microsoft widnows 10 sun valley zapowiedź
Windows 10 Sun Valley (źródło: Microsoft)

Windows, na którego czekaliście. Microsoft zaprezentuje nadchodzące nowości 24 czerwca

Windows 10 jest sukcesywnie rozwijany przez Microsoft, lecz najbardziej wyczekiwane zmiany w postaci kompletnie nowego designu wciąż nie zostały wydane mimo blisko sześcioletniego stażu dziesiątki na rynku. Okazuje się, że nie będziemy musieli dłużej czekać, ponieważ już za trzy tygodnie gigant z Redmond zaprezentuje spore zmiany w swoim systemie operacyjnym.

24 czerwca poznamy przyszłość systemu Windows

Na tę datę bowiem Microsoft zaplanował konferencję dotyczącą systemu Windows. Jak dotąd, wiele szczegółów nie zostało ujawnionych, ale możemy się domyślać, że chodzi o nic innego jak aktualizację o nazwie kodowej Sun Valley. Ma ona przynieść sporo zmian w warstwie wizualnej okienek, ujednolicając wygląd systemu.  

Pierwsze kroki w kierunku aktualizacji Sun Valley pojawiły się w wersjach testowych Windowsa 10 już jakiś czas temu. Ikony pamiętające czasy systemów Windows 95, 2000 czy XP zostały zastąpione nowymi, a wraz z kolejnymi buildami pojawiają się kolejne. Microsoft już na początku tego roku zapowiadał gruntowne zmiany w designie i pełne wprowadzenie języka wizualnego o nazwie Fluent Design.

Zmiany mają dotknąć niemal każdego obszaru systemu, choć bez wątpienia najwięcej uwagi zostanie poświęcone Eksploratorowi Windows. Ten, nie przeszedł żadnego gruntownego odświeżenia od czasów Windows Vista. Sporo mówi się również o zmianach w obrębie centrum akcji czy menu Start.

Windows 10 eksplorator nowe ikony
(fot. Microsoft)

CEO Microsoftu, Satya Nadella, podczas wydarzenia Build 2021 w zeszłym tygodniu zapowiedział, że nadchodząca aktualizacja ma być „Jedną z najważniejszych w ciągu ostatniej dekady i pozwoli programistom i twórcom odblokować większe możliwości ekonomiczne”.

Jeśli wierzyć tym zapowiedziom, aktualizacja Sun Valley całkowicie odmieni wrażenia towarzyszące korzystaniu z systemu Windows. Wprowadzenie długo wyczekiwanej spójności wizualnej, a także niektórych funkcji z anulowanego Windowsa 10X, może odmienić cały system nie do poznania.

Aktualizacja 21H2 ma zostać wydana jesienią tego roku. Część zmian jest już testowanych przez uczestników programu Windows Insider. Pełna lista modyfikacji najpewniej zostanie ujawniona 24 czerwca. Transmisja wydarzenia rozpocznie się o godzinie 17 czasu polskiego.