywy dla tego badziewia.

  1. Na dobrą sprawę, jeśli zapowiadane odświeżenie jeszcze nastąpi za czasów 10-tki, to prawdopodobnie jej następca poza zmianą numerka/nazwy nie wniesie więcej istotnych zmian. To w sumie tak, jakby dalej pracowali nad tym samym produktem.

   1. Zabawny jest fakt, że Windows 10 zawiera jeszcze w sobie elementy z Windowsa 95. A tak na poważnie to obecny Windows to cały czas rozwijany system, który zadebiutował jako Vista. Od czasu Visty Microsoft tylko udoskonalał ten system oraz w wersji 8 próbował wprowadzić fatalny interfejs użytkownika, nie wiem co wtedy Steve Ballmer brał że pozwolił wypuścić takie badziewie na rynek, ale to musiał być bardzo mocny towar.

  2. A skąd wiedzą, że nie będzie darmowego apdejta do 11? Os X robi to samo – aktualizacje do kolejnych wersji, które wymagają coraz mocniejszych podzespołów.

   Podobnie Windows 10. Każda kolejna wersja XhY wymaga więcej, można je uznać za wersję os X X.1/2/3/…, Które I tak dłużej trzymają jedna wersję systemu, niż robić to apple. A 11 będzie takim kolejnym krokiem.

 2. Tylko że ta data była podawana od pojawienia się dziesiątki. A Nadella to droczyć się może ze swoim kotem, a nie z klientami bo na razie to traci rynek systemów i jak będzie sobie pogrywać to straci ząbki.

 3. Nic nie wiadomo, niczego konkretnego nie powiedziano… Świat i dziennikarze. WINDOWS 11 JUŻ W 2025.
  Nikt nie mówi że będzie 11. Oficjalnie to 10 jest i ma być ostatnią wersją Windowsa.
  To że MS 24 czerwca robi prezentacje to nie oznacza że wychodzi z W11.
  W11 to W10 … Tylko że MS wzięło się za porządki i ujednolica system. Jest wiele rzeczy, które działają jeszcze na starych zasadach.
  IE, którego nadal można uruchomić na W10 – nie można go usunąć ponieważ Windows korzysta z protokołów IE.
  Ustawienia i panel sterowania. Część zrobisz w ustawieniach. Inną część w panelu.
  Dziwnie się czuję jak coś zmieniam w ustawieniach (karty sieciowe) i z ustawień przechodzę do podstrony panelu.

  No ale zobaczymy co tam pokażą.
  Niby Windows 11 to Windows 10 21H2…. Bo tak niektórzy już piszą.

  Więc może ja zacznę pracować na Chrome Ultron 39….
  Zostawię tu małe przypomnienie z artykułu
  „Asystent Google będzie dostępny tylko na telefonach Pixel” – „relacja” dziennikarza z prezentacji Google z roku…. (Ogłoszenie niej linii telefonów i zakończenie ery Nexusów).

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama